Kiedy na ciele pojawia się wysypka, która swędzi i piecze, masz ochotę nieustannie się drapać. O niczym innym nie myślisz, tylko jak pozbyć się problemu. Szukasz więc sposobu, który nie tylko złagodzi dolegliwości, ale również będzie zapobiegał jej nawrotowi. Tymczasem musisz wiedzieć, że najskuteczniejszym sposobem na wysypkę alergiczną jest po prostu unikanie alergenów. Co jednak w sytuacji, gdy nie do końca jest to możliwe? Jak poradzić sobie ze swędzącą i piekącą od pokrzywki skórą? Zobacz!
Wysypka alergiczna vs. wysypka o podłożu bakteryjnym i wirusowym
Musisz wiedzieć, że nie każda wysypka pojawiająca się na ciele zwiastuje alergie. Niektóre rodzaje wykwitów pojawiają się na skutek chorób wywołanych przez bakterie czy wirusy, np. ospa, różyczka czy szkarlatyna. Jednak im najczęściej towarzyszą też inne objawy chorobowe, jak na przykład gorączka, złe samopoczucie, ból gardła, kaszel czy ból mięśni. Wysypka o podłożu bakteryjnym czy wirusowym charakteryzuje się również innymi zmianami. Zwykle krosty przybierają postać grudek, niekiedy wypełnionych nawet płynem.
Wysypka alergiczna jest z kolei przebarwieniem skóry, które nie pozostawia blizn. Pojawia się zwykle na twarzy, kończynach, czasem na brzuchu, dekolcie czy szyi. Towarzyszy jej uporczywy świąd, a niekiedy obrzęk i pęcherze – np. po ukąszeniu owada. Wysypka alergiczna pojawia się zwykle po kontakcie bezpośrednim z alergenem. Może być następstwem spożycia pokarmu, na który jesteśmy uczuleni bądź też pojawić się po pogłaskaniu psa, kota czy królika.
Jakie czynniki mogą wywoływać wysypkę alergiczną?
Alergiczna wysypka na skórze może mieć podłoże genetyczne. Jest to jeden z najczęściej wymienianych czynników alergii w ogóle. Jednak do czynników wywołujących alergie skórne zalicza się przede wszystkim uczulenie na poszczególne pokarmy, np. białko mleka krowiego, orzechy czy gluten, rzadziej alergeny wziewne takie, jak sierść zwierząt, roztocza czy pyłki roślin.
Alergie mogą wywoływać też kosmetyki, a ściślej mówiąc substancje znajdujące się w nich. Mogą to być konserwanty, barwniki, substancje zapachowe i inne drażniące ekstrakty. U niektórych osób alergie wywoływać mogą środki piorące, pianotwórcze (SLS i SLES) dodawane do szamponów czy żeli pod prysznic oraz niektóre metale, np. nikiel.
Sposoby na wysypkę alergiczną
W łagodzeniu objawów wysypki alergicznej pomocne będą przede wszystkim leki przeciwhistaminowe. Lekarz powinien je przepisać, gdy stwierdzi alergię. Najlepiej będzie wówczas unikać alergenów lub zastosować tzw. odczulanie, które jednak możliwe jest jedynie w przypadku alergii pokarmowych. Lekarz może też zlecić miejscowe stosowanie maści, kremów i płynów łagodzących objawy alergii.
U niektórych wysypka na skórze może pojawiać się sezonowo i wcale nie musi mieć silnej postaci. Wówczas pomocne będą domowe sposoby łagodzące świąd skóry. Sprawdzą się kompresy z sody oczyszczonej, która oczyszcza skórę. Trzeba jednak pamiętać, że soda może wysuszyć skórę lub zwiększyć jej wrażliwość. Kompresy wystarczy więc stosować nie częściej niż 2 razy dziennie.
Wysypkę alergiczną złagodzi aloes. Najlepiej, by był to świeży żel wyciśnięty z liścia. Aloes ma bowiem właściwości łagodzące, kojące i przeciwzapalne. Równie dobrze na skórę zadziała kompres z zielonej herbaty, rumianku albo mleka czy jogurtu naturalnego.