Teraz czytasz...
Ogród dla alergika. Jak go urządzić?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ogród dla alergika. Jak go urządzić?

alergik w ogrodzie

Ogród dla alergika pełen kolorowych kwiatów? To możliwe! Trzeba jednak wiedzieć, które z roślin wywołują u nas objawy uczulenia. O cym jeszcze warto pamiętać?

Ogród dla alergika – wybór roślin

Objawy alergii uprzykrzają życie. Katar, zaczerwienienie oczu, wysypki, problemy z oddychaniem – wszystko to powoduje, że staramy się unikać czynnika alergicznego. A bardzo często tym czynnikiem są rośliny: wdychanie pyłków, a nawet sam ich kontakt ze skórą, może być bardzo niebezpieczny dla wielu osób podczas zaostrzenia choroby.

Jakie rośliny najczęściej uczulają?

Do roślin najbardziej alergicznych należą:

Niestety, również zioła są tymi gatunkami, które w dużym stopniu mogą uczulać. Wysoko alergiczne są gatunki wiatropylne, w tym również chwasty. Mowa np. o: pokrzywie, bylicy, chmielu, lawendzie czy rumianku.

A zatem jakie rośliny w ogrodzie są najbezpieczniejsze dla alergików? Oto kilka propozycji roślin dla alergików, które bez obaw mogą posadzić w swoim ogrodzie.

rośliny dla alergika
Ogród alergika może być kolorowy i pięknie pachnący!

Pielęgnacja ogrodu dla alergików

Jeśli jesteśmy alergikami lub z chorobą zmaga się któryś z członków naszej rodziny, warto dobrze zaplanować posadzenie roślin w ogrodzie.

Nie da się zupełnie uniknąć roślin uczulających, dlatego jeśli marzymy np.: o brzozie, to lepiej posadzić ją na uboczu (w pewnej odległości od tarasu czy kącika, w którym bawią się dzieci).

W miejscach najbardziej uczęszczanych można zrezygnować z trawnika, a np. wysypać żwir lub posadzić rośliny płożące się czy zadarniające.

Warto pamiętać, że wilgoć zapobiega rozprzestrzenianiu się pyłków, dlatego dobrze jest regularnie nawadniać ogród i zastosować np. fontannę lub wodotrysk. W ogrodzie sprawdzi się również system nawadniający. Odradzane są z kolei oczka wodne, na powierzchni których mogą osiadać pyłki.

Ogród dla alergików powinien być zadbany. Zbędne zarośla są miejscem, gdzie może gromadzić się pyłek. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać w dni bezwietrzne, najlepiej wieczorem lub rano.

Alergik w ogrodzie podczas prac powinien też odpowiednio się zabezpieczyć. Podstawą są rękawiczki ochronne. Pomocne jest też zakładanie okularów przeciwsłonecznych, a w sytuacji silnej alergii, również maseczki ochronnej.

Jakie rośliny do ogrodu alergika?

Najlepiej do ogrodu wybrać żeńskie odmiany drzew, które nie wytwarzają pyłku i są dwupienne. Dobrym przykładem są tu:

  • wiśnia,
  • grusza,
  • jabłoń,
  • tulipanowiec,
  • cis,
  • złotokap,
  • magnolia.

Można z nich tworzyć ciekawe kompozycje (jako solitery czy sadzone w grupie). Każdy z tych gatunków dobrze znosi cięcie, a ze względu na ich wielkość i kształt, można z powodzeniem dopasować je do swoich wymagań.

Zobacz także

świeże owoce rokitnika i dżem z rokitnika

W przypadku roślin rabatowych, wybierajmy te owadopylne, których pyłek jest dość lepki i ciężej go roznieść. Mowa tutaj np. o: niezapominajkach, tawułach, niecierpkach, bratkach, werbenie, ostróżkach, piwnicach, dzwonkach, hortensjach, zawilcach, miodnikach, azaliach, berberysach, petuniach, pierwiosnkach, różach, pelargoniach, daliach, fiołkach, lobeliach.

Niebezpieczny dla alergików może się też okazać jad zapylaczy. Aby zapewnić pszczołom, trzmielom i osom odpowiednie warunki, warto budować dla nich budki lęgowe i przygotować im poidełka (przeczytaj, jak dbać o zwierzęta w ogrodzie).

Rośliny doniczkowe dla alergików

Rośliny doniczkowe, które mogą być przyczyną alergii, to np.

  • storczyki,
  • lilie,
  • goździki,
  • hiacynty,
  • narcyzy.

Zdecydowanie lepiej zastąpić je np.: skrzydłokwiatem, bluszczem, palmą bambusową lub draceną. Nie dość, że rośliny te nie wytwarzają uczulającego pyłku, to jeszcze oczyszczają powietrze i produkują sporą ilość tlenu, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki zakres gatunków roślin. Na pewno każdy z nas znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu i na taras.

Co ciekawe, są też rośliny, które mają bardzo dobry wpływ na alergików i np. zmniejszają objawy uczulenia. Na ten temat napiszemy wkrótce.

Autorką tekstu jest Martyna Cieślińska.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.