Teraz czytasz...
Rośliny w domu. Które warto mieć?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rośliny w domu. Które warto mieć?

Decydując się na konkretne gatunki roślin, jakie chcemy posiadać w domu, warto zastanowić się nie tylko nad ich wyglądem i wymaganiach jakie posiadają, ale także na wartościach użytkowych, jakie mogą wnieść w nasze życie.


Rośliny, zioła jadalne, które możemy wykorzystać w kuchni

Bardzo przydatną wartością użytkową wielu roślin jest fakt, że są jadalne i można
wykorzystać je podczas przygotowania potraw i przekąsek. Jeśli mamy do dyspozycji niewielkie mieszkanie i balkon albo wyłącznie parapet, warto postawić na zioła. Najlepiej smakują świeże, jednak w momencie gdy osiągają maksymalną wielkość, a my nie jesteśmy w stanie ich zużyć, można je ściąć i ususzyć albo zamrozić. Obie metody są dobre, zioła nie tracą swojego smaku ani wartości. Zioła są też bardzo proste w uprawie.

Większość z nich rozmnaża się z nasion, szybko wschodzą i już po tygodniu mamy pierwsze
zbiory.

Najbardziej popularne to:

Wiele warzyw z powodzeniem możemy uprawiać w doniczce. Są odmiany miniaturowe doniczkowe, albo takie, które nie potrzebują dużo miejsca do wzrostu. To m.in.:

Na rynku popularne są również doniczkowe odmiany truskawek czy poziomek. Taka mała plantacja może być bardzo ciekawa zwłaszcza dla dzieci.

Kwiaty jadalne

Ciekawą propozycją do wysiania są kwiaty jadalne. Nie dość, że pięknie wyglądają, to można wykorzystać je do sałatek czy dań mięsnych. Do najpopularniejszych (i najsmaczniejszych!) roślin tego typu należą:

  • nasturcja
  • nagietek
  • lawenda
  • lucerna
  • frezja
  • fiołek

Rośliny w domu dla zdrowia i urody

Wszystkie wymienione wyżej rośliny jadalne mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kosmetyce naturalnej. Wiele roślin ma działanie zdrowotne, a co za tym idzie można je wykorzystać do zrobienia kremów, maści czy naparów. Pomagają w zmniejszeniu opuchlizny, działają pozytywnie na cerę, włosy i paznokcie.

W grupie roślin doniczkowych uprawianych w pomieszczeniu, a mających właściwości lecznicze nie wolno zapomnieć o dwóch gatunkach. Jednym z nich jest aloes drzewiasty. Należy do rodziny gruboszowatych. Jego pielęgnacja i uprawa nie jest skomplikowana i polecany jest nawet dla początkujących ogrodników. Od zarania dziejów aloes był doceniany przez ludzkość. Sok z liści aloesu zawiera enzymy, polipeptydy, likoproteiny, polisacharydy oraz wiele związków mineralnych. Ma on działanie zmniejszające obrzęki, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Zmniejsza też wszelkie problemy skórne, alergie, egzemę czy podkrążenia. Maści, żele czy maseczki z aloesu są bardzo popularne. Jednak trzeba pamiętać, że skórzasta zewnętrzna strona liści jest trująca. Do robienia maści czy kosmetyków wykorzystuje się miękki, zielono-przezroczysty miąższ, który jest w środku liści.

Kolejna łatwa w uprawie roślina to żyworódka. Nie dość, że jest bardzo piękna, to łatwo się
rozmnaża i kiełkuje. Roślina bogata jest m.in. w związki antyoksydacyjnie, kwasy
organiczne, tłuszczowe, witaminę B i C, wapń, miedź, cynk, żelazo. Napary z liści i kwiatów wspomagają leczenie trądziku. Sok z żyworódki pozytywnie działa na układ pokarmowy, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Nie nadaje się jednak do bezpośredniego spożycia, tylko w rozcieńczeniu lub po zrobieniu ekstraktu.

Rośliny, które wydzielają przyjemny zapach

Zieleń jaką warto mieć w domu, to także taka, która działa na zmysł węchu. Przyjemny zapach jest oznaką czystego, przytulnego pomieszczenia. Działa terapeutycznie na człowieka, nie bez przyczyny hortiterapia jest wykorzystywana w leczeniu stresu, nerwic czy nawet zaburzeń psychicznych. Jednak warto zaznaczyć, że nie dla każdego zapach danej rośliny będzie odpowiedni, np.: kwiaty lilii pachną tak intensywnie, że nie polecałabym ich trzymać przez długi czas w zamkniętym pomieszczeniu. Może to prowadzić do bólu głowy,  a nie miłej terapii.

Piękny zapach wydzielają:

  • maciejka (można wysiać ją już w marcu, a później wystawić na balkon; roślina zapach wydziela najczęściej wieczorem, gdy przez cały dzień nagrzeje się od słońca)
  • lawenda (jej zapach działa pozytywnie na dobry sen)
  • gardenia jaśminowata (roślina pochodzi z Azji, dlatego w naszym kraju można uprawiać ją tylko w pomieszczeniu; piękne skórzaste liście i pachnące białe kwiaty przypominające róże będą pasować do każdego wnętrza)
  • stefanotis bukietowy (gatunek długo kwitnący, wydziela skłodki przyjemny zapach, ładnie prowadzi się na półkolistym paliku)

Pięknie pachną również drzewka cytrusowe, które możemy wyhodować sami z nasionka lub
kupić już trochę podrośnięty okaz.

Rośliny, które oczyszczają powietrze

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie powietrza jest na dość wysokim poziomie. Niestety podobna sytuacja ma miejsce również wewnątrz budynków. W nich znajduje się wiele substancji lotnych, które emitowane są przez sprzęty, meble, pokrycia ścienne, podłogowe, a także detergenty czy nawet chusteczki higieniczne. Zawieszenie w powietrzu takich substancji nie działa pozytywnie na nasze samopoczucie. Zdecydowanie gorzej się oddycha, mogą pojawić się bóle głowy, zmęczenia i rozdrażnienie.

Na rynku jest wiele oczyszczaczy powietrza, które można zamontować w domu lub w biurze i to znacząco podnosi jakość powietrza. Jednak warto do tego wykorzystać rośliny doniczkowe.

Niektóre gatunki mają zdolność do wychwytania z pomieszczeń związków, które powodują zanieczyszczenia. Mowa tutaj o: formaldehydzie (wykorzystywany do produkcji papieru), benzenie, ksylenie, trójchloroetylenie (znajduje się w lakierach, farbach, tuszach do drukarki, a także dymie papierosowym) czy amoniaku (obecnym w farbach do włosów, detergentach).

Kwiaty oczyszczające powietrze to m.in.:

  • skrzydłokwiat
  •  wężownica gwinejska
  • bluszcz pospolity
  • fikus Benjamina
  • dracena wonna
  • nefrolepis wyniosły (pospolicie paprotka)
  • gerbera doniczkowa

Oczywiście to tylko kilka z wartości użytkowych roślin. Warto wybierając rośliny do
pomieszczeń, pomyśleć o nich szerzej: jak mogą się nam przydać w codziennym życiu. Sam aspekt ozdobny jest niezwykle ważny, jednak dzięki innym wartościom użytkowym rośliny są jeszcze bardziej nam potrzebne.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.