Teraz czytasz...
Jakie rośliny warto posiadać w ogrodzie?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jakie rośliny warto posiadać w ogrodzie?

Posiadanie swojego własnego kawałka ziemi jest ogromnym szczęściem. Nie znam osoby, która nie lubi spędzać czasu na łonie natury. Zieleń uspokaja, koi nerwy. Jest dobrym miejscem na samotną kontemplacje, jak i gwarne spędzenie czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Planując ogród, bez wątpienia ma znaczenie ekspozycja, na jakiej będzie się on znajdował. Powoli dopasowujemy roślinność do wymagań i naszych oczekiwań. Oto  kilka propozycji roślin, które warto posiadać w swoim ogrodzie.

Przy wyborze gatunków pierwsze skrzypce grają kwestie estetyczne, jednak większość roślin oprócz swojego wyglądu, posiada też wiele innych wartości użytkowych.

Drzewa w ogrodzie

Pomijając kwestie uprawy podłoża i całego przygotowania gleby pod sadzenie roślin, na początku zakładania ogrodu warto postawić na gatunki wielkogabarytowe (o ile wielkość ogrodu nam na to pozwoli). Oczywiście mowa tutaj o drzewach.

Na działce rosnąć mogą: klony, kasztanowce, brzozy, dęby. Innymi słowy: wszystko co kojarzy nam się z parkiem, lasem. Ostatnio swój renesans przeżywają tuje, cisy i cyprysiki. Są łatwe w uprawie, szybko rosną, ładnie się krzewią. Idealnie sprawdzi się też żywopłot wzdłuż ogrodzenia. Mają przeróżne pokroje i odcienie swoich łusek.

Zasadzenie drzew iglastych na działce zapewni nam zieleń w ogrodzie przez cały rok, gdyż większość z nich nie gubi igieł na zimę. Moją propozycją jest sosna. I choć niektórzy mogą kojarzyć ją tylko z lasów, zapewniam, że jest wiele pięknych odmian, które z powodzeniem sprawdzą się zarówno w małym, jak i w zdecydowanie większym ogrodzie. Warto wspomnieć, że mając takie duże, solidne drzewo w ogrodzie za parę lat właśnie ono stworzy nam naturalny parasol, który będzie chronił nas przed słońcem w upalne dni.

Dowiedz się więcej na temat: Dereń

Prywatny las w przydomowym zaciszu

Sosna czarna to gatunek, który z czasem tworzy stożkowy pokrój. Osiąga rozmiary nawet do 25 m wysokości. Jednak trzeba pamiętać, że rośnie wolno. Posiada piękną ciemnobrązową korę z bruzdami i bardzo długie igły (10-15 cm) w kolorze ciemnozielonym, zebrane w pęczki po dwie. Ma duże szyszki o jajowatym kształcie, ich spodnia strona jest błyszcząca (na tej podstawie łatwo stwierdzić, że to właśnie sosna czarna). Ma małe wymagania, dobrze radzi sobie w półcieniu, jak i w słońcu. Nie straszne jej mrozy, wiatry czy zanieczyszczenia powietrza.

Inną mniejszą propozycją dla tych, których wielkogabarytowe drzewa trochę przerastają, jest sosna kosodrzewina. Jest to gatunek sosny typowo górski. Osiąga rozmiary maksymalnie do 2 m wysokości. Wspomniany gatunek posiada zwartą, stożkową koronę, bardzo gęstą. Niektórzy wręcz mogą pomylić go z krzewem. Ciemnozielone igły zebrane są po dwie w pęczki. Kosodrzewina jest to najmniej wymagający gatunek sosen, szybko dostosowuje się do panujących warunków. Lubi podłoże lekko kwaśne, ale w obojętnym również sobie poradzi. Z powodzeniem można ją przycinać i tworzyć ciekawe kompozycje kształtu korony. Będzie ciekawą propozycją w miejscach mało estetycznych, przy murkach czy w kątach ogrodzenia.

Wydaje mi się, że posiadając swój ogród, warto jest zasadzić kilka krzewów. Ozdobne róże, hortensje, złocienie bez wątpienia będą strzałem w dziesiątkę.

Krzewy owocowe, takie jak maliny, porzeczki czy agrest to również dobry pomysł. Wielu z nas lubi owoce w formie świeżej czy przetworzonej. Trzeba zauważyć jednak, że krzewy te będą odpowiednie, jeśli lubimy pracę w ogrodzie. Rośliny te bowiem wymagają trochę pracy. Trzeba je przycinać, nawozić, potem zbierać owoce.

Ciekawą propozycję jest mało popularny krzew rokitnika pospolitego. Jego walor ozdobny, jak i leczniczy jest ogromny, dlatego warto posiadać go w ogrodzie.  Krzew osiąga do 5 m wysokości, jednak rośnie bardzo wolno. Liście ma drobne, lancetowate, lekko owłosione (z daleka mienią się na kolor srebrzysty). Główną ozdobą krzewu są owoce w typie pestkowców w kolorze pomarańczowym. Są one bogate w witaminę C, A, E, K, kwas foliowy, karotenoidy i flawonoidy. Wzmacniają odporność, działają przeciwbólowo. Dlatego wszelkie przetwory, soki, dżemy, konfitury z rokitnika są polecane dla każdego. Rokitnik pospolity bardzo dobrze znosi cięcie, dlatego może być wykorzystywany na żywopłoty. Pamiętajmy, aby rokitniki kupować w parze, gdyż są one dwupienne i aby owocowały, potrzebne są osobniki męskie i żeńskie.

Glicynia kwiecista

Będąc w temacie krzewów, warto wspomnieć o pewnym pięknym pnączu jakim jest glicynia kwiecista. Jest to roślina, która wymaga podpór, dlatego ogrodowa pergola czy wsporniki naszej altanki będą dla niej idealnym miejscem. Roślina osiąga rozmiary do 8 m długości. Liście są soczysto zielone, pierzaste. Jesienią pięknie przebarwiają się na kolor żółty, niestety szybko opadają. Kwiatostany są bardzo ozdobne. Pojawiają się na roślinie od maja do czerwca, roślina w tym okresie ugina się pod nimi. Ich widok zapiera dech w piersiach i przypomina widok kwitnących wiśni w Japonii. Mają postać zwisających gron w kolorze różowym, liliowym, białym lub fioletowym. Po okresie kwitnienia w miejscu kwiatów pojawiają się owoce, czyli strąki, które również mają charakter ozdobny. Utrzymują się na roślinie nawet przez całą zimę. Glicynia należy do rodziny motylkowatych, a rośliny te mają zdolność życia w symbiozie z bakteriami brodawkami, wykorzystując azot atmosferyczny. Co za tym idzie, glicynia poradzi sobie nawet w uboższym podłożu.

Trawnik i łąka kwiatowa ozdobą ogrodu

Z ogrodem bez wątpienia kojarzy się trawnik. Pięknie wybarwiony, idealnie przystrzyżony. Dobrze wygląda z przodu domu, jak i za domem. Wymaga jednak trochę pracy. Regularne koszenie, wertukulacja czy odchwaszczanie – wszystkie te zabiegi są niezbędne do uzyskania ładnej bryły trawnikowej. Alternatywną dla trawnika jest łąka kwietna, czyli zasianie chociaż w niedużym zakamarku ogrodu mieszanki traw z roślinami o kwiatach ozdobnych. Takie zagospodarowanie bardzo rozluźnia kompozycje, nadaje jej lekkości i rustykalnego charakteru, no i oczywiście nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Wskazane jest jedynie nawadnianie łąki kwietnej. Gotowe mieszanki nasion można dostać w każdym centrum ogrodowym lub można zebrać je samemu. Przeważnie w ich skład wchodzą: mak polny, łubin, facelia, koniczyna. Oczywiście do takiej łąki kwietnej bardzo chętnie przylatują kolorowe motyle lub inne owady, które możemy obserwować.

Nie znam ogrodu bez roślin rabatowych wieloletnich. Wybór gatunków na rynku jest ogromny, można je dopasować do każdego rodzaju podłoża, jak i do każdego stylu ogrodowego. Na miano rośliny wieloletniej uniwersalnej według mnie zasługuje szałwia omszona. Długo i obficie kwitnie, pięknie wygląda, zjawiskowo pachnie oraz nie ma wysokich wymagań uprawowych. Szałwia znana jest od wielu lat. Wzniesiona łodyga dorasta do 70-80 cm, ma liście eliptycznie, lekko pomarszczone w kolorze ciemnozielonym. Dolna strona blaszki liściowej pokryta jest małymi, szarymi włoskami, które po dotknięciu wydzielają przyjemny zapach. Kwiaty są grzbieciste w kolorze różowo-fioletowym. Ułożone są w okółki i wyrastają w kątach podsadek. Roślina nadaje się zarówno na podłoża ubogie, jak i piaszczyste, jest odporna na suszę. Szałwia bardzo ładnie komponuje się z roślinami o kolorze kwiatów pomarańczowym lub żółtym.

Powyższe propozycję to tylko mały procent gatunków, które warto posiadać w swoim ogrodzie. Przestrzeń zieloną dobiera się  do swoich osobistych potrzeb.

Literatura

  1. Drzewa i krzewy iglaste, L. Kurowski, 2013
  2. Polskie drzewa liściaste i iglaste, R. Gmitrzak, 2017
  3. Atlas kieszonkowy, drzewa i krzewy, M Haberer
  4. Krzewy i drzewa ozdobne, M Mynett, M. Tomżyńska, 1997
  5. Drzewa i krzewy ozdobne, J. Wilder, 2013
  6. Praktyczni poradnik o ziołach i ziołolecznictwie, M. Senderski, 2009
  7. Rokitnik pełen zalet, D. Deren. Mój Piękny Ogród, nr: 12, 2010
  8. Witaminowe skarby ogrodu, D. Deren, Mój Piękny Ogród, nr: 1, 2011
  9. Glicynie kolorowe pnącze, P. Babelewski, Mój Piękny Ogród, nr: 5, 2011
  10. Pod parasolem glicynii, A. Augustyn, Mój Piękny Ogród, nr: 5, 2009
  11. Bogactwo szałwii, U. Puczel, Działkowiec, nr: 1, 2012
  12. Szałwia omszona, P. Czuchaj, nr: 2, 2015
  13. Łąka kwietna w ogrodzie przydomowym, Ł. Łuczaj, 2007
  14. Wykorzystanie roślin w projektowaniu architektonicznym, E. Trzaskowska, 2010

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.