Teraz czytasz...
Na co zwrócić uwagę, kupując kosiarkę do trawy?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Na co zwrócić uwagę, kupując kosiarkę do trawy?

kosiarka

Perfekcyjnie przystrzyżony trawnik to marzenie każdego z nas. Aby zieleń okalająca dom zawsze prezentowała się idealnie, należy oczywiście regularnie o nią dbać, ale też mieć odpowiedni sprzęt. Zdecydowanie najważniejszym narzędziem będą w tym przypadku kosiarki do trawy. Wybierając dla siebie idealny model, warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jakich? Jakie cechy ułatwią i przyspieszą pielęgnację trawnika? Sprawdź!

1. Rodzaj zasilania kosiarki

Planując zakup nowej kosiarki, w pierwszej kolejności zastanów się, jaki rodzaj zasilania będzie dla Ciebie najlepszy. W sklepach znajdziesz modele spalinowe, elektryczne i akumulatorowe. Który będzie godny polecenia? Tak naprawdę każdy, jednak zawsze warto dopasować go do swoich preferencji oraz wymagań.

Spalinowe kosiarki do trawy są najczęściej bardzo mocne i wydajne. Szybko uporasz się z ich pomocą ze skoszeniem nawet ogromnego obszaru. Ze względu na dużą pojemność baku, nie trzeba ich zbyt często tankować. Musisz jednak pamiętać, że są to też modele dość ciężkie i hałaśliwe. Wymagają też regularnej konserwacji oraz do ich odpalenia niekiedy należy włożyć sporo siły.

Kosiarka spalinowa
Kosiarki spalinowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do ogrodu. Są solidne, mocne i zapewniają szybkie koszenie – nawet dużych obszarów. Na zdjęciu model PM-KSS-5S. Źródło: sklep internetowy Powermat.

Kosiarki elektryczne zasilane są z kolei na prąd. Dzięki temu pracują cicho, są ekologiczne i bardzo łatwe w obsłudze. Silnik jest jednak nieco mniej wydajny i cechuje się mniejszą mocą. Do tego sam kabel jest w nich pewnego rodzaju ograniczeniem. Musisz mieć zapewniony stały dostęp do prądu. Zbyt krótki przewód może też utrudniać dotarcie do każdego zakamarka ogrodu.

Ciekawą alternatywą mogą okazać się więc kosiarki akumulatorowe. To modele, które można uznać za rozwiązania pośrednie. Są zasilane energią elektryczną, jednak poprzez wbudowaną w nie baterię. Wystarczy więc naładować urządzenie, a następnie kosić trawę bez uciążliwego kabla. To praktyczne, dość ciche i łatwe w obsłudze rozwiązania, które poniekąd łączą w sobie najważniejsze zalety kosiarek spalinowych oraz elektrycznych. Nie będą co prawda aż tak mocne, jak te pierwsze, jednak wiele osób uważa je za bardzo funkcjonalne.

Na początek określ więc, jaki rodzaj zasilania będzie dla Ciebie najlepszy. To klucz do sukcesu!

2. Moc kosiarki

Drugą ważną cechą kosiarki będzie jej moc. Oczywiście z reguły im większa, tym lepiej. Dzięki temu narzędzie będzie wydajne, co przyspieszy cały proces koszenia ogrodu.

Kupując modele spalinowe, szukaj tych o mocy 5-7 KM. Rozwiązania elektryczne i akumulatorowe powinny z kolei mieć 2000-2600 W. W przypadku tych drugich ważna jest także pojemność baterii. 2000 mAh w zupełności wystarczy do małego czy średniego ogrodu. Taka pojemność akumulatora zapewni ok. 20 minut ciągłej pracy, a naładowanie do pełna zajmie ok. 60 minut.

3. Szerokość i wysokość koszenia

Szerokość koszenia to cecha, która wpływa na czas pracy. Im będzie większa, tym szybciej przebiegnie praca. Do ogrodu najlepiej szukać modeli o szerokości roboczej nawet ok. 360-400 mm. Tak szeroki pas trawnika będziesz wtedy w stanie skosić na raz.

Wysokość koszenia powinna być z kolei regulowana. Zalecany zakres to mniej więcej od 25 do 75 mm. Dzięki temu z łatwością dostosujesz wysokość, jaką finalnie ma mieć Twój trawnik.

4. Rodzaj obudowy

Jeśli zależy Ci na trwałości kosiarki, zwróć również uwagę na rodzaj obudowy. To element, który będzie narażony na liczne uszkodzenia – spowodowane między innymi odskakującymi kamieniami. Ważne jest więc to, aby konstrukcja była odpowiednio wzmocniona.

Ścianki obudowy ze wzmocnieniem czy metalowa rama są jak najbardziej wskazane. Metalowa konstrukcja będzie mocna i odporna na zniszczenia, jednak pamiętaj, że przez to kosiarka będzie też bardzo ciężka. Nie zawsze taka obudowa będzie więc zaletą urządzenia.

Lekka kosiarka
Prezentowana kosiarka ma lekką, ale trwałą konstrukcję – ze specjalnym wzmocnieniem. Na zdjęciu model RED TECHNIC RTKSE0027. Źródło: sklep internetowy Powermat.

5. Dodatkowe funkcje kosiarki

Aby zwiększyć komfort użytkowania kosiarki i ułatwić sobie pielęgnację trawnika, warto pamiętać o wszelkich dodatkowych funkcjach oraz udogodnieniach. W zależności od potrzeb oraz preferencji wybierz model mający:

  • zdejmowany kosz na trawę,
  • składaną rączkę,
  • uchwyt na napój,
  • wychwyt transportowy,
  • zabezpieczenie termiczne silnika,
  • bieg przedni i tylny.

Elementy te nie są obowiązkowe, jednak gwarantują zdecydowanie wyższy komfort pracy. Warto zatem o nich pamiętać.

Teraz już z pewnością będziesz w stanie wybrać dla siebie idealną kosiarkę. Weź pod uwagę każdy z wyżej wymienionych aspektów, a z pewnością będziesz zadowolony!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.