Teraz czytasz...
Nietypowy lub duży trawnik? Wykorzystaj robota koszącego
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Nietypowy lub duży trawnik? Wykorzystaj robota koszącego

Duży trawnik przed budynkiem

Posiadasz duży trawnik lub o skomplikowanym kształcie? A może Twój ogród usytuowany jest na wzniesieniach? Z pewnością koszenie trawy zajmuje Ci wiele czasu i wymaga sporego nakładu siły. Mamy dla Ciebie rozwiązanie, dzięki któremu zapomnisz o uciążliwej pielęgnacji trawnika. To inteligentne roboty koszące, które nie tylko wyręczą Cię w koszeniu, ale także zapewnią doskonałe efekty. Sprawdź, dlaczego kosiarka automatyczna do najlepsza inwestycja.

Koszenie dużych i nietypowych trawników – przegląd rozwiązań

Koszenie trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który wpływa na wygląd i kondycję trawy. Wiadomo, że im częściej sięgamy po kosiarkę, tym lepiej. Regularnie ścinana trawa szybko się rozkrzewia i zamienia w gęsty, zielony dywan. Jednak, aby osiągnąć taki efekt, musimy kosić przynajmniej raz w tygodniu. Sprzyjać nam musi także pogoda.

Wielu właścicieli ogrodów, a szczególnie tych dużych czy nietypowych, nie lubi koszenia trawy. Nic w tym dziwnego. To uciążliwy obowiązek, który pochłania ogromną ilość czasu i sił. Dlatego dużą popularnością cieszą się kosiarki, które znacząco ułatwiają pielęgnację trawnika. Na rynku dostępna jest różnorodna oferta urządzeń. Nie wszystkie jednak sprawdzą się do koszenia rozległych, skomplikowanych czy pagórkowatych trawników.

Robot koszący Husqvarna w skomplikowanym ogrodzie
Robot koszący Husqvarna w skomplikowanym ogrodzie

Tradycyjne kosiarki elektryczne i spalinowe, a nawet akumulatorowe nie są przystosowane do koszenia bardzo dużych trawników. Te zasilane sieciowo nie mają wystarczającego zasięgu pracy ze względu na kabel. Kosiarki akumulatorowe są ograniczone przez wydajność baterii. Nawet posiadając kilka wymiennych akumulatorów, koszenie zajęłoby wiele czasu. Kosiarki spalinowe cechują się nieprzerwaną pracą, jednak są dość uciążliwe ze względu na gabaryty oraz głośną pracę i generowanie szkodliwych dla zdrowia spalin. Problemem w przypadku tradycyjnych urządzeń jest także konieczność częstego opróżniania kosza.

Problem z opróżnianiem kosza rozwiązuje funkcja mulczowania, którą posiadają wybrane modele kosiarek. Pozostawianie rozdrobnionego pokosu na trawniku wzbogaca glebę w cenne składniki odżywcze, a także ogranicza parowanie wody z podłoża. W funkcję mulczowania wyposażone są zwykle traktorki ogrodowe lub ridery, które przystosowane są do koszenia rozległych obszarów. Duża szerokość robocza przekłada się na szybszą pracę, zaś siedząca pozycja operatora zapewnia komfort i wygodę. Kosiarki samojezdne to dla wielu właścicieli ogrodów przyjemność z jazdy. Jednak nie wszyscy mają tyle czasu, aby raz w tygodniu kosić duże trawniki, nawet jeśli sprawia im to radość.

Szukasz kosiarki? Poznaj wszystkie opcje!

Istnieje jednak rozwiązanie idealne do koszenia wszystkich typów trawników, niezależnie od wielkości, ukształtowania czy stopnia zagospodarowania. Są to inteligentne roboty koszące Husqvarna, które samodzielnie zajmują się pielęgnacją murawy, a efektem tego jest doskonały wygląd i kondycja trawy.

Dlaczego warto zainwestować w robota koszącego?

Kosiarki automatyczne Automower® zostały skonstruowane z myślą o wyręczeniu nas w koszeniu trawy. Dzięki temu zyskujemy wolny czas, który możemy spożytkować w dowolny sposób. W dużych ogrodach nie brakuje zajęć, więc robot to idealne rozwiązanie. Poza tym inteligentne technologie gwarantują najlepsze rezultaty koszenia, jakich nie zapewnia żadna tradycyjna kosiarka.

Kosiarka automatyczna Automower Husqvarna
Kosiarka automatyczna Automower Husqvarna

Robot koszący Husqvarna doskonale sprawdza się do koszenia dużych trawników. Jedna maszyna może obsługiwać powierzchnię nawet 5000m², a istnieje możliwość zainstalowania kilku urządzeń. Poza tym kosiarki Automower® bez problemu koszoną na wzniesieniach o nachyleniu nawet 70% (wybrane modele). Pokonują także wąskie przejścia o szerokości 60 cm, aby dotrzeć w każdy zakątek ogrodu. Wyposażone są w szereg funkcji i rozwiązań, które umożliwiają pracę w trudnym terenie, np. napęd na 4 koła.

Ważną zaletą robotów koszących Husqvarna jest możliwość pracy niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia. Automower® kosi nawet w deszczu. Codzienne ścinanie trawy przy pomocy ostrych jak brzytwa noży sprawia, że trawnik każdego dnia wygląda idealnie. Poza tym roboty poruszają się w sposób nieregularny i nie pozostawiają śladów po kołach oraz nieskoszonych fragmentów. Wszystko to wpływa na poprawę kondycji murawy.  Robot ścina dobowy przyrost trawy, a ścinki zamieniają się w naturalny nawóz, który odżywia wzrastające na nowo źdźbła.

Praca robotów do koszenia wspomagana jest przez nowoczesne i inteligentne technologie. Warto wspomnieć chociażby o czujniku pogodowym. Kosiarka Automower® dostosuje swój tryb pracy do intensywności wzrostu trawy oraz warunków atmosferycznych. W okresie suszy ogranicza koszenie, aby chronić murawę. Ponadto dzięki aplikacji Automower® Connect możemy mieć kontrolę nad maszyną z każdego miejsca na świecie. Robot zajmie się naszym trawnikiem nawet, gdy będziemy na wakacjach.

To nie koniec możliwości, jakie oferują roboty koszące Husqvarna. Trzeba też podkreślić ich niewiarygodnie cichą pracę. Dzięki temu nie zakłócają spokoju w sąsiedztwie. Z kolei zasilanie akumulatorowe oznacza brak emisji szkodliwych spalin. Przy tym roboty Automower® wyposażone są w szereg różnych rozwiązań, które gwarantują bezpieczną pracę.

Idealny robot do dużych trawników – Automower® 450X

Przykładem robota koszącego Husqvarna, który doskonale sprawdza się do koszenia dużych trawników jest model Automower® 450X. Kosiarka przeznaczona jest do obsługi powierzchni do 5000 m². Kosi także na wzniesieniach o nachyleniu 45% i pokonuje przewężenia. Robot wyposażony jest w szereg inteligentnych funkcji, m.in. koszenie po spirali w celu wyrównania różnic w wysokości trawy, czujnik pogodowy czy zdalne wykrywanie przeszkód – dzięki technologii ultradźwiękowej zauważa obiekty i zmniejsza prędkość przed ewentualną kolizją.

Koszenie dużego trawnika robotem koszącym Automower
Koszenie dużego trawnika robotem koszącym Automower

Robot posiada również wbudowany system GPS, z pomocą którego tworzy mapę ogrodu. Dzięki temu Automower® wie, które części ogrodu zostały skoszone i odpowiednio dostosowuje metodę pracy. Zaś w przypadku kradzieży można śledzić pozycję maszyny. AM 450X wyróżnia się nowoczesnym wyglądem, reflektorami LED oraz gumowym zderzakiem. Dodatkową zaletą jest napęd Ultra Silent, który zapewnia imponująco cichą pracę.

Robot koszący Husqvarna to doskonała inwestycja dla właścicieli dużych trawników i nie tylko. Oferuje wiele wymiernych korzyści, takich jak wolny czas czy idealny wygląd trawnika każdego dnia.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.