Teraz czytasz...
Moja woda. Przydomowe instalacje zatrzymujące wodę opadową z finansowym wsparciem
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Moja woda. Przydomowe instalacje zatrzymujące wodę opadową z finansowym wsparciem

Nawet 5 tysięcy dotacji do budowy przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe będzie można otrzymać w ramach programu „Moja Woda”. Nabór wniosków ruszy w lipcu a do pozyskania jest 100 mln złotych.

20 tysięcy instalacji z dofinansowaniem

„Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować aż 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych” –

  • twierdzi minister klimatu, Michał Kurtyka.

80% kosztów, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

Co można ująć w kosztorysie wniosku Moja Woda?

Wsparcie przewidziano na:

  • zakup,
  • montaż
  • uruchomienie

instalacji zagospodarowujących wody opadowe i roztopowe na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.

Efektem działań ma być unikniecie odprowadzania na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp.

Czytaj więcej na temat less waste

Pieniądze będzie można także przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Kiedy będzie realizowany program „Moja woda”?

Program „Moja Woda” potrwa od 2020 do 2024 roku. Umowy na dotację podpisywane będą do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków potrwa do końca 2024 r.

Chcesz uprawiać ogród ekologicznie? Sprawdź 5 książek, które pomogą w naturalnej uprawie

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.