Własny ekologiczny ogród – to marzenie dzieli coraz więcej osób. Wbrew obiegowym opiniom i przesądom, uprawa ekologiczna nie oznacza pozostawienie roślin samym sobie. To umiejętne wykorzystywanie sił natury do tego by uzyskać własne cele, ale też pozostać z nią w harmonii. Książki Zbigniewa Przybylaka z serii Tradycyjny Ogród Ekologiczny, wprowadzają krok po kroku w tajniki ekologicznego ogrodnictwa. Właśnie wznawia je Wydawnictwo Gaj.
W nowych wersjach poradniki zyskały odświeżoną szatę graficzną i nieco większy format.
Do tej pory w ramach serii wydanych zostało 5 tytułów:
• 300 ekosposobów na szkodniki i choroby
• 250 ekopreparatów na szkodniki i choroby
• 200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion
• 250 ekoporad: na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów.
• Tradycyjny Ogród Ekologiczny. 50 pytań i odpowiedzi
Świetnym uzupełnieniem serii będą 2 pozycje:
- Jacek Naliwajek – Plan na warzywnik
- Natalia Wantusiak – Łodej – Zimowy Wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących
Ogród ekologiczny bez szkodników i chorób. Jak to zrobić?
Pierwsza część serii, 300 ekosposobów na szkodniki i choroby, zawiera informacje na temat układania płodozmianu, sąsiedztwa roślin, upraw pasowych, poplonów, ściółkowania.

250 ekopreparatów na szkodniki i choroby to obszerny zbiór prostych receptur na sprawdzone w praktyce ekologiczne preparaty i liczne porady dotyczące zapobiegania i zwalczania chorób grzybowych oraz ograniczania nadmiaru szkodników. W poradniku znajdziesz sposoby ma wykorzystanie preparatów na bazie szarego mydła, receptury owadobójczych i grzybobójczych emulsji i roślinnych preparatów.

Jak ekologiczny ogrodnik pozyskuje nasiona?
200 ekosposobów na siew i pozyskiwanie nasion pozwala znaleźć odpowiedzi na pytania: Jakie nasiona najlepiej wybrać by otrzymać najzdrowsze plony i zabezpieczyć się jednocześnie przed chorobami i szkodnikami? Dlaczego warto wysiewać nasiona dawnych odmian i jak je zdobyć?

Jak w prosty sposób można pozyskiwać nasiona roślin warzywnych i ozdobnych? Jak ekologicznie zaprawiać i chronić nasiona przed chorobami i szkodnikami? Jak najlepiej zabezpieczać rośliny przed chorobami i szkodnikami? Jak praktycznie wykorzystywać w ogrodzie rytmy księżyca i bioróżnorodność?
Ogród ekologiczny? Bez kompostu ani rusz…
Najważniejsze zasady tworzenia kompostu i roślinnych gnojówek znajdziecie w części czwartej serii: 250 ekoporad na dobry kompost, roślinne gnojówki, przywabianie owadów. Wskazówki uzupełnia zbiór działań, które pomogą przyciągnąć do ogrodu owady.

Ogród ekologiczny w pytaniach i odpowiedziach
Ogród ekologiczny. 50 pytań i odpowiedzi to poradnik, w którym zebrane zostały pytania nadsyłane przez czytelników Ekologicznego Poradnika Księżycowego.
Poradnik podzielony został na 4 działy:
• Pielęgnacja i uprawa
• Wzmacnianie i ochrona
• Zwalczanie szkodników
• Problemy z chwastami
Tradycyjny Ogród Ekologiczny – o autorze serii
Zbigniew Przybylak (1953-2012) był założycielem Wydawnictwa Gaj. Oprócz pisania poradników, zajmował się dziennikarstwem: współpracował m.in z Gazetą Pomorską, Expressem Bydgoskim, Ilustrowanym Kurierem Polskim, Vilcacorą, Za miastem, Gospodarzem, Gospodynią, Przyrodą Polską, Tygodnikiem Rolniczym, Poradami na Zdrowie, Eko i My, BioKurierem oraz Polskim Radiem PiK i Telewizją Polską.
Plan na warzywnik – Jacek Naliwajek
Stworzony przez znanego z podcastu Naturalnie o Ogrodach Jacka Naliwajka poradnik pomoże Wam zaplanować uprawy warzywne tak, aby były one efektywne i zdrowe. Autor prezentuje gotowe rozwiązania, które śmiało można próbować wdrożyć we własnym ekologicznym ogrodzie. Koniecznie przeczytajcie książkę Jacka Naliwajka

Zimowy wysiew. Winter Sowing. Poradnik dla początkujących – Natalia Wantusiak – Łodej
Winter Sowing to zimowa metoda wysiewu nasion w zamkniętych plastikowych pojemnikach. Celem tej metody jest symulacja natury w kontrolowanych warunkach. Specjalnie przygotowane pojemniki mają za zadanie ochronić nasiona przed ciężkimi warunkami panującymi zimą. Ochronią również także przed szkodnikami czy ptakami, ale również umożliwią nawodnienie oraz przestrzeń na zielony przyrost. To bardzo wydajna i ekonomiczna metoda wysiewu, która nie zabiera nam ani dużo czasu ani miejsca. Z poradnikiem Natalii Wantusiak – Łodej z łatwością wykorzystasz Winter Sowing w swoim ogrodzie. Sprawdź: Zimowy Wysiew