Teraz czytasz...
Sezon ogrodniczy 2020. Kupujemy drzewka i sadzonki kwiatów
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Sezon ogrodniczy 2020. Kupujemy drzewka i sadzonki kwiatów

Sukces upraw ogrodniczych składa się z wielu czynników. Odpowiednie przygotowanie podłoża, sprzyjające warunki pogodowe, a także jakość surowca. Ten ostatni czynnik bardzo często jest kluczowy i decyduje o powodzeniu uprawy. Jak wybrać odpowiednią roślinę? Na co zwracać uwagę? Gdzie dokonywać zakupu? Podpowiadamy!

Sezon wiosenny zbliża się do nas nieubłaganie. W sklepach powoli pojawiają się sadzonki roślin uprawowych i ozdobnych oraz ziół. Wielu ogrodników przez całą zimę planuje, co będzie sadzić w ogrodzie. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu możemy zastanowić się, jakich roślin potrzebujemy i jakie mogą się sprawdzić na podłożu, jakim dysponujemy. Pozwala nam to oszczędzić czas przy wyborze roślin podczas zakupu (idziemy z gotową listą), ale i pieniądze. Nie wydamy ich bowiem na zbędne rośliny, które i tak do naszego ogrodu się nie nadają.

Nasiona

Najmniejszym surowcem kupowanym do uprawy są nasiona. Większość z nich znajduje się w zamkniętych opakowaniach gdyż w taki sposób dłużej zachowują zdolność do kiełkowania (nasiona nie zamakają się i nie dostaje się do nich światło). Niestety, takie pakowanie utrudnia nam rozpoznanie, czy nasiona są zdrowe i nie mają oznak uszkodzenia. Jednak jeśli postawimy na certyfikowanych producentów, tym nie musimy się martwić.

Źródeł zakupu na rynku obecnie jest bardzo dużo. Od małych prywatnych dostawców po wielkie koncerny. Zdecydowanie polecam jednak kupować nasiona w centrach ogrodniczych lub bezpośrednio od producentów. Mimo tego, że cena na pewno będzie wyższa, mamy pewność, że kupujemy dobry produkt.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-stworzyc-ogrod-przyjazny-owadom/

Zwróćmy też uwagę na opakowanie. Powinno posiadać numer partii oraz datę przydatności. Dość istotna jest również gramatura. Zdecydowanie nie opłaca się kupować, np. pięciu sztuk nasion, ponieważ już na wstępnie zmniejszamy prawdopodobieństwo ich przyjęcia się.

Starajmy się obejrzeć opakowanie, aby być pewnym, że było ono hermetycznie zamknięte. Niestety, ryzyko zakupu nasion słabej jakości na bazarkach, targach czy podczas wymian między ogrodnikami jest dość duże. Nawet niewielkie zmiany chorobowe czy uszkodzenia na pokrywie nasiennej mogą być przyczyną zupełnego niepowodzenia uprawy. Możemy ponadto nieświadomie wprowadzić do naszego podłoża, np. zarodniki chorób grzybowych, które zaatakują również inne rośliny.

Obecnie nasiona można nabywać również przez Internet. Mimo to, że przed zakupem nie zobaczymy i nie dotkniemy produktu, to większość dostawców nie może pozwolić sobie na sprzedaż produktu słabej jakości. Sprzedawcom bardzo zależy na dobrych opiniach.

Cebulki

Bezwzględnie przy wyborze cebulek sprawdzajmy, czy nie są przesuszone i uszkodzone. Jeśli decydujemy się na zakup na sztuki, wtedy również wąchajmy cebulkę. Wszelkie nieprzyjemne zapachy wilgoci, powinny nas informować, że dany sprzedawca nie przechowywał odpowiednio produktu.

Istotny jest także kraj pochodzenia cebulek. Większość roślin sprzedawanych na naszym rynku pochodzi z Holandii, co jest o tyle dobre, że są one dostosowane do uprawy w podobnym klimacie jaki panuje u nas. Cebulki, które pochodzą z Azji czy Afryki, zawierają więcej pestycydów i nawozów, które zapewniają powodzenie uprawy w naszym klimacie.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/ogrod-na-balkonie-piekny-i-pozyteczny/

Drzewka i krzewy

Sadzonki drzew i krzewów najlepiej kupować w sklepach lub centrach ogrodniczych. Wynika to z tego, że w pomieszczeniach czy namiotach, w których sprzedaje się rośliny, panują warunki dostosowane do ich preferencji. Rośliny sprzedawane w hipermarketach narażone są na nienaturalne światło oraz klimatyzację, która negatywnie na nie wpływa. Takie sadzonki mogą mieć problem z przyjęciem się w naszym ogrodzie.

Starajmy się przed zakupem dokładnie obejrzeć okaz. Sprawdźmy, czy ma zdrowe, dobrze wybarwione liście bez narośli i przebarwień. Jeśli korona, liście czy pędy są niewłaściwie przycięte, to może być dla nas sugestia, że sprzedawca zrobił to specjalnie, ponieważ chciał usunąć chore czy zaatakowane przez szkodnika części rośliny.

Zwróćmy uwagę na pędy (czy są jędrne, nie łamią się). Jeśli ponadto jest taka możliwość, dobrze jest sprawdzić korzenie sadzonki. Powinny być zakryte ziemią i umieszczone w doniczce lub balocie, czyli opakowaniu na sadzonki (wykonuje się go z różnych tworzyw: celulozy, torfu, tektury, foli, plastiku).

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/krzewy-w-ogrodzie-wybor-roslin-i-ich-pielegnacja/

Warto zauważyć, że sadzonki bywają sprzedawane gołe, bez okrytych korzeni. Nie jest to jednak dobra praktyka. Takie korzenie szybko przesuszają się i tracą turgor. Korzenie, podobnie jak cała roślina, powinny być w dobrej kondycji: bez narośli, sprężyste i prawidłowo rozgałęzione.

Dość istotne jest sprawdzenie całej rośliny pod kątem chorób i szkodników. Zarodniki grzybów czy jaja szkodników mogą przez wiele lat zimować w podłożu. Jeśli zawleczemy taki okaz do naszego ogrodu czy mieszkania, narazimy na choroby lub szkodniki wszystkie rośliny, jakie już posiadamy.

Każda sadzonka powinna posiadać kartkę z podpisem gatunku. Dodatkowo jeśli kupujemy gatunek, który mało znamy, dobrze jest zapytać sprzedawcę, w jaki sposób dbać o roślinę. Warto podpytać również o wiek sadzonki, odmianę i np. podkładkę, na jakiej została szczepiona.

Aby cały proces zakupu się udał, trzeba również dobrze zabezpieczyć roślinę podczas transportu. Gdy kujemy jedną sadzonkę w doniczce, nie ma problemu, zadbajmy o to, aby nie przesuwała się w trakcie transportu. O wiele trudniej jest, gdy kupujemy więcej roślin. Jeśli mają nieokryty system korzeniowy, warto związać je sznurkiem lub folią. Unikniemy wtedy poplątania się korzeni i całych roślin. Zadbajmy także o odpowiednią ilość miejsca dla nich, aby nie zostały pogniecione. Bardzo dobrze sadzonki transportuje się w wielodoniczkach, które można dostać w centrum ogrodniczym. Jeśli podróż będzie długa, warto spryskać rośliny wodą, aby miały zwiększoną wilgotność. Minimalizuje to im stres związany z przewożeniem.

Kwiaty cięte

Kwiaty cięte najczęściej kupujemy na prezent lub by ozdobić mieszkanie czy biuro. Aby uniknąć wpadek, warto podczas ich wyboru, skupić uwagę na ich jakości. Jeśli z zewnątrz kwiaty wydają się zdrowe, zajrzyjmy do środka pąka. Gdy zobaczymy brązowiejące plamy, nie decydujmy się na zakup. Prawdopodobnie kwiat został przemrożony.

Starajmy się wybierać pędy, na których znajdują się kwiaty rozwinięte i jędrne pąki kwiatowe. Wtedy mamy pewność, że pęd jest zdrowy i będzie się dalej rozwijał.

Miejsce cięcia nie powinno być czarne. Gdy tak się dzieje, to sygnał dla nas, że pęd nie jest świeży.

Niestety, sprzedawcy bardzo często liczą na niewiedzę konsumentów. Dlatego wybierajmy rośliny intuicyjnie. Jeśli decydujemy się na renomowaną kwiaciarnie czy sklep, wtedy nie mamy się co martwić, takie miejsce nie może pozwolić sobie na nieodpowiednią obsługę i słaby towar.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/idea-zero-waste-dla-planety-jestem-naprawde-supersyfiarzem/

Rośliny a zero waste

Obecnie coraz bardziej popularna staje się wymiana roślin między ogrodnikami. Takie giełdy z wymianą to dobry pomysł, aby spotkać się z innymi miłośnikami roślin i wymienić się swoim doświadczeniem. Bądźmy jednak czujni i zawsze starajmy się obejrzeć interesujący nas okaz.

Bądź gotowy na sezon ogrodniczy 2020

Podsumowując:

  • staraj się dokonywać przemyślanych zakupów (wybierajmy rośliny dostosowane do warunków, jakie jesteśmy w stanie im zapewnić),
  • kupujmy tylko od sprawdzonych dostawców, producentów,
  • sprawdzajmy stan okazów (liści, korzeni, pędów, kwiatów),
  • unikajmy roślin zbyt małych oraz nienaturalnie wyglądających,
  • zabezpieczmy roślinę podczas transportu.

Literatura

  1. „Ogród przy domu”, S. Phillips, 2013.
  2. „Ekologiczny ogród”, J. Woźniak, 2013.
  3. „Maja w ogrodzie, Wiosna/Lato”, M. Popielarska, Wydawnictwo Zwierciadło, 2019.
  4. „Od wiosny do wiosny”, A. Iwaniuk, Bellona, 2018.
  5. „1001 porad jak zostać dobrym ogrodnikiem”, P. Greenwood, Warszawa, 2008.
  6. „Jak kupować rośliny”, M. Milczyńska, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 4, 2011.
  7. „Jak kupować i jak sadzić, karłowe iglaki”, A. Marosz, Działkowiec, nr: 9, 2006.
  8. „Jak kupować nasiona?”, M. Blecharska, Działkowiec, nr: 12, 2017.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.