Aby profesjonalnie przygotować się do sezonu ogrodniczego, warto sprawdzić wyposażenie naszych altanek i piwnic. Czy mamy odpowiednie narzędzia ogrodowe? Jak o nie dbać? oto kilka uniwersalnych rad.
To, jakie narzędzia ogrodowe posiadamy, uzależnione jest od kilku czynników, m.in. wielkości ogrodu czy balkonu, budżetu.
Sprzęt uniwersalny, czyli co powinien mieć każdy ogrodnik
W ogrodnictwie istnieje kilka narzędzi, które są niezbędne. Są to:
- szpadel, łopata (do kopania, przekopywania, przesadzania),
- motyka (przydatna do odchwaszczania czy wzruszania podłoża),
- grabie (przydają się do zagrabiania trawy, liści, ziemi, śmieci),
- widły (dzięki nim łatwiej jest przenosić skoszoną trawę czy układać chochoły ze słomy),
- sekator (niezbędny do przycinania krzewów, drzew),
- nożyce ogrodnicze, nóż (do przycinania trawnika, krzewów, żywopłotów),
- konewka,
- rękawice ogrodnicze (bez nich lepiej nie zabierać się za prace porządkowe ani pielęgnacyjne, chronią nasze ręce),
- wiadra czy inne pojemniki służące do przenoszenia, np. roślin.
To takie minimum, które pozwala nam na bezproblemową uprawę ogrodu. Większość a nas pewnie doda do tej listy kosiarkę.
Bez powyższego sprzętu można się obejść, jednak z pewnością ułatwia i usprawnia nam on uprawę ogrodniczą.
Gdzie kupować narzędzia ogrodowe?
Wszelakie narzędzia ogrodnicze warto jest kupować w profesjonalnych centrach lub sklepach ogrodniczych. Pomocne mogą być także internetowe sklepy ogrodnicze.
Chodzi zwłaszcza o ich jakość. Zarówno noże, jak i sekatory powinny być naostrzone do takiego stopnia, aby móc od razu zacząć nimi pracę. Sugeruję, aby wszystkie rączki do trzymania czy wykończenia narzędzi były metalowe lub drewniane. Plastik jest kruchy, przy nacisku może pękać, a popsuty sprzęt od razu eliminujmy z naszych zbiorów. Starajmy się też dostosować wielkość i długość grabi czy szpadla do naszych potrzeb, przede wszystkim wzrostu. Te narzędzia mają za zadanie pomóc nam i usprawnić pracę, odciążając kręgosłup.
Po każdym użyciu sprzętu ogrodniczego warto go umyć i dokładnie wyczyścić. Zarodniki grzybów czy bakterie mają zdolność przeżywania nawet przez wiele miesięcy. Dezynfekcja sprzętu jest konieczna. Obecnie na rynku jest wiele gotowych preparatów do dezynfekcji w postaci płynnej lub oleistej. Jednak jeśli nie chcemy ich używać, dobrze sprzęt taki jak szpadle czy grabie zalać wrzątkiem, a następnie przemyć spirytusem.
Jak przechowywać narzędzia ogrodowe?
Bezwzględnie sprzęt ogrodniczy powinien być przechowywany w miejscu suchym. Wilgoć nie służy konserwacji, ponad to im wyższa wilgotność, tym większa szansa namnażania się drobnoustrojów. Dobrym pomysłem jest zamontowanie szafki, która będzie służyła za „dom” dla naszego sprzętu. Każda rzecz powinna mieć swój wieszak, stykanie się sprzętu powoduje jego zwiększoną eksploatacje. Na pierwszy rzut oka pewnie uszkodzeń nie będzie widać, jednak sprzęt ogrodniczy nie jest tani i warto dbać o niego w taki sposób, aby posłużył nam przez wiele lat.
Haczyki, maty magnetyczne, stojaki na narzędzia, podwieszane stelaże – jest wiele możliwości, które możemy wykorzystać, aby nasz sprzęt był odpowiednio składowany.
Doniczki i pojemniki
Nie wolno podczas planowania kolejnego sezonu zapomnieć o pojemnikach lub doniczkach. Jeśli posiadamy tylko balkon, a na nim są już zimujące rośliny w doniczkach, zadbajmy również o większe rozmiary pojemników. Przesadzanie to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych wiosną. Aby nie niszczyć powierzchni balkonowej, warto zadbać o to, aby doniczki miały podstawki.
Bardzo przydatne, zwłaszcza w uprawie warzyw lub owoców na balkonie, są wielodoniczki. Łatwo robi się w nich rozsady, np. pomidorów, ogórków.
Takie zaopatrzenie się w odpowiednie pojemniki jest istotne również ze względów estetycznych. Dobrze jest dobierać ich kolory tak, aby pasowały do stylu i wystroju tarasu, balkonu. Przy zakupie pojemników warto pamiętać o podporach dla roślin, które są wykorzystywane przy przesadzaniu dużych czy niesymetrycznych okazów.
Kosiarka – przyjaciel ogrodnika
Warto przy sprzęcie ogrodniczym wspomnieć o kosiarce. Najwięcej dbałości wymaga kosiarka spalinowa. Przede wszystkim trzeba ją dokładnie oczyścić z resztek roślinnych, przy użyciu powietrza, strumienia wody czy gąbki drucianej. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić żadnej części. Warto również przeczyścić filtr i wymienić olej. Stare paliwo najlepiej jest zużyć do końca i wlać do kosiarki nową partię paliwa. Istotne jest też naostrzenie ostrzy tnących.
Uwaga! Zabierając się za jakąkolwiek pracę przy kosiarce upewnijmy się, że świeca zapłonowa została odłączona. Bezpieczeństwo podczas wykonywania takich zabiegów to podstawa.
Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują konserwację kosiarki, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z takiej profesjonalnej usługi.
Dodatkowy sprzęt ogrodniczy, w który warto zainwestować:
- glebogryzarka (jej zadaniem jest spulchnianie podłoża oraz wyrównywanie go),
- aerator/wertykulator (służy do napowietrzania podłoża gdzie rośnie trawnik),
- piła ręczna lub spalinowa,
- rozdrabniacz (urządzenie przydatne w ogrodzie, w którym jest dużo drzew, rozdrabnia niepotrzebne gałęzie),
- wąż ogrodowy,
- agrowłóknina (do okrywania roślina na zimę).
Ogólne zasady konserwacji i przygotowania sprzętu do sezonu ogrodniczego
- dokładnie umyj i zdezynfekuj sprzęt,
- staraj się naostrzyć ostre części,
- zadbaj o odpowiednie miejsce do przechowywania,
- kupuj tylko niezbędny sprzęt,
- dbaj o swoje bezpieczeństwo!
Dlaczego warto dbać o sprzęt ogrodniczy?
- unikniemy korozji czy uszkodzenia sprzętu,
- przedłużamy jego żywotność,
- możemy uniknąć zawleczenia na naszą plantację szkodników,
- usprawnia nam to prace.
Literatura:
- Zadbajmy o sprzęt i narzędzia, R. Rakowski, Działkowiec, Zeszyt spec. 2, 2006
- Zadbajmy o sprzęt, P. Syga, Kwietnik, nr: 12, 2003
- Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy przed zimą?, E. Baran, Kwiaty, nr: 4, 1999
- 1001 porad jak zostać dobrym ogrodnikiem, P. Greenwood, Warszawa, 2008
- Pielęgnacja ogrodu. Wiosna, lato, jesień, zima, E. Ronnblom, 2010