Teraz czytasz...
Jak przesadzać kwiaty, byliny i krzewy w ogrodzie?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak przesadzać kwiaty, byliny i krzewy w ogrodzie?

taczka z kwiatami do przesadzenia

Przesadzanie kwiatów to obowiązek każdego ogrodnika. Jest to czynność przyjemna, ale wymagająca określonej wiedzy, zwłaszcza że dla samej rośliny jest to dość stresujące. W jaki sposób przesadzać rośliny, by w nowym miejscu dobrze rosły?

Przesadzanie kwiatów. Dlaczego jest ważne?

Przesadzanie kwiatów to jeden z obowiązkowych zabiegów związanych z pielęgnacją roślin. Mimo tego, że sadząc rośliny, staramy się im zapewnić odpowiednie warunki siedliskowe, niekiedy musimy je przesadzić. To zabieg stresujący, dlatego warto wykonać go umiejętnie tak, aby dokonać jak najmniej strat.

Kiedy przesadzać kwiaty?

Niektóre gatunki roślin są bardzo ekspansywne, szybko rosną i potrzebują dużo miejsca. Zbyt mało miejsca do wzrostu powoduje, że roślina może nawet zamierać. Do tego niestety może przeszkadzać we wzroście innym roślinom, zabierając im nie tylko przestrzeń, ale i wartości odżywcze. Przykładem takich roślin są:

  • robinia akacjowa,
  • sumak octowiec,
  • nawłoć kanadyjska,
  • barwinek pospolity,
  • konwalia majowa,
  • aster pospolity,
  • tojeść kropkowana.

Decydując się na te rośliny, warto kontrolować ich rozrost. Jeśli zauważymy, że staje się zbyt ekspansywna, najlepiej jest naddatek roślin usunąć całkowicie z danego miejsca. Można np. podzielić się nimi z sąsiadem lub przesadzić w miejsce mało atrakcyjne czy zupełnie niezaaranżowane.

Pamiętajmy o tym, że niektóre gatunki rozrastają się nie tylko przez nadziemną część, ale również podziemną, czyli rozłogi i kłącza. Dlatego chcąc zupełnie się danego okazu pozbyć z naszej działki, należy dokładnie w głąb wykopać całość części podziemnej.

W przypadku silnego rozrostu, okres w roku w jakim dokonamy przesadzania, nie ma większego znaczenia. Rośliny ekspansywne dość szybko się regenerują, więc ten zabieg nie będzie dla nich aż tak stresujący.

przesadzenie kwiatów doniczkowych
Przesadzenie kwiatów jest dla roślin stresujące, dlatego trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać.

Zmieniamy aranżację ogrodu

Kiedyś podobało się nam, że skalista rabata jest po prawej stronie od tarasu, a za kilka lat marzymy o tym, aby było ona po lewej. To normalne, jednak taki plan wymaga przesadzenia kwiatów.

Chcą stworzyć nowe aranżacje i przesadzać rośliny w swoim ogrodzie, warto zrobić to w odpowiednim momencie. Najlepszy będzie do tego początek wiosny lub jesień. Wtedy rośliny są w okresie spoczynku. Będą miały czas na przyjęcie się i wzrost.

Bywa też tak, że roślinom dane miejsce zupełnie nie pasuje. Marnieją i słabo rosną. Jeśli po nawożeniu stan danego gatunku się nie poprawia, to sygnał dla nas, że albo zaatakowała go jakaś choroba lub szkodniki, albo dane miejsce nie jest dla niego odpowiednie.

Rośliny przesadzamy w ciepłe, bezwietrzne dni, najlepiej na wiosnę lub jesień. Wykopujemy ją szpadlem z lekkim zapasem ziemi, tak aby nie uszkodzić korzeni. Przygotowując nowe miejsce dla okazu, pamiętajmy aby ziemia była wzbogacona w kompost i była spulchniona. Roślinę umieszczamy w dołku i przysypujemy bryłę korzeniową ziemią, następnie dokładnie podlewamy.

Pamiętajmy również o  tym, że starsze okazy przeważnie są większe, a co za tym idzie, zdecydowanie trudniej jest je przesadzić. Dodatkowo istnieje szansa, że  dany okaz się nie przyjmie, a strata będzie duża. Młode okazy lepiej znoszą przesadzanie i szybciej regenerują swoje korzenie.

Przeczytaj, jak zaaranżować balkon na okres jesienno-zimowy.

Jakich roślin się nie przesadza?

Jest sporo roślin, które nie lubią być przesadzane. Są to m.in.:

  • magnolia,
  • lilak,
  • budleja,
  • oczary.

Przeważnie są to rośliny o słabych systemach korzeniowych. Ale jeśli jesteśmy zmuszeni przesadzić roślinę, to zróbmy to umiejętnie i bez pośpiechu. Po umieszczeniu ich w nowym miejscu, warto je przyciąć, nawozić i dokładnie podlać.

Nowe miejsce powinno być dobrze przemyślane, by nie zmuszać rośliny do kolejnego stresu związanego z przesadzaniem.

przesadzenie roślin w ogrodzie
Zanim przesadzisz kwiaty w ogrodzie, dowiedz się, jak to poprawnie zrobić.

Stres roślin a przesadzanie

Roślina to żywy twór i odczuwa stres tak samo jak człowiek. Najczęściej dzieje się to właśnie przy przesadzaniu, chorobach czy atakowaniu szkodników.

Reakcja może być różna: roślina może gubić liście, słabo rosnąć czy nawet zupełnie zamierać. Dlatego pamiętaj, by nie przesadzać kwiatów podczas kwitnienia i owocowania. Wtedy bowiem cała energia jest wykorzystywana do tego, aby wydać plon.

Jak przesadzić kwiat krok po kroku?

  • Sprawdź, czy okaz, który chcesz przesadzić, jest zdrowy.
  • Usuń wszelkie chwasty i liście, które znajdują się wokół rośliny.
  • Przygotuj nowe miejsce: wykop dół, dokładnie przekop ziemię i wzbogać ją w próchnice oraz zupełnie nową ziemię.
  • Wykop roślinę szpadlem lub łopatą z zapasem tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.
  • Jeśli okaz do przesadzania jest duży, można dla ułatwienia obwiązać gałęzie tak, aby łatwiej było go przenieść.
  • Aby korzenie się nie przesuszyły, po wyjęciu rośliny warto przykryć ją np. workiem z juty.
  • Roślinę sadzimy w nowe miejsce na taką samą głębokość, na jakiej rosła w poprzednim miejscu. Ziemię wokół dokładnie ugniatamy.
  • Podlewamy obficie podlać wodą i – w razie potrzeby – nawozem płynnym.

Jeśli zapoznamy się i zastosujemy do powyższych wskazówek, przesadzanie roślin nie będzie sprawiało nam problemów. Przed zabiegiem poczytajmy jednak, co dany gatunek lubi i jak z nim postępować.

Interesuje Cię ogrodnictwo ekologiczne?

Serdecznie polecamy Tobie serię poradników Tradycyjny Ogród Ekologiczny

Seria książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny
Seria książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny

Przesadzanie roślin – literatura

  1. Co gdzie rośnie, 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko, W. Didlier, 2021
  2. Tworzę ogród naturalny, O Pit, G. Henk, 2022
  3. Przesadzanie roślin, A. Pacholczyk, W. Szydło, Szkółkarstwo, nr: 4, 2009
  4. Przesadzanie i podział roślin, K. Wróblewska, Mój Piękny ogród, nr: 2, 2014
  5. O przesadzaniu roślin, Z. Pindel, Działkowiec, nr: 3, 2004
  6. Przesadzanie starszych roślin, A. Marosz, Działkowiec, nr: 3, 2016

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.