Teraz czytasz...
Boraks na mrówki – skuteczny sposób na zwalczanie owadów

Boraks na mrówki – skuteczny sposób na zwalczanie owadów

Agnieszka Gotówka
mrówki wabione boraksem i cukrem

Mrówki w ogrodzie mogą być uciążliwym problemem, zwłaszcza jeśli wkraczają również do domu. Istnieje kilka naturalnych metod eliminacji gniazd mrówek, które są skuteczne. Z pomocą przychodzi boraks. Jak go stosować, by pozbyć się mrówek?

Jak działa boraks na mrówki?

Boraks zakłóca system trawienny mrówek. Wpływa na metabolizm oraz prowadzi do odwodnienia i uszkodzenia układu pokarmowego. Ma też właściwości odstraszające. To skuteczna metoda eliminacji mrówek z domów i ogrodów.

→ Przeczytaj również: Ślimaki w ogrodzie. Jak się pozbyć? Naturalne sposoby

Mechanizm działania boraksu jako trucizny

Mrówki traktują boraks jak jedzenie, jednak jest dla nich śmiertelny, bo sprawia, że nie mogą prawidłowo trawić pokarmu. Do tego wiąże się w ich organizmach z wodą, co prowadzi do odwodnienia. Uszkadza też ich wewnętrzne organy, a dokładniej – układ pokarmowy. Kiedy mrówki go zjedzą, boraks zaczyna niszczyć błonę komórkową ich przewodu pokarmowego, a to prowadzi do zatrucia i śmierci.

Dlaczego mrówki przenoszą boraks do gniazda?

Mrówki znoszą boraks do gniazda, ponieważ działają zgodnie z naturalnym instynktem dzielenia się pokarmem. W kolonii mrówek jest zazwyczaj jedna królowa, a reszta to robotnice, które zbierają pożywienie, aby je rozdzielić pomiędzy wszystkie osobniki, w tym również królową i larwy. Kiedy jedna z mrówek natrafi na truciznę, np. boraks, zabiera ją do gniazda, ponieważ traktuje ją jak pokarm.

Mrówki też często „karmią” się nawzajem poprzez tzw. trofalaksję, czyli wymieniają się płynną zawartością pokarmową, a to pozwala na rozprzestrzenienie trucizny wśród całej kolonii. Boraks więc nie tylko eliminuje te mrówki, które go początkowo zjadły, ale i inne, które miały z nimi kontakt w gnieździe.

kolonia mrówek
Mrówki w ogrodzie mogą niszczyć rośliny i przenosić mszyce.

Jak przygotować skuteczną mieszankę boraksu?

Mieszanka boraksu z cukrem – przepis i proporcje

Składniki:

  • 1 część boraksu (np. 1 łyżeczka)
  • 3 części cukru (np. 3 łyżeczki)
  • woda (w ilości odpowiedniej do uzyskania odpowiedniej konsystencji)

Przygotowanie:

  • Wymieszaj boraks z cukrem w małej misce.
  • Dodaj kilka kropel wody, aby uzyskać gęstą pastę.
  • Nałóż mieszankę w miejsca, gdzie zauważyłeś obecność mrówek, np. na ich ścieżki lub w pobliżu gniazda.

Mieszanka boraksu z żółtkiem

Składniki:

  • 1 łyżeczka boraksu
  • 1 żółtko jajka
  • 2 łyżeczki miodu lub syropu (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  • Oddziel żółtko od białka, a następnie rozgnieć je na gładką masę.
  • Dodaj boraks i, jeśli chcesz, miód lub syrop, aby zwiększyć atrakcyjność mieszanki dla mrówek.
  • Wymieszaj wszystkie składniki, aż uzyskasz jednolitą pastę.
  • Nałóż mieszankę w strategiczne miejsca, w których pojawiają się mrówki.

Jakie są optymalne proporcje boraksu na mrówki?

Optymalne proporcje boraksu w mieszankach na mrówki zależą od wybranego przepisu, ale ogólna zasada to 1 część boraksu do 3 części cukru w przypadku mieszanki cukrowej. W przypadku innych składników, np. żółtka jajka, ilość boraksu również nie powinna być zbyt wysoka, aby nie odstraszyć mrówek. Zwykle stosuje się 1 łyżeczkę boraksu na 1 żółtko.

Zaleca się, aby mieszankę stosować w niewielkich ilościach, a miejsca aplikacji regularnie sprawdzać i uzupełniać w razie potrzeby.

Pułapki na mrówki z boraksem

Jak działają pułapki na mrówki?

Pułapki na mrówki z boraksem działają na zasadzie przynęty. Mrówki są przyciągane słodkim zapachem i smakiem, a boraks działa jak trucizna, która zaburza ich układ trawienny. Mrówki robotnice przenoszą zatrutą przynętę do gniazda, karmiąc nią królową i larwy, co prowadzi do likwidacji całej kolonii.

Gdzie umieścić pułapki, aby były skuteczne?

Aby pułapki na mrówki z boraksem były skuteczne, należy umieścić je w miejscach, gdzie mrówki najczęściej się pojawiają:

  • wzdłuż ścieżek, którymi się poruszają,
  • w pobliżu gniazda,
  • w kuchni, spiżarni lub innych miejscach, gdzie mają dostęp do żywności,
  • w łazience lub piwnicy (mrówki lubią miejsca wilgotne),
  • w pobliżu wejść do domu, na tarasie lub w ogrodzie.

Naturalne sposoby na mrówki – alternatywy dla boraksu

Ocet, sól i proszek do pieczenia jako środki odstraszające

Mrówki nie lubią intensywnego zapachu octu (jak większość z nas 😊). Można spryskać nim ścieżki mrówek oraz miejsca, gdzie się pojawiają, lub przetrzeć nim powierzchnie, po których chodzą. Nie lubią też soli. Można posypać nią ścieżki mrówek lub miejsca, gdzie się gromadzą.

Alternatywą dla boraksu jest proszek do pieczenia, który działa podobnie (również zakłóca pracę układu trawiennego). Można wymieszać go z cukrem pudrem i rozsypać w miejscach obecności mrówek.

Rośliny odstraszające mrówki – lawenda, mięta i inne

Niektóre rośliny wydzielają zapachy, których mrówki nie lubią. Należą do nich lawenda, mięta, majeranek, wrotycz. Posadzenie ich w ogrodzie może pomóc utrzymać te owady z daleka. Odstrasza je też cynamon.

Zobacz także
jeżówka echinacea

Miodowa pułapka na mrówki – jak ją przygotować?

Miód przyciąga mrówki, a pułapka uniemożliwia im ucieczkę. Posmaruj więc słoik miodem w środku. Mrówki wejdą do słoika, ale nie będą mogły się z niego wydostać. Możesz też rozsmarować miód na kartce papieru, a następnie położyć pod kartkę dwustronną taśmę klejącą.

mrówki w domu
Zabezpiecz szczeliny i pęknięcia w ścianach i podłogach, przez które mrówki mogą wchodzić do domu.

Czy boraks jest bezpieczny?

Boraks jest naturalnym minerałem, który bywa wykorzystywany jako środek do pozbywania się szkodników, w tym mrówek. Trzeba jednak pamiętać, że w dużych ilościach może być toksyczny, zwłaszcza jeśli zostanie zjedzony. Objawy zatrucia boraksem obejmują ból brzucha, wymioty, biegunkę, a w przypadku długotrwałego narażenia – uszkodzenie nerek. W przypadku kontaktu ze skórą lub oczami może powodować podrażnienia.

Zagrożenia dla dzieci i zwierząt domowych

Dzieci i zwierzęta są bardziej narażone na przypadkowe spożycie boraksu, ponieważ mogą go pomylić z jedzeniem lub zainteresować się nim podczas zabawy. Aby zminimalizować ryzyko, przechowuj boraks w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt. Zachowaj szczególną ostrożność i unikaj rozsypywania go w miejscach, gdzie przebywają najmłodsi.

Jak bezpiecznie stosować boraks w domu i ogrodzie?

Jeśli zdecydujesz się na użycie boraksu:

  • stosuj go wyłącznie w miejscach niedostępnych dla dzieci,
  • upewnij się, że substancja nie jest w zasięgu rąk maluchów.
  • jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa boraksu, wybierz inne, naturalne metody (np. ocet, cynamon).

Zwalczanie mrówek w ogrodzie i domu

Jakie są skuteczne metody eliminacji gniazd mrówek?

Oprócz wyżej wymienionych, spróbuj też sięgnąć po kredę lub talk. Narysuj nimi linie, które staną się dla owadów barierą trudną do pokonania.

Po środki na bazie insectycydów sięgaj w ostateczności. Chemiczne preparaty zawierają substancje toksyczne dla mrówek, ale należy je stosować z ostrożnością, szczególnie w ogrodzie, jeśli masz zwierzęta domowe lub dzieci. Ich jedyną zaletą jest szybkość działania.

Czy chemiczne środki na mrówki są lepsze od boraksu?

Boraks jest mniej szkodliwy dla środowiska, a jego skuteczność może być równie wysoka jak w przypadku chemicznych środków, zwłaszcza jeśli chodzi o eliminację całych kolonii. Jednak potrzebuje więcej czasu na działanie. Chemiczne środki są zazwyczaj szybsze w działaniu, ale mogą mieć negatywny wpływ na środowisko oraz stanowić zagrożenie dla innych organizmów, zwłaszcza przy niewłaściwym stosowaniu. Trzeba je stosować z dużą ostrożnością.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.