Teraz czytasz...
Jak zaaranżować balkon na okres jesienno-zimowy?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak zaaranżować balkon na okres jesienno-zimowy?

Natura ma to do siebie, że jest piękna o każdej porze roku. Na rynku jest szereg roślin i dodatków, które będą umilały nam jesienne wieczory i zimowe poranki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet podczas chłodniejszych dni korzystać z balkonu. Warto tylko odpowiednio się przygotować do tego trudniejszego dla roślin okresu. Podpowiadamy, jak zaaranżować balkon na okres jesienno-zimowy.

Wybór i selekcja roślin

Na początku warto dokonać przeglądu roślin, które mamy balkonie. Te które nie zimują, musimy przenieść w cieplejsze miejsce, aby mogły przetrwać zimę. A jeśli roślin takich nie posiadamy, to wybierzmy takie okazy, które są odporne na niskie temperatury i dla których wiatr nie ma większego znaczenia. Roślinami, które będą dobrze wyglądać zarówno latem, jak i zimą, są drzewka iglaste. Obecnie na rynku jest szereg odmian karłowych, które będą idealne nawet na małe balkony. Przykładem są:

  • sosna czarna, odmiana Nana
  • jałowiec pospolity, odmiana Gold Cane
  • kosodrzewina, odmiana Mops
  • świerk biały, odmiany Sanders Blue, Alberta Globe
  • żywotniki, odmiany Globosa, Smaragd
  • cyprysik tępołuskowy, odmiany: Nana, Aurora

Drzewka iglaste nie są ciężkie w pielęgnacji. Dzięki swoim rozmiarom mogą być ciekawym pomysłem na odgrodzenie się od sąsiadów czy zakrycie nieestetycznej ściany.

Przeczytaj również: Późnojesienne zbiory. Jakie dary natury możemy uzyskać w listopadzie?

Wiecznie zielona ściana z pnączy

Pnącza to rośliny, które idealnie pasują na balkon lub taras. Można łatwo sterować ich wielkością przez przycinanie, które dobrze znoszą. Jeśli mają cieszyć oko przez cały rok, najlepiej sięgnąć po takie odmiany, które nie zrzucają liści i nawet zimą pozostają zielone. Tymi cechami wyróżniają się m.in.

  • wiciokrzew przewiercień
  • wiciokrzew japoński
  • bluszcz pospolity
  • trzmielina Fortunea
  • akebia pięciolistkowa

Oczywiście, jak na pnącze przystało, musimy im zapewnić konstrukcję, po której będą się pięły. Może to być okazała pergola czy kratka, ale też balustrada czy poręcz balkonu.

Inne rośliny polecane na jesienno-zimowy balkon

Pamiętajmy o tym, że odporność roślin zimą zależy od miejsca, w jakim one będą rosły. W przypadku balkonu zabudowa budynku chroni rośliny przed silnym wiatrem. Zimą jednak, paradoksalnie, należy obawiać się suszy bardziej niż mrozu ze śniegiem. Śnieg jest swojego rodzaju zabezpieczeniem dla roślin. Z kolei zimą roślin nie podlewamy, bo gdy przyjdzie mróz, woda może zmarznąć przy karpie korzeniowej czy pochwie liściowej i dojdzie do rozsadzenia tej części rośliny. Dlatego zalecane jest obfite podlanie roślin przed zimą, a jeśli o tym zapomnimy, wzbogaćmy je wodą dopiero na wiosnę. W okresie zimowym bardzo często obserwujemy zjawisko, tzw. suszy fizjologicznej. Polega to na tym, że rośliny nie mogą pobierać wody przez to, że gleba jest zamarznięta. Aby przetrwać zimę, zmniejszają powierzchnię blaszki liściowej przez delikatne skręcenie. Powinien to być znak dla nas, że rośliny walczą z mrozem, a nie przemarzły.

Aby urozmaicić nasz balkonowy zakątek, warto zdecydować się również na krzewy zimozielone lub byliny, które nie zrzucają liści na zimę. Warto rozważyć zakup takich roślin jak:

  • laurowiśnia wschodnia,
  • kiścień odmiana Curly Red,
  • bukszpan,
  • barwinek mniejszy.

Powyższe gatunki z powodzeniem przetrwają na balkonie do następnego sezonu.

Przeczytaj również: Jak przygotować ogród do zimy?

Wrzosy ozdobą balkonu

Jesienią na balkonie pięknie prezentują się wrzosy. Co prawda nie zawsze wytrzymają zimę, ale są ich piękne fioletowe, bordowe, białe czy żółte kwiaty poprawia humor w niejeden szary dzień.

Wrzosy lubią podłoże umiarkowanie żyzne, kwaśne i przewiewne. Roślina nie lubi zalewania i najlepiej posadzić ją w dużej doniczce. Bezwzględnie po zakupie przesadźmy ją do większego pojemnika.

Aby pomóc wrzosom w przezimowaniu, rekomenduje się postawić doniczki na grubym styropianie, aby odizolować je od podłoża. Przed silnymi mrozami zalecane jest okrycie ich słomą, igliwiem lub agrowłókniną. Wiosną okazy przycinamy, aby wypuściły nowe, zdrowe pędy.

Wrzosy to rośliny przystosowane do uprawy na zewnątrz. W pomieszczeniach, zwłaszcza sztucznie ogrzewanych, szybko więdną. Wrzosy mogą być mylone z wrzoścami, które kwitną od lutego do kwietnia i mają igiełkowate liście, a kwiaty dzbanuszkowate. Wrzosy natomiast mają liście łuskowate, a kwiaty kielichowate. Kwitną zdecydowanie później – od lipca do października.

Przykładowe odmiany wrzosów

Odmian wrzosów jest bardzo dużo, każdy znajdzie coś pasującego do swojego zamysłu na balkon lub taras. Do najpopularniejszych należą:

  • wrzos pospolity odmiana Jette (fioletowe kwiaty, szybko rosnąca),
  • wrzos pospolity odmiana Selly (kwiaty czerwone, odmiana wysoka),
  • wrzos pospolity odmiana Veluve (kwiaty białe, odmiana średniowysoka),
  • wrzos pospolity odmiana Anabel (kwiaty różowe, pełne).

Wrzosy idealnie komponują się z drzewkami iglastymi i krzewami zimozielonymi.

Dodatki tworzące klimat na balkonie

Bezwzględnie podstawą aranżacji balkonowych są rośliny w pojemnikach. Aby jednak stał się on bardziej przytulny, zwrócimy uwagę na dodatki.

Aby odrzucić szarą aurę, można zainwestować w świece, które ustawiamy przy balustradzie czy na stoliku lub na parapecie. Oczywiście można zainwestować w gotowy lampion, jednak sama paląca się świeca wygląda równie efektownie. Jeśli obawiamy się wysokiej wilgotności i bezpieczeństwa, to można kupić świece na baterie lub lampki na kabelkach, które łatwo można przymocować do poręczy. Dają bardzo zbliżony efekt, a nie poparzą się ani zwierzęta ani dzieci.

Przeczytaj: Jak założyć ogród na balkonie

Zbiór kasztanów, żołędzi oraz spadających liści to dobry pomysł na spędzanie wolnego czasu z dziećmi. Można z nich tworzyć ciekawe kompozycje do misy czy wazonu, które ustawimy na balkonie.

Poduszki na krześle czy koce to przedmioty, które są niezbędne podczas korzystania jesienią i zimą z balkonu. Chronią od chłodu i dają przyjemne otulenie.

Jesienno-zimowy balkon to swojego rodzaju przedłużenie ogrodu zimowego. Założenia są dokładnie takie same: możliwość korzystania z natury i radość z jej piękna. Jeśli podczas szarych i chłodnych dni natura będzie nam towarzyszyć, każdy dzień będzie wydawał się lepszy.

Literatura

  1. Drzewa i krzewy iglaste, L. Kurowski, 2014.
  2. Uprawa roślin tarasowych i balkonowych, J. Krause, 2006.
  3. Kwiaty balkonowe i tarasowe, M. Mazik, 2015.
  4. Jak pielęgnować rośliny w domu i na balkonie, A. Wojdyła, L. Orlikowski, G. Łubanowski, Multico, 2010.
  5. Iglaki w ogrodzie, P. Asseray, 2001.
  6. Pnącza i żywopłoty, T. Ratch, 2012.
  7. Jesienny balkon pod znakiem wrzosa, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 11, 2009.
  8. Jesienny balkon, M. Narkiewicz, Kwietnik, nr: 10, 2003.
  9. Balkon i tarasy w jesiennych barwach, M. Wyrzykowski, Tygodnik Poradnik Rolniczy, nr: 41, 2016.
  10. Ogrodowe krzewy zimozielone, I. Targ i inni, Wiadomości Rolnicze, nr: 1, 2015.
  11. Rośliny zimozielone, A. Skórkowska, nr: 2, 2012.
  12. Balkony i tarasy w kwiatach, J. Litke, D. Kowalska, Działkowiec, nr: 4, 1993.
  13. 500 roślin ogrodowych, A. Gawłowska, 2014.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.