Teraz czytasz...
Jak założyć ogród na balkonie?

Jak założyć ogród na balkonie?

Ogród na balkonie zainteresuje zwłaszcza mieszkańców bloków i wieżowców. Taka przestrzeń jest wybawieniem przed zupełnym brakiem prywatnego zielonego zakątka. Nie każdy przecież posiada kawałek ziemi, na której bez problemu można założyć ogród lub choćby niewielki kącik do wypoczynku na łonie natury. Podpowiadamy, jak założyć ogród na balkonie oraz jakie rośliny wybrać. 

Jeżeli planujemy w jakikolwiek sposób zagospodarować swój balkon, musimy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, co chcemy tam posiadać. Najczęściej ludzie wybierają połączenie części typowo wypoczynkowej z ogrodowo-warzywną. Wiadomo, że nie każdy chce na balkonie posiać rzodkiewkę. Wiele osób jednak pragnie mieć pod ręką zioła, choćby miętę, bazylię czy rozmaryn. Można je bardzo łatwo wkomponować w typowo ozdobne kwiaty.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/laka-kwietna-w-ogrodzie-wady-i-zalety/

Ogród na balkonie? Zacznij od porządków!

Całą pracę musimy rozpocząć od oczyszczenia naszego balkonu lub tarasu. Jeśli zależy nam na zmianie kolorów ścian czy też wymianie płytek, należy o tym pomyśleć zanim na balkonie pojawi się roślinność. Jeśli nasz blok należy do spółdzielni mieszkaniowej lub zarządza nim wspólnota, najczęściej musimy mieć zgodę na wykonanie takich prac.

Płytki na balkonie są o tyle praktyczne, że łatwo się je czyści. Można też zdecydować się na drewnianą podłogę, betonową, a nawet marmurową. Hitem ostatnio stała się wykładzina, która imituje trawę. Jest to pomysł bardzo oryginalny, jednak może nie spodobać się każdemu.

Kiedy wszelkie prace wykończeniowe na balkonie zostaną zakończone, następnie cały balkon należy dokładnie umyć i oczyścić ze zbędnych rzeczy. Dobrym czasem na rozpoczęcie planowania balkonu jest wiosna.

Następnym krokiem jest ustalenie, jaką wystawę ma nasz balkon. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będzie ustawiało się światło. Na wschodniej wystawie będziemy mieć zdecydowanie więcej promieni rano, a na tej zachodniej, po południu. Południowa wystawa pozwala nam na największą ekspresję, ponieważ słońca będzie tu najwięcej, a promienie będą ingresywne. Do tarasu od strony południowej dociera zdecydowanie najmniej światła. Jednak w ogóle nie należy się tym przejmować. Jeżeli od początku będziemy tego świadomi, będziemy dobierać takie rośliny na nasz taras, które nie potrzebują aż tyle światła. Obecnie na rynku jest tyle gatunków i odmian roślin ozdobnych, że praktycznie żadne warunki oświetleniowe nie są dla nas problemem.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/kompost-w-ogrodzie-jak-go-przygotowac/

Jakie rośliny wybrać do ogrodu na balkonie?

Gdy już wiemy, ile światła będzie docierać na nasz balkon, warto zabrać się za zakup roślin. Cała kompozycja powinna raczej pasować do naszego mieszkania. Często balkony są tak projektowane, że niestety mają szczebelki przy balustradzie, albo co gorsze nasz balkon bez żadnej ściany sąsiaduje z balkonem sąsiada. Może jest to dobre, jeśli mamy dobrego i bezkonfliktowego lokatora obok i chętnie będziemy spędzać z nim czas. W sytuacji, gdy obok mieszka np. osoba paląca, a my nie tolerujemy zapachu tytoniu, powstaje problem. Na szczęście mamy na rynku gamę roślin, które zaliczane są do pnączy. Tworząc kratkę z drewna lub metalu, pozwalamy im się swobodnie piąć. Uzyskujemy wtedy zieloną ścianę, która odgrodzi nas od sąsiadów. Idealna dla takich roślin będzie również barierka, po której mogą się piąć.

Przykładowe pnącza na balkon:

  • nasturcja pospolita (roślina posiada duże ciemnozielone liście, a także piękne, jadalne pomarańczowe kwiaty),
  • bluszcz pospolity (idealnie sprawdza się w miejscach wilgotnych, ma duże zielone liście, jest zielony od wiosny aż do jesieni),
  • powojnik Jackmana (tutaj zdecydowanie największą ozdobę stanowią kwiaty, które są duże delikatne, liście natomiast małe),
  • milian amerykański (bujnie rośnie, niezwykle ozdobne są kwiaty, liście i owoce),
  • groszek pachnący (jeden z najpopularniejszych pnączy, ma małe, ale piękne kwiaty),
  • wiciokrzew Henry’ego (pnącze zimozielone, posiada bardzo ciekawe liście i kwiaty).

Przykłady roślin na balkonowy ogród

Rośliny idealne na balkon słoneczny, to m.in.:

  • maciejka zwyczajna
  • nasturcja ogrodowa
  • pelargonia bluszczolistna
  • surfinia (petunia)
  • cynie
  • aksamitki

Powyższe rośliny przede wszystkim łączy to, że są one ozdobne z kwiatów. Co sugeruje nam, że kwiaty niestety potrzebują dość dużo słońca, aby pięknie kwitły.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/uprawa-warzyw-na-balkonie/?highlight=balkon

Rośliny idealne na balkon zacieniony, to m.in.:

  • begonia bulwiasta
  • żeniszek meksykańska
  • lobelia przylądkowa
  • niezapominajka
  • bluszcz pospolity
  • funkie
  • paprocie

Jeśli tylko podoba nam się jakaś roślina, to nie znaczy, że jeśli mamy balkon słoneczny a ona lubi cień, to nie możemy jej posiadać. Możemy, tylko warto wówczas posadzić albo ustawić ją w takim miejscu, aby np. inne rośliny tworzyły dla niej cień.

Jakie warzywa i zioła wybrać na balkon? W jaki sposób o nie dbać? Przeczytaj w artykule opublikowanym w Ekologicznym Poradniku Księżycowym.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-ulozyc-plodozmian-dla-malego-ekowarzywnika/

Rośliny na taras

Kupując rośliny na balkon, musimy kierować się przede wszystkim gustem. Co nam się podoba? W jakim stylu chcemy mieć kwiaty? Jeżeli mamy kilkunastometrowy taras, warto postawić na rośliny w dużych doniczkach. Umieścimy tam dobrej jakości ziemie ogrodniczą, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknem natury przez długi czas.

Do okazałych pojemników polecane są większe rośliny: tuja zwyczajna, cis pospolity, sosna czarna. Co prawda wszystkie wymienione to drzewa, jednak można znaleźć je w odmianach karłowych i bardzo dobrze sprawdzą się na tarasie, a nawet na balkonie. Co ważne, będą zielone przez cały rok. Zimą mogą być więc idealnym stelażem dla lampek świątecznych. W dużych doniczkach dobrze prezentują się także: bukszpan pospolity, hortensja ogrodowa, celozja grzebieniasta, funkie i wiele innych.

Postaramy się o to, aby rośliny wzajemnie do siebie pasowały i tworzyły jedną całość. Zdecydowanie lepiej wypoczywa się w miejscu uporządkowanym. Sprzyja to harmonii i wyciszeniu.

Często na balkonie wykorzystuje się wiszące doniczki. Przede wszystkim dlatego, że nie zajmują one dużo miejsca. Gustownie zawiesza się je pod sufitem, dzięki temu unosi je delikatnie wiatr, a my nie tracimy cennego miejsca na płytkach. Dobrze, aby rośliny na podwieszane doniczki miały kaskadowy pokrój. Idealnie sprawdzi się więc petunia, pelargonia, komarzyca, lobelia, nemazja, fuksja, uczep, smagliczka skalna.

Jeżeli podoba nam się dana roślina, warto o niej na początku poczytać, a później zadecydować, czy będziemy mogli o nią dbać oraz czy sprawdzi się w naszych warunkach.

Przeczytaj, jak pielęgnować ogród na balkonie.

Zagospodarowanie balkonu. Co oprócz roślin?

Oczywiście balkon to nie tylko rośliny, ale także wszelkiego rodzaju zestawy wypoczynkowe, krzesła, fotele, kanapy, stoły, stoliki, grille. A więc wszystko to, co powoduje, że staje się to miejsce nie tylko zielone, ale jest też istnym rajem dla duszy i ciała.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się meble z palet. Jest to bardzo dobra metoda recyklingu. Do palet mocuje się kółka i w kilka minut mamy stolik. Na paletowe ławki kładziemy poduszki, i już nasz balkon staje się bardziej przytulny. Oczywiście na rynku jest szereg gotowych mebli ogrodowych czy też balkonowych. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się rattan, drewno albo metal. Oczywiście ilość, jak i wielkość mebli zależy od tego, ile mamy miejsca. Na małych balkonach dobrze sprawdza się stolik przymocowany do ściany. Można go złożyć, gdy jest nam niepotrzebny. Warto też zostawić trochę miejsca na  skrytkę, w której przechowywać się będzie doniczki, konewkę czy koce i poduszki. Może być on ukryta w skrzyni, która spełnia też rolę ławeczki. Taka wielofunkcyjność przedmiotów jest niezwykle istotna, jeśli zależy nam na dobrym wykorzystaniu przestrzeni.

Kolor mebli na balkon jest równie ważny. Jasne barwy odbijają światło, a ciemne zdecydowanie szybciej się nagrzewają. Jeśli chodzi o grille, to na balkon dopuszczone są tylko i wyłącznie grille elektryczne.

Jeśli mamy dzieci dobrze jest na tarasie zagospodarować kącik dla nich. Można w nim ustawić bujawkę, małą piaskownicę lub hamak. Zwracajmy też wówczas uwagę na rośliny trujące. Wykluczmy cis, bieluń czy tojad.

Zawsze należy sprawdzić, czy kupione przez rośliny nie są trujące. Zjedzenie ich części, np. owoców czy liści może być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Nie zapominajmy również o ochronie przed słońcem. Parasol na balkonie może wydawać się zbędny. Zabiera miejsce i psuje wygląd zewnętrzny, jednak bezwzględnie chroni od udaru słonecznego. Na małych balkonach warto montować daszki (wyciągane, mocowane do ściany).

Gdzie kupić rośliny na balkon?

Jeśli inwestujemy w rośliny, to raczej wybierajmy hodowców z długoletnim stażem. Połową sukcesu jest zakup sadzonek czy nasion dobrej jakości.

Mimo pracy jaką trzeba włożyć w zagospodarowanie ogrodu na balkonie, warto podjąć ten wysiłek. Stworzymy sobie miejsce, w którym przyjemnie będzie pić kawę o poranku, a wieczorem oddać się lekturze. Będzie to też  dobre miejsce do obcowania z naturą oraz do spędzenia czasu z rodziną lub z przyjaciółmi.

Literatura

  1. Ogród na balkonie, A. Sokołowska, M. Szymczykiewicz, 1999,
  2. Piękny ogród balkon i taras z Mają Popielarską, M. Popielarska, 2009,
  3. Ogród w pojemnikach, I. Przydrożna, H. Wypych, Multico, 2011,
  4. Mój balkon, Projekty aranżacji balkonów dla każdego, H. Esther, 2012,
  5. Zioła z ogrodu i balkonu, F.X. Treml, Delta, 2010,
  6. Balkon i taras zielona oaza. Poradnik dla każdego, M. Popielarska, 2008,
  7. Doniczkowy ogród, B. Rehm, 2008,
  8. Piękne pnącza na balkon i do ogrodu, R, Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 4, 2014,
  9. Do ogrodu i na balkon, R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 3, 2010
  10. Rośliny na balkony i tarasy, E. Kwiatkowska, Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, nr: 3, 2009,
  11. Piękny balkon, E. Zaras-Januszkiewicz, Działkowiec, nr: 4, 2011,
  12. Urządzamy balkon, A. Gruszyńska, Informator. Skierniewicki Biuletyn Rolniczy, nr: 8, 1995,
  13. ABC, Warzywnictwa – krok po kroku, R. Le Page, G. Meudec, Warszawa.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.