Teraz czytasz...
Rolnikhandluje.pl – rozmawiamy o nowej inicjatywie wspierającej sprzedaż bezpośrednią
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rolnikhandluje.pl – rozmawiamy o nowej inicjatywie wspierającej sprzedaż bezpośrednią

Avatar photo

Wyszukiwarka gospodarstw rolnych oferujących produkty w sprzedaży bezpośredniej – to podstawowa funkcjonalność serwisu rolnikhandluje.pl. To inicjatywa oddolna, stworzona przez trójkę pasjonatów. Jak to działa? W jaki sposób wyszukiwać i rejestrować gospodarstwa? Pytamy Annę Karaszewską i Rafała Forysia, współtwórców serwisu.

Zacznijmy konkretnie. Jak działa serwis z perspektywy konsumenta?

Anna Karaszewska: System jest bardzo prosty w obsłudze.

Na stronie głównej portalu wpisujemy miejscowość i przedział odległości, w którym szukamy gospodarstw. Można zaznaczyć też interesujące nas kategorie produktów. System wyszukuje gospodarstwa.

Otrzymujemy wizytówki z ofertą rolników oraz kontaktem do nich. Tutaj nasza rola się kończy – udostępniamy kontakt, ale nie bierzemy udziału w samej transakcji.

W jaki sposób mogą rejestrować się rolnicy? Czy usługa jest dla nich płatna?

Rafał Foryś: Naszym podstawowym założeniem jest, aby rolnicy nie płacili za możliwość wystawiania ofert. Aby zaprezentować swoje gospodarstwo trzeba się zarejestrować, wpisać kilka słów o gospodarstwie, dane kontaktowe oraz zdjęcia. I gotowe! Co ważne, baza jest ogólnopolska także można z niej korzystać także np. podczas wakacyjnych wyjazdów.

Rafał Foryś i Marcin Sałacki

Obserwowałem już kilka podobnych inicjatyw, przy czym było to jeszcze przed wprowadzeniem regulacji dotyczących rolniczego handlu detalicznego. Paradoksalnie, największą trudnością może być przekonanie samych rolników, żeby się ogłosili…

Anna Karaszewska: Reakcja na naszą propozycję jest zazwyczaj bardzo optymistyczna, ale faktycznie czasem rolnicy nie znajdują czasu na to, aby się zarejestrować. Bądź też obawiają się tego zrobić. Staramy się jednak ich w tym aktywnie wspierać. Baza rośnie. Jesteśmy optymistami.

A skąd Wasze zainteresowanie tematem i pomysł na taki portal?

Rafał Foryś: Od 20 lat jestem związany ze sprzedażą bezpośrednią i na różnego rodzaju giełdach. Pochodzę ze wsi. Obecnie mieszkam w mieście, ale do wsi nadal mam duży sentyment. Rodzice wciąż mieszkają na wsi. W latach 90. To wszystko całkiem nieźle funkcjonowało. Jeździłem z rodzicami na giełdy (warzywa, owoce, truskawki), ale także na targi, gdzie sprzedawaliśmy bezpośrednio do konsumenta. Przychody zmalały, musieliśmy przeprowadzać wycinkę. Jeżdżenie na giełdy w zasadzie straciło sens. Stąd ten pomysł, aby połączyć ze sobą konsumentów i rolników i umożliwić bezpośrednią wymianę na godziwych warunkach. To szansa na sprzedaż dla gospodarstw mniejszych, które mają w ofercie produkty wysokiej jakości. Nasza inicjatywa jest oddolna, nie nastawiona na zysk.

Anna Karaszewska

Anna Karaszewska: Sama kupuję warzywa w sprzedaży bezpośredniej. Dla mnie najważniejsze jest żeby promować wysokiej jakości żywność. Jest coraz więcej wiedzy na ten temat i inicjatyw promujących rolnictwo przyjazne naturze. To ważne np. w czasach obecnej suszy, ponieważ na przykład odpowiednio dobrany poplon może zatrzymać erozję ziemi lub poprawić jej żyzność. Myślę, że nasza platforma może umożliwiać też dotarcie do takich informacji – w przyszłości będziemy starać się rozwijać portal także pod tym kątem.

Rafał Foryś: W zespole mamy jeszcze programistę – Marcina Sałackiego, który również bardzo utożsamia się z ideą projektu. Marcin dobrze wie, że zdrowa żywność ma wpływ na nasze zdrowie dlatego postanowił stworzyć ze mną serwis – napisał cały kod portalu.
W takich portalach ważna jest weryfikacja jakości i wiarygodności oferty? Myślicie o takim rozwiązaniu?

Wizytówka jednego z gospodarstw w portalu rolinkhandluje.pl

Rafał Foryś: Tak. Wkrótce wdrożymy system komentarzy i ocen. Na razie ruszyliśmy bez tej funkcjonalności. Baza dopiero rośnie.

Anna Karaszewska: Planujemy także publikować teksty, które będą pomagać rolnikom w poznaniu prawa i zasad rolniczego handlu detalicznego. Wciąż jest dużo do zrobienia w tym zakresie.

Trzymam kciuki za rozwój serwisu www.rolnikhandluje.pl i życzę powodzenia. Dziękuję za rozmowę.
Również Dziękujemy 🙂

Rozmawiał: Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.