Teraz czytasz...
Świece sojowe – zalety i wykorzystanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Świece sojowe – zalety i wykorzystanie

Agnieszka Gotówka
Naturalnie Candle&Wax

Świece sojowe wizualnie niczym nie różnią się od tradycyjnych świec. Ocieplają wnętrze i są piękną ozdobą mieszkania czy tarasu. Kiedy jednak przyjrzymy się im bliżej, uda się nam dostrzec więcej zalet sojowego wosku.

Świece sojowe i tradycyjne. Czym się różnią?

Świece parafinowe są tanie, łatwo dostępne i można je kupić w wielu kolorach i kształtach. Mało kto wie jednak, że… nie powinno się ich zapalać w zamkniętych pomieszczeniach. Wydzielają one bowiem szkodliwe dla zdrowia substancje, m.in. toluen, benzen, alkany i alkeny. Największe zagrożenie stanowią dla osób, które regularnie przez długi czas zapalają świeczkę, by nadać wnętrzom romantycznego klimatu. Razem z nim jednak po czasie może przyjść ból głowy, rozdrażnienie i przewlekły kaszel.

Niebezpieczne dla zdrowia są przede wszystkim kolorowe świece parafinowe, w składzie których obecne są sztuczne barwniki. Pod wpływem spalania ich toksyczne opary przedostają się do powietrza i do naszych płuc.

Wątpliwości budzi też sama parafina, która uzyskiwana jest przy destylacji ropy naftowej. Jej regularne wdychanie zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory układu oddechowego i nerwowego.

Wosk sojowy – zalety

Co jednak w sytuacji, gdy lubimy blask świec i nie chcemy z nich rezygnować? Warto zwrócić się ku produktom naturalnym, biodegradowalnym i wegańskim.

Naturalne świece sojowe odpowiadają tym wymaganiom. Nie tylko dobrze się prezentują, ale też są bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Bez obaw można palić je w domu, w którym są małe dzieci lub gdy jesteśmy w ciąży.

Wosk sojowy w porównaniu do tradycyjnych świec wytwarza niewiele sadzy. Do powietrza przenika zatem zdecydowanie mniej zanieczyszczeń i zero niebezpiecznych substancji.

Jest i kwestia środowiska, którego degradacja jest obecnie jednym z poważniejszych światowych problemów. Przypomnijmy – do produkcji parafiny potrzebna jest ropa naftowa, której wydobycie, przetwarzanie i spalanie znacząco wpływa na środowisko naturalne. Do produkcji świec sojowych stosuje się roślinę pochodzącą z upraw zrównoważonych. Wosk sojowy jest też biodegradowalny.

Ile kosztuje świeca sojowa?

Świece sojowe kosztują ok. 50-60 zł. I choć są droższe od świec tradycyjnych, kiedy popatrzymy na ich zalety, zakup świecy naturalnej jest bardziej opłacalny.

Po pierwsze dlatego, że świece sojowe palą się dłużej niż parafinowe. Można je wykorzystać praktycznie do samego końca, bo dzięki dobremu dobraniu knota do wielkości naczynia, świeca sojowa wypala się całkowicie.

Po drugie świece sojowe czas spalania mają zdecydowanie dłuższy, są więc wydajniejsze. I korony argument: ich palenie nie rujnuje nam zdrowia.

Zobacz także

duże pomidory na krzaku w uprawie ogrodowej

Kupujemy świecę sojową. Na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że nie każda świeca sojowa jest świecą naturalną. Informacji na ten temat należy szukać na opakowaniu. A jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy produkt najlepszej jakości, warto zwrócić się ku polskim manufakturom. W ich wnętrzach często powstają prawdziwe sojowe cuda!

Aneta Wadas z Naturalnie Candle&Wax tworzy świece sojowe w 100% naturalne. Produkowane są z biodegradowalnego wosku sojowego, bez zapachów i barwników, co czyni je produktami odpowiednimi dla alergików.

Świeca umieszczona jest w estetycznym pojemniku z grubego szkła. Posiada drewnianą przykrywkę, którą można wykorzystać jako podstawkę pod palącą się świece. Ciepły i przytulny klimat wprowadza drewniany, skwierczący kont.

Świece sojowe dostępne są w wersji bezzapachowej lub z dodatkiem naturalnych i wegańskich substancji zapachowych, m.in. jaśminu, czekolady, bergamotki czy piżma. W Naturalnie Candle&Wax kupić można również woski zapachowe.

Świeca naturalna to dobra propozycja na prezent. Ich estetyczny i uniwersalny wygląd sprawia, ze pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Jest piękną ozdobą mieszkania i biura, gdzie paląc się, tworzy przytulną atmosferę.   

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.