Teraz czytasz...
Syrop z pędów sosny. Jak zrobić?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Syrop z pędów sosny. Jak zrobić?

syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny to doskonały lek na przeziębienie. Pomaga pozbyć się kaszlu i chrypki. Solidnie wzmacnia odporność. Jak zrobić syrop z pędów sosny? Dlaczego warto wybrać się do lasu na zbiory? I jak to zrobić z poszanowaniem przyrody? Przeczytajcie.

Syrop z pędów sosny. Na co pomaga?

Wiosna to czas, gdy rozpoczynamy zbiór surowców zielarskich. Jednym z ciekawszych substratów ziołowych są pędy sosny, które nie dość że pięknie prezentują się na drzewie, to jeszcze mają wiele cennych właściwości zdrowotnych.

Sosna należy do drzew łatwych w uprawie, więc z powodzeniem można zasadzić ją w naszym ogrodzie. Wspólne pielęgnowanie ogródka czy wyprawa na zbiór pędów sosny lub innych skarbów lasu może być dobrym pomysłem na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi. Uwrażliwiamy je dzięki temu na przyrodę.

Sosna zwyczajna od wieków jest symbolem siły, zdrowia i nieśmiertelności. Stąd cieszy się dużym szacunkiem wśród społeczeństwa. Należy do rodziny sosnowatych i występuje powszechnie na terenie prawie całej Europy. Średnio dorasta do 30 m wysokości. Posiada szarozielone igły, które umieszczone są parami na krótkopędach.

Skąd wziąć pędy sosny?

Na wstępie warto wspomnieć że pędy sosny należy pozyskiwać tylko z legalnych źródeł albo z własnego lasu, własnych drzew z ogrodu lub za pozwoleniem zarządcy danego terenu.

Bardzo ważne jest, by nie usunąć wszystkich pędów sosny, bo może to doprowadzić do śmierci całego okazu. Tak samo nie powinno zrywać się pędów z drzew bardzo młodych, które były niedawno zasadzone.

Jeśli pozyskujemy pędy z Lasów Państwowych, zarządca terenu zna go dobrze i jest w stanie wskazać nam drzewo najmniej narażone na skutki uboczne po takim zabiegu. W naszym kraju tylko sosna pospolita nie jest gatunkiem pod ochroną.

Obecnie na rynku można również kupić surowe pędy sosny lub w zalewie, aby móc je później przetworzyć.

pędy sosny

Kiedy zbierać pędy sosny?

Młode pędy sosny przeważnie rozpoczynamy zbierać pod koniec kwietnia i na początku maja (wszystko zależy od warunków pogodowych). Przycinamy je ostrym nożem lub sekatorem. Nie używajmy do tego nożyczek, bo te zamiast ścinać końcówki, miażdżą je, co sprawia, że drzewo słabiej się regeneruje.

Należy wybierać pędy średniej wielkości: nie za małe ani nie za długie. Średnio powinny mieć około 10-12 cm długości.  Zbierane pędy powinny być lepkie, co świadczy o dużej ilości soku.

Właściwości pędów sosny

Pędy sosny posiadają spore nakłady witaminy C, która działa uodparniająco i zwalcza wolne rodniki. Są ponadto bogate w sole mineralne, węglowodany, flawonoidy, gorycze. Pędy sosny działają pozytywnie na drogi oddechowe. Wykorzystuje się je również przy lekkich nieżytach jelita i układu moczowego.

Wspomagają leczenie kaszlu oraz zapalenia płuc i oskrzeli. Łagodzą ból gardła. Można wykorzystywać je do kąpieli. Działają kojąco na skórę i przynoszą ulgę w schorzeniach reumatycznych.

Olejek sosnowy można stosować również do inhalacji krtani, nosa, oskrzeli. Flawonoidy zwarte w pędach sosny mają działanie moczopędne i rozkurczowe.

Syrop z pędów sosny może być spożywany przez dzieci oraz kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem do jego stosowania jest astma oraz krztusiec. Pyłek zawarty w roślinie może podziałać drażniąco. Osoby z cukrzycą spożywanie syropu z pędów sosny powinny konsultować  z lekarzem ze względu na wysoką zawartość cukru.

W pierwszych objawach infekcji warto też sięgnąć po syrop z mniszka lekarskiego lub syrop z czarnego bzu.

Syrop z pędów sosny. Jak zrobić?

60 g pędów sosny zasypujemy taką samą ilością cukru. Pozostawiamy na ok. 1 h w chłodnym miejscu, następnie zalewamy 1 l wrzątku. Po godzinie do mieszaniny wsypujemy 60 g cukru, całość zagotowujemy i odcedzamy  przez gazę.

Mieszaninę w misce ustawiamy w kąpieli wodnej i znów gotujemy tak, aby całość solidnie zgęstniała do postaci syropu. Następnie syrop przelewamy do butelki i wstawiamy do lodówki, gdzie możne stać około 10 dni. Dzienna dawka syropu to maks. 6 łyżek stołowych.

Nalewka z pędów sosny

Do nalewki z pędów sosny nie ma określonej ilości substratu. Użyjmy go tyle, ile mamy. Całość zalewamy alkoholem wysokoprocentowym, najlepiej 40%. Zachowaj proporcje 1:4.

Całość zakrywamy szczelnie na około 2 tygodnie, po tym czasie przecedzamy. Taką nalewkę można spożywać przy kaszlu i przeziębieniu. pamiętając, by nie łączyć jej z lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi.

Jeśli lubicie przygotowywać nalewki, polecamy Wam praktyczny poradnik „Nalewki z piwniczki farmaceuty„. To książka z przepisami napisana przez praktykującego farmaceutę, dr. Marka Ellnaina [przeczytaj recenzję]. Kupicie ją na stronie Wydawnictwa Gaj w promocyjnej cenie 35,99 zł.

Kąpiel z pędami sosny

Taka kąpiel będzie idealna jako domowe SPA jesienią lub zimą. Pędy suszymy na słońcu w maju, przechowujemy w suchym miejscu w papierowym worku.

Pędy sosny dodajemy do ciepłej wody razem z olejkiem lawendowym lub solą himalajską. Taka kąpiel przyniesie nam relaks, odpręży i zmniejszy napięcie mięśni. Do kąpieli można również wykorzystać igliwie z sosny.

Sosna to bardzo wartościowe drzewo. Pięknie prezentuje się w towarzystwie innych iglaków i dość szybko rośnie. Może właśnie w tym roku nadszedł czas, aby zagościła w naszym ogrodzie?

Warto zainteresować się pędami z sosny, aby wykorzystać ich cudowne właściwości. Polecam fachową literaturę i wiedzę doświadczonych ogrodników!

Autorką tekstu jest Martyna Cieślińska.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.