Teraz czytasz...
Dziecko i pies. 4 rzeczy, które warto wiedzieć
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dziecko i pies. 4 rzeczy, które warto wiedzieć

Avatar photo

Relacja z dziecka z psem może być początkiem wielkiej przyjaźni. Nie zapominajmy jednak o tym żeby odpowiednio przygotować do niej zarówno zwierzę jak i malucha. Dziecko i pies – 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

Pies i inne zwierzęta domowe korzystnie wpływają na rozwój dziecka (1)

Dzieci wychowywane wspólnie ze zwierzętami, wykazują otwartość wobec nowych doświadczeń, są ciekawe i chętniej podejmują wyzwania

– przekonuje Daria Jaworska, autorka książki Bezik Wielki Pies. Witaj w domu!, w rozmowie z portalem mamywsieci.pl. Wspomniane cechy pomagają maluchom budować poczucie własnej wartości a także rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie. Co ciekawe, dowiedziono, że niemowlęta, zaciekawione poruszającym się psem, chętniej podejmują próby raczkowania w celu zbliżenia się do czworonoga.

Rozmawiaj z dzieckiem o tym jak zajmować się psem (2)

Zanim pies pojawi się w domu, warto się przygotować. Nie chodzi tu tylko o wcześniejsze zakupy w sklepie zoologicznym.

Bardzo zachęcam rodziców, aby rozmawiali z dzieckiem o opiece i zachowaniu się w kontakcie z psem jeszcze przed jego pojawieniem się w domu. Każdy z nas ma swoje oczekiwania, wizję tego, jak to będzie, gdy psiak pojawi się w domu. Wyobrażamy sobie ten merdający ogonek, mokry całus na policzku i piłeczkę przynoszoną pod nogi

– mówi Daria Jaworska.

Warto pokazać dziecku jakie zmiany zajdą w życiu rodziny i jakie nowe obowiązki i możliwości pojawią się wraz z przybyciem zwierzaka.

Pies to nie prezent! (3)

Najgorszym pomysłem z możliwych jest zakup psa w ramach prezentu, co czyni go kolejną zabawką. Być może w pierwszej chwili radość w oczach dziecka zapewne będzie ogromna, ale nie wiemy jak sytuacja ułoży się w przyszłości. Wystrzegajmy się takiego rozwiązania – przestrzega Daria Jaworska.

Dobierz rasę lub charakter psa do stylu życia twojej rodziny (4)

Przy wyborze psa często kierujemy się popularnością danej rasy, panującymi przekonaniami lub – co najgorsze – jego wyglądem. Tymczasem każdy pies ma swój wzorzec rasy, obejmujący nie tylko wygląd, ale również cechy charakteru. Zanim więc zdecydujemy się na psiaka danej rasy zwróćmy uwagę na to, do czego te psy były hodowane – tłumaczy Daria Jaworska.

Zobacz także

Ekologiczny Poradnik Księżycowy okładka

Brak zaspokojenia psich potrzeb może skutkować problemami z zachowaniem zwierzęcia i dostarczyć nam wielu negatywnych emocji.

A może psiak ze schroniska? (5)

Rozważając powiększenie rodziny o psiaka, warto przemyśleć kwestię adopcji. Pracownicy schroniska i wolontariusze pomagają wybrać rodzinie wymarzonego przyjaciela, wspierają radą i wiedzą. Tematykę adopcji psa oraz tego jak odnajduje się on w nowej rodzinie podejmuje wyjątkowa bajka autorstwa Darii Jaworskiej. Bezik Wielki Pies – Witaj w domu to pełna ciepłych emocji opowieść o tym jak w rodzinnym życiu pojawia się sympatyczne zwierzę . Bezik szybko staje się ulubieńcem rodziny a mały Krzyś odkrywa świat nowych emocji, wrażeń i obowiązków związanych z posiadaniem zwierzaka.

Książka Darii Jaworskiej pt. „Bezik wielki pies. Witaj w domu!”

Opowieść znanej bydgoskiej psycholog i dogoterapeutki, Darii Jaworskiej wzbogacają ilustracje Edyty Grzegory, która jest psychologiem, psychoterapeutką, a w wolnych chwilach prowadzi projekt wymysly.pl

Tekst opracowany na podstawie wywiadu Uwaga! Pies i dziecko na pokładzie!, który ukazał się na portalu mamywsieci.pl

Daria Jaworska

Daria Jaworska

Zoopsycholog, dogoterapeuta. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.. Od wielu lat pracuje z Dziećmi i ich Rodzicami, wspierając w pokonywaniu trudności. Pasjonuje się terapią z udziałem zwierząt i ich wpływem na emocje człowieka, promuje świadomą adopcję czworonogów.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.