Wygodne łóżko, miękka pościel i odpowiednio dobrany materac to gwarancja dobrego i efektywnego wypoczynku. By jednak można mówić o zdrowym śnie, łóżko i całe jego wyposażenie powinniśmy utrzymywać w czystości.
Poranna pielęgnacja pościeli
Podstawą jest codzienne wietrzenie materaca i pościeli. W tym celu wystarczy na 15-20 minut otworzyć okno w sypialni i pozostawić luźno pościel na powierzchni łóżka, odkrywając materac. Dwa razy w tygodniu warto powiesić ją na balkonie lub tarasie, i co istotne – pozostawić ją w cieniu. Bakterie na słońcu zamiast ginąć, rozmnażają się. Najlepszy czas na wietrzenie pościeli to późna jesień i zima, niemniej musi być to okres suchy (bez opadów deszczu i śniegu).
Pościel, gdy nie jest użytkowana w ciągu dnia, powinna swobodnie leżeć. Skakanie po niej czy leżenie niszczy włókna syntetyczne, które to obecnie są najczęściej wybieranym wypełnieniem pościeli. Ugniatanie zbija ponadto puch i pierze.
Jeśli zatem chowamy pościel do skrzyni lub pojemnika, nie należy jej zbyt mocno zgniatać. W chwili ścielenia łóżka zaleca się „nastroszenie” poduszek i kołdry, by zapewnić sobie wygodę podczas snu.
Zadbaj również o jakość samej pościeli. Najlepsze są naturalne tkaniny. Wybierz też cieszący oko wzór.
Sprawdź najtańsze oferty na pościel na Ceneo.pl
Jak prać kołdrę i poduszkę?
Kupując pościel dobrze wybierać takie modele, które można prać w pralce. Istotnym źródłem w tym zakresie jest metka.
Pościel wypełnioną włóknem syntetycznym pierzemy w pralce nastawionej na średnią temperaturę. Do prania używać należy delikatnych detergentów, najlepiej hipoalergicznych. Wirować pościel można tylko wtedy, gdy producent wyraźnie to zaznaczył na metce. W przeciwnym razie można uszkodzić kołdrę. Bardzo istotne jest również prawidłowe i dokładne wysuszenie pościeli. Powinno się ją powiesić (nie kłaść!) w przewiewnym i suchym miejscu, by mogła całkowicie wyschnąć (zapobiegnie to rozwojowi pleśni i przykrego zapachu).
Poszewkę na kołdrę i poduszkę oraz prześcieradło powinno się wymieniać maksymalnie co trzy tygodnie, a także po każdej chorobie. Zaleca się jej pranie w wysokich temperaturach, o ile producent dopuszcza taką możliwość. Dawniej poszwy były najczęściej białe i bawełniane, a gospodynie domowe oprócz prania, również je gotowały i krochmaliły. Dzisiaj takie zabiegi są raczej mało popularne.
Jak dbać o materac?
Niezwykle istotna jest również pielęgnacja materaca. By go ochłodzić po przespanej nocy, wystarczy rano nie przykrywać go niczym i pozwolić mu na swobodne wietrzenie. Dopiero po kilkunastu minutach warto go czymś nakryć, by nie dopuścić do osiadania na nim brudu i kurzu. Spanie na materacu, który dawniej był użytkowany przez kogoś innego, nie jest dobrym pomysłem. Ma on bowiem tendencję do punktowego odkształcania się, co nie sprzyja dobremu ułożeniu kręgosłupa w czasie snu. Z tego samego powodu materac powinien być regularnie odwracany (np. raz w miesiącu) – przodem do tyłu, lub jeśli jest dwustronny – górą do dołu.
Materac musi „oddychać”, stąd kupując łóżko należy zwrócić uwagę, czy stelaż zapewni mu odpowiednią wentylację. Jeśli pod łóżkiem jest skrzynia, koniecznie muszą się w niej znaleźć specjalne otwory, które będą odpowiadać za cyrkulację powietrza. Kiepskim, choć ostatnio modnym, pomysłem jest spanie na materacu ułożonym bezpośrednio na podłodze. Prowadzi do to zniekształcenia materaca i gromadzenia się wilgoci, co z kolei przyczynia się do rozwoju pleśni.
Sposoby na czysty materac
Ochraniacz na materac stereotypowo poleca się tylko dzieciom i osobom starszym. Nic bardziej mylnego. Materiał tego typu pozwoli na zachowanie dłuższej świeżości materaca. Zatrzyma brud i wilgoć, a pranie samego materiału tego typu jest niezwykle proste (róbmy to podczas każdorazowego wymieniania powłoki pościeli). Sam materac też wymaga pielęgnacji. Raz na pół roku dobrze jest go solidnie wyczyścić. Najlepszym sposobem na przywrócenie jego świeżości jest wykorzystanie specjalnego odkurzacza z filtrem (wcześniej można całą jego powierzchnię posypać sodą oczyszczoną, którą po 20-30 minutach wystarczy zebrać odkurzaczem).
Jeśli na materac wyleje się jakiś płyn lub będziemy za pomocą wody z jego powierzchni usuwać zabrudzenia, do wyschnięcia należy go ustawić w pozycji pionowej.
Warto też nie pozwolić dziecku skakać po materacu, gdyż w ten sposób łatwo uszkodzić jego strukturę. Gromadzi się na nim ponadto jeszcze większa ilość brudu i kurzu. Dobrze jest zatem wprowadzić zasadę, że łóżko jest miejscem do spania, nie zaś do zabawy. Materaca nie powinno się również zwijać, np. w czasie jego transportowania lub przechowywania.
Materac ma określoną żywotność, która zapewnia prawidłową postawę w czasie snu i wygodę. Po około 10 latach (przy regularnym dbaniu o higienę materaca) warto jednak nabyć nowy egzemplarz, by mieć pewność, że nasz sen nadal będzie zdrowy i efektywny.
Jak dbać o koce?
Jesienne i zimowe wieczory sprzyjają wypoczynkowi pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty w ręku. By jednak ów relaks był nie tylko regeneracyjny, ale również wolny od wdychania roztoczy i kurzu, warto odpowiednio pielęgnować koc. Często o tym zapominamy, nie jest to bowiem czynność łatwa. Wiąże się przede wszystkim z obawą, że uszkodzimy jego powierzchnię. By tak się nie stało, należy sugerować się tym, co na metce lub opakowaniu produktu zapisał producent.
Najczęściej małe koce można prać w domowych pralkach, wówczas jednak nastawić je należy na program prania rzeczy wełnianych. Ilość proszku dodanego do prania powinna być ograniczona, a jeśli po wyjęciu koca z pralki są jeszcze widoczne są na nim drobinki detergentu, wówczas należy powtórzyć proces płukania. Zdecydowanie lepiej prać koce w płynach do prania. Koce polarowe są łatwiejsze w pielęgnacji – można je prać w normalnym cyklu prania z wirowaniem. Koce welurowe powinny być oddawane do prania chemicznego, podobnie jak ciężkie koce wełniane.
Grube koce oraz pledy można wyprać w wannie, wlewając do niej letnią wodę i delikatny płyn do prania. Pranie ręczne jest w tym przypadku bardzo trudne, można zatem wykorzystać do tego celu … stopy. Bardzo dobrze sprawdzi się bowiem chodzenie na boso po powierzchni koca. Następny krok to spłukanie tkaniny pod prysznicem i suszenie w zacienionym miejscu. Koc można złożyć dopiero wówczas, gdy będzie całkowicie suchy.
Dbanie o łóżko to nie tylko gwarancja higieny, ale i komfortowego oraz zdrowego wypoczynku. Ilość kurzu i roztoczy na powierzchni materaca czy pościeli jest ogromna, a te w prostej linii prowadzą do rozwoju alergii i uczuleń. Przykre dolegliwości (tj. ból głowy czy uciążliwy kaszel) mogą zatem wynikać z nieutrzymania miejsca do spania w czystości. Warto zatem zadbać o jego regularną pielęgnację.