Teraz czytasz...
Mydło z Aleppo – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Mydło z Aleppo – właściwości i zastosowanie

Agnieszka Gotówka
widok z góry na zielone mydło z Aleppo

Mydło z Aleppo ma niezwykle prosty skład, który od wieków nie uległ zmianie. Produkowane jest w tradycyjny sposób w syryjskim mieście Aleppo. Jest odpowiednie do codziennej pielęgnacji skóry całej rodziny. Czym się wyróżnia? Gdzie je kupić? I dlaczego warto? Przeczytajcie!

Mydło z Aleppo. Co to jest?

Mydło Aleppo to żadna nowość na rynku kosmetycznym (nie bez przyczyny określa się je mianem „matki wszystkich mydeł”). To receptura znana od starożytności, kiedy zaczęli wyrabiać je Fenicjanie. Nie mieli do dyspozycji żadnych maszyn ani syntetycznych dodatków. Produkowali mydło według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie, ręcznie i tylko z kilku podstawowych składników.

I aż trudno uwierzyć, że tak samo jest dzisiaj. Tradycyjne mydło Aleppo produkowane jest w Syrii, w miejscowości Aleppo, choć ze względu na zniszczenia wojenne wielu producentów przeniosło się w inne rejony świata i tam wyrabia tradycyjne kosmetyki. Jednym z wyjątków jest tu marka Najel, która pochwalić się może certyfikatem rządu syryjskiego. Dokument ten gwarantuje, ze wytwarzane przez tę firmę mydło wciąż powstaje na terenie Syrii, w okolicach Aleppo.

→ Przeczytaj również: Mydło marsylskie. Czym się wyróżnia?

Proces produkcji trwa kilka miesięcy i zaczyna się w z chwilą pierwszych zbiorów oliwek. Po przetoczeniu ich i uzyskaniu wartościowej oliwy, miesza się ją z ługiem sodowym (pozyskanym z soli morskiej) i przez kilka dni gotuje w wielkich kotłach. Na koniec dodaje się olej laurowy. I dopiero kiedy ług zniknie, woda odparuje, a masa przestygnie, mydło wylewa się do wielkich form i pozostawia do utwardzenia.

Ale to jeszcze nie koniec! Mydło jest ręcznie (!) cięte na mniejsze kawałki, a później stemplowane i odkładane do wyschnięcia (układane są pod względem zawartości procentowej oleju laurowego) Leżakowanie trwa kolejne kilka miesięcy, w czasie których mydło z wierzchu zmienia kolor na piaskowy. W środku nadal jednak pozostaje ciemnozielone.

zielone mydło syryjskie z Aleppo w kostce
Mydło z Aleppo opinie ma bardzo dobre. Doceniają je ludzie na całym świecie!

Mydło z Aleppo – skład

Sekret syryjskiego mydła kryje się w jego prostym składzie. W kostce znajdziemy:

  • oliwę z oliwek
  • olej laurowy (olej z jagód wawrzynu)
  • wodę
  • ług sodowy

I to właśnie te składniki (zwłaszcza pierwsze dwa z listy), a także brak jakichkolwiek dodatków, sprawia, że mamy do czynienia z kosmetykiem nie tylko uniwersalnym, ale też odpowiednim dla każdego rodzaju skóry.

Mydło Aleppo z olejem laurowym myje, nawilża i odżywia. Działa antyseptycznie, przeciwgrzybiczo i przeciwświądowo. Sprawdzi się w przypadku skóry normalnej, suchej i problematycznej (np. w przebiegu egzemy lub atopowego zapalenia skóry).

Zmniejsza też liczbę zaskórników i reguluje poziom sebum. Zmniejsza stany zapalne skóry, łagodzi obrzęki i bóle reumatyczne. Wspomaga też odbudowę płaszcza hydrolipidowego i ujędrnia skórę. W przypadku pielęgnacji włosów, pozwala pozbyć się łupieżu.

Przeczytaj więcej na temat: mydła naturalne

Mydło z Aleppo. Jak używać?

Można je stosować do pielęgnacji całego ciała, również twarzy i miejsc intymnych. Niektórzy używają go też jako zamiennik szamponu i pianki do golenia. Myje się nim też sierść zwierząt (tu najlepiej wybrać 100 proc. mydło oliwkowe), a także stosuje jako środek piorący.

Mydło z Syrii to zatem produkt wydajny, uniwersalny i przyjazny środowisku. Naturze nie szkodzi proces produkcji (jest tradycyjny, niezmechanizowany), a przygotowana na sprzedaż kostka owinięta jest papierem lub przewiązana jutowym sznurkiem. To opcja idealna dla osób kierujących się zasadami zero waste.

Dodatkowo kosmetyk wyrabiany jest w rodzinnych przedsiębiorstwach i daje zatrudnienie wielu Syryjczykom.

duża kostka jasnego mydła z Aleppo
Mydło z Aleppo dostępne jest w dużych kostkach ciętych ręcznie

Mydło z Aleppo. Jakie wybrać?

Mydło z Aleppo można stosować codziennie do pielęgnacji skóry. Odpowiednio przechowywane (z dala od wilgoci) jest bardzo wydajne. Nie pieni się i nie pozostawia osadu na łazienkowej armaturze.

Kostki różnią się zawartością składników i ich stężeniem. To ważna informacja, o którą warto pytać sprzedawcę. W przypadku skóry normalnej, suchej lub naczynkowej idealnie sprawdzi się mydło ze 100 proc. lub 95 proc. zawartością oliwy z oliwek lub 95 proc. oliwy z oliwek i 5 proc. oleju laurowego.

Z kolei skóra trądzikowa wymaga większego stężenia oleju laurowego (np. 40 proc.).

Do pielęgnacji skóry alergicznej dobrze jest stosować mydło z Aleppo z czarnuszką i 5 proc. zawartością oleju laurowego.

Dla dzieci odpowiednie będzie mydło z wysoką zawartością oliwy z oliwek (100 proc. lub 95 proc.). A jeśli potrzebujesz kosmetyku uniwersalnego, idealnego dla całej rodziny, sięgnij po szare mydło z Aleppo z 20 proc. oleju laurowego (lub jego mniejszą zawartością).

Do syryjskiego mydła stosuje się również dodatki, które mają konkretne działanie na skórę. Do wyboru są kostki z:

  • czerwoną glinką (delikatnie złuszczające),
  • błotem z Morza Martwego (ma właściwości regenerujące),
  • glinką rhassoul i olejem arganowym,
  • różą damasceńską,
  • miodem,
  • cytryną,
  • wodą z kwiatów pomarańczy,
  • jaśminem.

Dostępne są ponadto mydła kadzidłowe z Aleppo, które działają antystresowo i uspokajająco, a także mydła w płynie i płatki mydlane.

Aleppo – mydło – cena

Kosmetyk z Aleppo (mydło) z racji specyficznego sposoby produkcji i doskonałej jakości składników kosztuje więcej niż tradycyjna kostka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tym przypadku mamy do czynienia z kosmetykiem bardzo wydajnym. Starcza na zdecydowanie dłużej niż zwykłe mydło czy płyn do kąpieli.

Do tego mowa o mydle bez dodatków, takich jak substancje pieniące, które podrażniają skórę i prowadzą do jej wysuszenia. I wreszcie jest to produkt zero waste i przyjazny środowisku.

Za oliwkowe mydło Aleppo trzeba zapłacić ok. 10 zł (kostka 185 g). Większym wydatkiem jest zakup kosmetyku z dodatkiem oleju laurowego (im jest go więcej, tym jest droższe).

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Gdzie kupić oryginalne mydło Aleppo?

Popularność syryjskich mydeł sprawiła, że na rynku pojawiło się sporo produktów, które z prawdziwym kosmetykiem z Syrii mają niewiele wspólnego. Stąd też najlepiej jest kupować je u sprawdzonych dostawców, którzy współpracują z producentami. Jednym z takich sklepów jest Drogeria Ekologiczna Betterland, która oferuje produkty marki Najel.

Jest to rodzinna firma specjalizująca się w produkcji kosmetyków naturalnych z oliwy z oliwek z własnego gaju i oleju laurowego. Kosmetyki wyrabiane są metodą tradycyjną w Aleppo na północy Syrii i poddawane testom (m.in. dermatologicznym i biodegradowalności detergentów).

Marka Najel to też jedyny producent w Aleppo, który uzyskał certyfikat Ecocert Greenlife. Główne składniki mydła – oliwa z oliwek i olej laurowy, są dodatkowo certyfikowane przez Ecocert.

Czy mydło Aleppo wysusza skórę?

Nie, ale pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrane. Jeśli wybierzemy kosmetyk z dużym stężeniem oleju laurowego, może się zdarzyć, że nasza skóra będzie nieprzyjemnie ciągnąć i swędzieć. To znak, że należy albo kupić mydło z mniejszą zawartością oleju laurowego, ale wybrać 100 proc. mydło oliwkowe.

Jakie mydło na atopowe zapalenie skóry będzie odpowiednie?

AZS to choroba skóry, która objawia się jej podrażnieniem i silnym świądem. Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja ciała przez cały czas, zarówno w czasie zaostrzeń choroby, jak i w okresie remisji.

W przypadku tej dermatozy sprawdzi się mydło Aleppo zawierające niewielkie stężenie oleju laurowego, np. 5 proc. (w przypadku nasilenia zmian można sięgnąć kosmetyk z jego większą zawartością). Bardzo dobrze działa również produkt marki Najel mydło Aleppo z czarnuszki, które wygładza i koi podrażnioną skórę.

Jak przechowywać mydło aleppo?

Idealna będzie mydelniczka, która odprowadza wodę. W przeciwnym razie mydło będzie się rozpuszczać i tworzyć zieloną maź dookoła.

Kostka jest duża i na początku nieporęczna, ale można podzielić ją na mniejsze części (uwaga: użyj ostrego noża, bo mydło jest bardzo twarde!).

Inne mydła naturalne

Dowiedz się więcej na temat: czarne mydło 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.