Zmywanie naczyń to jeden z codziennych obowiązków. Wielu z nas korzysta ze zmywarek, inni wolą tradycyjne sposoby mycia kubków i talerzy. W obu przypadkach warto wziąć pod uwagę ekologiczne i oszczędne rozwiązania.
Zmywanie naczyń może być eko?
Talerze, kubki, garnki, sztućce. Każdego dnia trzeba je dokładnie umyć i wysuszyć. Jeśli mamy zmywarkę (o niej słów kilka poniżej) jest nieco prościej niż wtedy gdy zmuszeni jesteśmy usuwać zabrudzenia z naczyń ręcznie. W obu sytuacjach jednak można zastosować ekologiczne rozwiązania, które są dobre nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego portfela.
→ Przeczytaj również: Jak samodzielnie przygotować naturalne środki czystości?
Niezbędny w kuchni wydaje się być płyn do mycia naczyń, który skutecznie usuwa tłuszcz. Nie jest jednak obojętny dla naszego organizmu. Jego głównym składnikiem są środki powierzchniowo czynne, którym towarzyszą surfaktanty anionowe, regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), chlorek sodu oraz substancje konserwujące, barwiące i zapachowe.
W butelce znajdziemy też glicerynę i lanolinę, mające za zadanie chronić nasze dłonie przed wysuszeniem. Wydaje się jednak, że przy tak licznej armii sztucznych substancji, na niewiele się to zda. Osoby ze skłonnością do alergii oraz z bardzo wrażliwą skórą wiedzą o tym doskonale. Zaczerwienienie, świąd, pieczenie mogą pojawić się nawet po krótkim kontakcie z detergentem.
→ Przeczytaj również: Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?
Piana synonimem czystości?
Wielu z nas jest przekonanych, że duża ilość piany świadczy o dobrej jakości produktu i jego skuteczności. Dotyczy to również szamponów, proszku do prania czy kosmetyków do kąpieli. Nic bardziej mylnego! Ten sam efekt uzyskamy przy użyciu środków, które się nie pienią. A te są zdecydowanie zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku.
→ Przeczytaj również: Jak wyczyścić pralkę?
Ekologiczne zmywanie naczyń krok po kroku
- Naczynia, które nie są tłuste, np. szklanki, kieliszki, filiżanki wystarczy umyć w wodzie z dodatkiem soli. Nie tylko będą czyste, ale też nabiorą blasku.
- Z dużymi zabrudzeniami poradzi sobie gorąca woda z dodatkiem sody oczyszczonej i kilkoma kropelkami olejku eterycznego (niekoniecznie!). Jeśli myjemy naczynia, które miały kontakt z surowym mięsem, można spryskać je wodą utlenioną. Skutecznie zabije wszystkie drobnoustroje.
- Idealnie czyste będą też naczynia umyte w wodzie, w której wcześniej gotował się makaron lub ryż.
- Istotne jest też płukanie. Najlepsze efekty da nalanie do komory wody i dolanie do niej szklanki octu. W takim roztworze płuczemy naczynia i odkładamy na suszarkę lub wycieramy.
- Możemy również samodzielnie przygotować płyn do mycia naczyń. Najprostsze receptury zalecają połączenie cytryny, soli, octu jabłkowego i wody. Niektóre przepisy z kolei proponują wymieszać sodę oczyszczoną z płatkami mydlanymi z dodatkiem octu, gorącej wody oraz kilkoma kroplami olejki eterycznego, np. cytrynowego lub z drzewa herbacianego.
Niezwykle ważna jest też strategia. Najoszczędniej jest myć naczynia w misce lub komorze zlewu, a nie pod bieżącą wodą. Zanim zaczniemy zmywać, dobrze jest też usunąć z talerzy i garnków wszystkie resztki jedzenia. Istotna jest tez kolejność: jako pierwsze czyścimy kieliszki, szklanki i kubki, następnie sztućce, talerze, garnki, a na końcu tłuste patelnie.
→ Przeczytaj również: Dom bez chemii, czyli jak krok po kroku rezygnowałam z detergentów
Zmywarka – ekologiczna alternatywa?
W wielu kuchniach na stałe zagościła zmywarka. Jest to rozwiązanie oszczędzające nasz wysiłek i czas, ale czy również pieniądze? Czy urządzenie wpisuje się w ekologiczny styl życia? To zależy. Po pierwsze od tego, w jaki sposób będziemy użytkować zmywarkę. Po drugie istotne są detergenty, po które sięgniemy. I po trzecie, czy będziemy o urządzenie właściwie dbać.
Zmywarka a ekologia
Do zmywarki często wkładamy wszystkie brudne naczynia. Zapełniamy ją bardzo szybko i włączamy codziennie. Można jednak jej pracę nieco ograniczyć. Wystarczy myć ręcznie kubki czy talerze, które nie są bardzo brudne i tłuste. Do tego celu użyjmy domowego detergentu lub zwykłej soli. W ten sposób będziemy w stanie włączać zmywarkę raz na dwa dni.
Korzystajmy też z programu ekologicznego, który posiada większość nowoczesnych urządzeń. W trakcie cyklu prania zużywa się mniej wody i prądu, a efekt jest dokładnie taki sam.
→ Przeczytaj również: Oszczędzanie może być proste. Jak zmniejszyć rachunki za gaz, prąd i wodę?
Jak samu przygotować tabletki do zmywarki?
Producenci zmywarek przekonują nas, że naczynia będą czyste wówczas, gdy użyjemy nie tylko tabletek, ale i nabłyszczacza, specjalnej soli oraz odświeżacza. To ogromna ilość chemii. Na szczęście można i bez niej sobie poradzić.
Tabletki do zmywarki łatwo zrobić samemu. Potrzebne są:
- szklanka boraksu (więcej na jego temat przeczytasz w artykule: Boraks – zastosowanie i właściwości),
- szklanka sody kalcynowanej,
- połowa szklanki soli,
- ¾ szklanki soku z cytryny.
Niektóre przepisy sugerują dodanie kilku kropli olejku eterycznego. Wszystkie składniki należy wymieszać, następnie wypełnić masą foremki do lodu. Po 24 godzinach wyschnie i będzie gotowa do użycia. Z kolei w roli nabłyszczacza idealnie sprawdzi się ocet.
Nie musimy również korzystać z komercyjnych odświeżaczy. Mogą je zastąpić zużyte połówki cytryny. Jeśli wyciśniemy z nich sok, skórę wystarczy umieścić w pojemniku na sztućce. Wcześniej jednak usuńmy z niej pestki.
Jak wyczyścić zmywarkę?
By zmywarka pracowała odpowiednio i służyła nam przez lata musimy o nią dbać. To wymaga jej regularnego czyszczenia, do czego wcale nie musimy używać specjalistycznych produktów ze sklepowej półki. I tu niezawodny okaże się duet: soda oczyszczona + ocet.
Zanim przystąpimy do czyszczenia urządzenia, warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Dowiemy się z niej, które elementy można zdemontować i jak to zrobić.
→ Przeczytaj również: Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku
W pierwszej kolejności należy usunąć filtry i umyć je pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Łatwo to zrobić starą szczoteczką do zębów. Kamień usuniemy zanurzając filtr w roztworze octu i wody (1:1). Tę czynność warto wykonywać raz w tygodniu.
Brud osadza się też na drzwiach zmywarki. Tu szczególną uwagę trzeba zwrócić na uszczelki i panel sterowania. Najlepiej przetrzeć je miękką ściereczką i wytrzeć do sucha.
Raz na dwa miesiące powinno się też umyć wnętrze zmywarki. Niektóre urządzenia mają specjalne programy czyszczące, ale sama woda nie wystarczy. Zamiast kupować komercyjne preparaty, wystarczy do pojemnika na tabletki wsypać sodę oczyszczoną, a na dno zmywarki wlać szklankę octu. Ostatnim krokiem jest włączenie urządzenia w cyklu prania z jak najwyższą temperaturą.
Zmywanie naczyń nie musi być ani czasochłonne ani mało przyjazne środowisku i naszemu zdrowiu. I w tym zakresie łatwo o ekologiczne rozwiązania.
Artykuł zawiera linki partnerskie.