Teraz czytasz...
Co zrobić z pigwy?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Co zrobić z pigwy?

pigwa

Przetwory z pigwy są w ostatnim czasie bardzo popularne. Przekonaliśmy się do nich ze względu na ich ciekawy smak i wartości odżywcze. Jakie właściwości ma pigwa? I co zrobić z pigwy? Oto kilka podpowiedzi.

Z pigwy najlepszy sok? Niekoniecznie!

Zanim jednak rozstrzygniemy tę wątpliwość, napiszemy kilka zdań o tym, co to jest pigwa. Okazuje się bowiem, że roślina ta, choć jest jednym z najstarszych gatunków owocowych uprawianych na świecie, wcale nie jest w Polsce tak dobrze znana. Najbardziej ceni się ją w Turcji, Chinach, Argentynie, Maroko i Rumunii, gdzie wiedza o jej potencjale prozdrowotnym jest mocno rozpowszechniona.

Pigwa to roślina, którą można z powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. I zdecydowanie warto, bo stanowi piękną ozdobę ogrodu – kwitnie na przełomie kwietnia i maja, ciesząc oko ozdobnymi, delikatnymi i malinowoczerwonymi kwiatami. U progu jesieni dojrzewają jej pierwsze owoce – żółte i aromatyczne.

→ Przeczytaj również: Pasteryzacja w piekarniku krok po kroku

Co to jest: owoc pigwa czy pigwowiec?

Pigwa i pigwowiec, choć należą do tej samej botanicznej rodziny, są zupełnie innymi gatunkami roślin. Pierwsza z wymienionych to drzewo rosnące do 3-5 m wysokości, z kolei pigwowiec to krzew o płaskokulistym przekroju z cierniami. Liście u pigwy mają gładki brzeg i są filcowate, a kwiaty zebrane są pojedynczo i przypominają kwiaty jabłoni.

Jednak najbardziej widoczna jest różnica w owocach. W przypadku pigwowca są wielkości orzecha włoskiego i mają twardą skórkę, która jest lepka. Nadają się na przetwory: kompoty, dżemy, galaretki, nalewki. Można je kroić w cienkie plasterki i używać zamiast cytryny do herbaty. Ciekawostką jest fakt, że dawniej owoce te wkładano do szafy na bieliznę, by nadać jej ładny, delikatny zapach.

Owoce pigwowca najlepiej jest zebrać przed nadejściem przymrozków. Po przemrożeniu większość owoców spada na ziemię, gdzie nie powinny za długo leżeć. W przyrodzie nic jednak nie gnie. Jeśli o nich zapomnimy, staną się dobrym pokarmem dla ptaków.

Owoce pigwy z kolei są duże, omszone, cytrynowożółte, przypominają kształtem jabłka lub gruszki. Dojrzewają od początku września do listopada. Pokryte są gęstym, wojłokowym omszeniem (tzw. kutner), które ściera się w trakcie dojrzewania. Są mało soczyste i twarde, do tego cierpkie w smaku, stąd nie jada się ich na surowo. Po przekrojeniu czy rozdrobnieniu bardzo szybko ciemnieją, za co odpowiada wysoka zawartość związków polifenolowych w roślinie.

 

pigwowiec i pigwa
Pigwowiec i pigwa

Pigwa. Jakie ma działanie?

Pigwa wartości odżywcze ma imponujące! Zawiera duże ilości witaminy C (ma jej więcej niż cytryna), błonnika pokarmowego, polifenoli, olejków eterycznych i pektyn. Jest cennym źródłem związków fenolowych. Dostacza też żelazo, fosfor, potas, sód i wapń.

→ Przeczytaj również: Antygrypina – przepis i właściwości

Właściwości antybakteryjne, bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze wykazują zarówno nasiona, skórka, jak i liście omawianej rośliny. Zmniejsza stan zapalny (stąd pigwa do herbaty jest polecana przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy), przeciwdziała anemii i niedokrwistości, a także reguluje zaburzenia jelitowo-żołądkowe.

Jest bogatym źródłem ważnej dla naszego organizmu witaminy C, co sprawia, że jest cennym surowcem w okresie jesienno-zimowym, a jej spożywanie zabezpiecza przed przeziębieniem czy grypą, podnosząc naszą odporność

– przekonuje dr Marek Ellnain, farmaceuta i autor książki „Nalewki z piwniczki farmaceuty”, z którym na łamach Biokuriera rozmawialiśmy na temat sztuki tworzenia nalewek, ogrodowych inspiracjach i rodzinnej pasji.

Pigwa zawiera także znaczne ilości śluzu wyciągi wodne z tej rośliny mogą być stosowane jako środki powlekające podrażnione i wysuszone gardło oraz łagodzące suchy, intensywny kaszel. Picie naparu jest polecane w przypadkach stanów zapalanych, m.in. gardła i jamy ustnej

– dodaje.

dżem z pigwy do herbaty
Dżem z pigwy to dobry dodatek do soku jabłkowego lub herbaty

Co można zrobić z pigwy?

Smak nieprzetworzonej pigwy jest dość cierpki, jednak po ugotowaniu łagodnieje. Jej aromat jest delikatny, bardzo przyjemny.

Przetwory z pigwy są idealne do słodkich wypieków. Z owoców można zrobić dżem. Bardzo ceniona jest też nalewka z pigwy oraz domowe wina z niej przygotowane.

Owoce pigwy doskonale nadają się do wytwarzania różnego rodzaju galaretek, dżemów i konfitur, które stanowią doskonały dodatek, np. do herbaty. W tym celu najlepiej jest wykorzystywać te najbardziej dojrzałe, a nawet przemrożone owoce. Pektyny w nich zawarte umożliwiają zastosowanie pigwy jako środka delikatnie żelującego do przetworów owocowych. Szczególnie dobrze komponują się z jabłkami

– mówi dr Marek Ellnain.

→ Przeczytaj również: Jak oszczędzać na jedzeniu i dobrze się odżywiać?

Jak zrobić nalewkę z pigwy?

Składniki:

  • kilkanaście dojrzałych, mocno żółtych owoców pigwy
  • 1 litr wódki 40 lub 50 proc.
  • 1 kg cukru

Owoce pokrój na małe kawałeczki (im drobniej, tym lepiej), starannie usuń gniazda nasienne. Całość przełóż do dużego, szklanego słoja i zasyp cukrem.

Odczekaj tydzień, aż w słoiku wytworzy się charakterystyczny syrop, dopiero wówczas dodaj wódkę.

Niecierpliwi mogą od razu owoce i cukier zalać wódką.

Ustaw słój w ciepłe i ciemne miejsce. Często mieszaj i wstrząsaj nalewką, aby cukier dobrze się rozpuścił.

Po ok. 3 tygodniach nalewkę rozlej do małych butelek. Można przefiltrować ją przez bibułę, co pozwoli pozbyć się osadu powstającego na dnie butelek, jednak nie jest to konieczne. Butelki zakorkuj, zalakuj i odstaw na miesiąc.

Trunek należy spożywać w celach leczniczych. Ma właściwości obniżające ciśnienie krwi i usprawniające pracę serca. Duże ilości zawartych w niej kwasów organicznych sprawia, że jest środkiem doskonale poprawiającym apetyt

– podpowiada dr Marek Ellnain, autor powyższego przepisu na nalewkę z pigwy.

Uprawa pigwy w ogrodzie

Pigwa jest trudniejsza w uprawie niż pigwowiec, bo wymaga dużo słońca i ciepła. Najkorzystniejsze warunki ma w południowo-zachodniej Polsce. Nie lubi ponadto wiatru i towarzystwa iglaków, które czerpią dużo wody. Odpowiada jej towarzystwo ziół i czosnku. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Na zimę trzeba otulić pień i okryć ziemię, gdzie znajduje się płytki system korzeniowy. Bardzo dobrze znosi nawożenie kompostem, więc zanim ją posadzimy, warto użyźnić dołek.
  • Dobrze owocuje na glebach żyznych, dobrze zdrenowanych.
  • Wymaga lekko kwaśnego odczynu gleby (pH 5,9–6,5).
  • Pigwa jest gatunkiem samopylnym. Można ją sadzić pojedynczo, ale wyższe polony zapewnimy sobie, jeśli będzie mieć towarzystwo innej odmiany.
  • Lepszemu owocowaniu sprzyja coroczne cięcie pigwy (usuwa się uszkodzone pędy, a także rozrzedza i doświetla koronę)
  • Owoce można przechowywać nawet kilka miesięcy.

→ Przeczytaj również:  Jeżówka (echinacea) – piękny kwiat o prozdrowotnych właściwościach

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.