Nalewka na przeziębienie przyda się zwłaszcza, gdy zima sprzyja infekcjom. Wielu z nas kaszle, kicha, ma katar i źle się czuje. Pierwsze objawy infekcji można jednak łatwo pokonać.
Jakich składników potrzebujemy?
- 10 g owoców czarnej porzeczki
- 10 g owoców głogu
- 10 g owoców dzikiej róży
- 10 g kwiatostanu lipy
- 5 g ziela tymianku
- 5 g korzenia arcydzięgla
- 5 g liści szałwii
- kilka goździków
- 1 l wódki 50%
- 50 ml dobrego koniaku lub winiaku
- 50 g płynnego miodu
→ Przeczytaj również: Jak szybko wyleczyć przeziębienie?
Sposób przygotowania
Sezonowość: Lato/jesień
Czas przygotowania: 15 dni
Surowce umieszczamy w dużym, szklanym słoju z plastikową nakrętką i zalewamy litrem wódki 50%. Szczelnie zamykamy słój i odstawiamy całość na 10 dni w ciepłe miejsce. Należy pamiętać, aby nalew co jakiś czas dobrze wstrząsnąć, co znacznie przyspiesza ekstrakcję. Po upływie wyznaczonego czasu zlewamy alkohol znad surowców do osobnego, czystego i suchego słoja. Dodajemy 50 g miodu, najlepiej płynnego. Unikać należy tu dodatku miodu gryczanego, który ma tendencję do dominowania w smaku nalewki. Dobrze sprawdzi się najzwyklejszy miód wielokwiatowy, ważne jest jedynie, aby zadbać o odpowiednią jego jakość (ekologiczna, certyfikowana pasieka).
Ostrożnie mieszamy młodą nalewkę, tak długo aż cały miód ulegnie rozpuszczeniu, a następnie wlewamy jeszcze 50 ml koniaku lub winiaku. Całość odstawiamy do przegryzienia. Po upływie ok. 5 dni nalewka jest gotowa do picia. Można przechowywać ją w chłodnej piwnicy, co korzystnie wpływa na smak trunku, równie dobrze może jednak stać w kuchennej szafce.
Nalewka na przeziębienie – jak ją stosować?
W przypadku przeziębienia spożywać należy po łyżce nalewki 2-3 razy dziennie. Dobrze jest łączyć trunek z rozgrzewającym naparem z kwiatostanu lipy oraz owocu bzu czarnego, które mają działanie napotne. Podczas kuracji należy pić duże ilości wody i wypoczywać w łóżku.
Nalewka działa przeciwbakteryjnie, rozgrzewająco oraz napotnie. Dzięki obecności ziela tymianku wykazuje także działanie wykrztuśne. Zawiera duże ilości witaminy C. Pamiętajmy, aby nie łączyć jej z lekami zawierającymi w swoim składzie salicylany. Nalewka nie powinna być stosowana przez osoby cierpiące na nadkwasotę i zgagę.
Sprawdź także przepis na antygrypinę
Przepis na nalewkę pochodzi z książki Marka Ellnaina, „Nalewki z piwniczki farmaceuty„.