Dzika róża – Winogrono – Pigwa – to jesienne kosmetyki naturalne a w zasadzie surowce, dzięki którym stworzycie je w domu. Zobaczcie, dlaczego warto i jakie to proste!
Regenerująca kąpiel z dziką różą
Gdy Twoja skóra jest zmęczona, nieobce Ci są wypryski, wągry, zanieczyszczenia bądź zranienia to powinnaś zaaplikować skórze kąpiel z dodatkiem dzikiej róży. Jesienią dodaj do kąpieli świeże owoce, a gdy te nie są już niedostępne, użyj suszonych. Owoce dzikiej róży ugotuj w wodzie, następnie przecedź i dolej różany płyn do kąpieli.
Pozostań w różanej kąpieli około 20 minut. Możesz ją aplikować kilka razy w tygodniu. Kąpiel z dodatkiem dzikiej róży dobrze zregeneruje skórę, ułatwi gojenie się niewielkich ran oraz pomoże usunąć wypryski oraz inne zanieczyszczenia.
Maseczka winogronowa z kartoflanką
Dowiedz się więcej na temat: winogrona
Przy zwiotczałej i suchej (także ze zmarszczkami) skórze zrób sobie maseczkę z winogron z kartoflanką. Dojrzałe i soczyste owoce dowolnych winogron rozgnieć widelcem na drobną papkę, dodaj trochę mąki ziemniaczanej w celu jej zagęszczenia.
Gotową maseczkę nałóż na twarz, pozostaw na kwadrans, następnie zmyj letnią wodą. Winogronowa maseczka wygładza, odżywia i wyraźnie zmniejsza oznaki starzenia.
Żel do włosów z pigwy (lub pigwowca)
Dowiedz się jak odróżnić pigwę od pigwowca
Gdy masz suche, słabe, kruche i łamliwe włosy zacznij stosować żel wykonany z pigwy. Oprócz odżywienia, wzmocnienia i poprawy wyglądu włosów, będziesz mogła je dużo łatwiej ułożyć.
¼ szklanki nasion z pigwy lub pigwowca zalej ¾ szklanki przegotowanej, ostudzonej wody i pozostaw na minimum dobę, aby nasiona napęczniały i wydzieliły gęsty śluz – żel.
Gotowy pigwowy żel wystarczy, jak wetrzesz we włosy, a następnie ułożysz fryzurę. Nadmiar nasion pigwy możesz wysuszyć i stosować o każdej porze roku zgodnie z przepisem.
Więcej przepisów na jesienne domowe kosmetyki naturalne znajdziesz w objętych przez nasze czasopismo patronatem książkach z serii ABC kosmetyki naturalnej