Coraz więcej osób świadomie sięga po ekologiczny antyperspirant. Wzrasta świadomość, co do substancji, które niekoniecznie mają dobry wpływ na nasz organizm, a producenci konwencjonalni szukają kompromisowych rozwiązań (naturalne, ale nie za drogie).
Antyperspirant to nieodzowny kosmetyk obojga płci, zwłaszcza latem.
Blokuje pocenie i nieprzyjemny zapach towarzyszący namnażaniu się bakterii.
Samo stosowanie antyperspirantu ma charakter czysto estetyczny i psychiczny. Nie chcemy przecież być uznani za osoby odpychające zapachem i mokrymi plamami pod pachami.
Ekologiczny antyperspirant – jak dokonać świadomego wyboru?
W segmencie konwencjonalnym najczęściej spotkamy się z produktami zawierającymi glin (aluminium) jako główny składnik blokujący wydzielanie potu poprzez czopowanie ujść gruczołów potowych. Glin jest powszechnie obecny w przyrodzie. Wiele produktów jest naturalnie bogatych w ten pierwiastek, np. herbata, przyprawy.
W internecie roi się od argumentów za i przeciw stosowaniu popularnych antyperspirantów z aluminium. Przytaczane są kolejne badania naukowe najczęściej związane z ryzykiem zachorowania na raka piersi. Często mówi się o braku wystarczających dowodów naukowych na poparcie lub obalenie tej tezy. Moją główną myślą w takich wypadkach jest, że każdy z nas codziennie ma styczność z setkami substancji, różnie się odżywia i ma inny styl życia. Tzw. bezpieczna ilość substancji w jednostkowym produkcie nigdy nie bierze pod uwagę powyższych czynników, zarówno w grupie badawczej, jak i pośród konsumentów.
Zobacz, jak przygotować domowy antyperspirant
Dlatego więc zamiast głowić się, czy warto ryzykować, wybieram takie opcje, które są bliższe naturze.
Skład dobrego antyperspirantu
Kolejnym składnikiem naturalnym, aczkolwiek o niezbyt dobrej sławie, jest talk. Jakkolwiek doniesienia o jego rakotwórczości dotyczą okolic intymnych, tak istnieją obawy o jego zanieczyszczenie azbestem. Kwestionuje się natomiast jego przenikalność przez skórę. Minusem talku jest na pewno fakt, że brudzi ciemne ubrania.
Podstawą jednak jest, aby z uwagi na fakt, że skóra pod pachami jest cieńsza i delikatna oraz mają tam swoje ujście gruczoły układu limfatycznego, naturalne antyperspiranty nie zawierały silikonów i parabenów oraz syntetycznych barwników i konserwantów.
W segmencie naturalnym składnikami zmniejszającymi wydzielanie potu są najczęściej ałun, wyciąg z bambusa, wyciąg z kory dębu (oraz inne rośliny bogate w garbniki, np.: szałwia, tymianek, rozmaryn), aloes i cynk.
W przypadku bardzo wrażliwej skóry warto też zwrócić uwagę na obecność alkoholu w kosmetyku i nie stosować go zbyt często, a zwłaszcza bezpośrednio po depilacji czy goleniu (najlepiej odczekać jeden dzień).
Gdzie kupić naturalne antyperspiranty?
Naturalne antyperspiranty spotkamy już nie tylko w ekologicznych sklepach, ale też w tradycyjnych drogeriach. Rozpiętość cenowa jest spora – od 10 do 50 zł. Przy ich wyborze warto kierować się obecnością certyfikatu, składem i wygodną dla nas formą. Pamiętajmy, że drogi kosmetyk nie zawsze znaczy lepszy. Osobiście staram się porównywać składy kosmetyków, które chciałabym zakupić, oraz czytam informacje o firmie, która dany produkt oferuje.
Warto też pamiętać, że jeśli mamy problem z nadmiernym poceniem zawsze warto przyglądnąć się naszej diecie, gdyż ona ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.
Formy ekologicznych antyperspirantów
Antyperspirant w kamieniu
W tej formie spotkamy ałun, czyli kryształ górski. Minerał ałunu (Potassium alun) zawiera sole potasu i aluminium, które są składnikami naturalnie występującymi w przyrodzie.
Ałun powoduje zwężenie ujścia gruczołów potowych. Posiada strukturę, która według producentów nie jest absorbowana przez skórę. Niestety, co do tego produktu mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to idealne rozwiązanie – czysta postać kosmetyku bez żadnych niepotrzebnych substancji. Ich choć po całym dniu czy sytuacjach stresowych nie czułam nieprzyjemnego zapachu, to jednak sam fakt, że jest to aluminium spędza mi sen z powiek. Pozostaje mi wykorzystać go do innych zastosowań, takich jak: podrażnienia skóry czy wypryski.
Na rynku możemy też spotkać wersję ałunu w proszku lub w sprayu.
Antyperspirant w kulce
To moja ulubiona forma kosmetyku. Po latach poszukiwań pozostałam w końcu wierna jednej popularnej marce ekologicznej ze znanej sieci drogerii. Jego dodatkową zaletą jest szklane opakowanie i możliwość odkręcenia kulki, aby wypełnić opakowanie antyperspirantem własnej produkcji. W ofercie sklepów naturalnych możemy jednak spotkać dość szeroki wybór producentów, którzy oferują antyperspiranty w takiej postaci.
Antyperspirant w sztyfcie
W porównaniu z półką konwencjonalną, na rynku produktów ekologicznych spotyka się ich zdecydowanie mniej. W składzie pojawia się często glin i ałun, więc warto dokładnie przeczytać skład.
Antyperspirant w pudrze
Spotkamy tu ałun oraz puder z bambusa (Bambusa Arundinacea Stem Extract). Jest to bezzapachowy proszek otrzymywany z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa bogaty w antybakteryjną krzemionkę (silica), która neutralizuje zapach potu.
Puder z bambusa jest dobrą alternatywą roślinną dla pudrów mineralnych (takich jak talk czy ałun). Jakkolwiek nie jest to najwygodniejsza forma kosmetyku do aplikacji pod pachami, tak puder z bambusa ma też inne praktyczne zastosowania (n. puder do twarzy czy suchy szampon).