Dla niektórych kobiet wykonywanie makijażu to poranna rutyna, bez której nie mogą wyjść z domu. Panie poprawiają to i owo z najróżniejszych względów. Nic dziwnego, ponieważ twarz to nasza wizytówka, która już przy pierwszym spojrzeniu mówi nam wiele o drugiej osobie. Bez względu na to, czy makijaż jest dzienny, wieczorowy, delikatny lub bardzo kryjący, da się go zrobić w naturalny sposób, bez ingerencji chemii i szkodliwych substancji.
Sprawdź certyfikaty, studiuj składy
Jeżeli kupujemy gotowe produkty do makijażu najlepiej, gdyby były one poparte certyfikatami. Warto też czytać etykiety. Kosmetyki z dobrym składem są zazwyczaj droższe i mają krótszy termin przydatności użycia. Do niedawna na rynku kosmetycznym firmy produkujące naturalne kosmetyki do makijażu posiadały w swojej ofercie pojedyncze sztuki tuszy do rzęs, pudrów, pomadek itd. Jednak zapotrzebowanie i zainteresowanie było tak wielkie, że szybko zaczęły produkować kosmetyki o bardziej rozwiniętej palecie barw, dopasowując je jednocześnie do rodzaju cery.
Przeczytaj więcej: Certyfikaty dla kosmetyków naturalnych
Ze sklepu czy samodzielnie?
Ekologiczny makijaż można wykonać specjalnymi kosmetykami naturalnymi, które są dostępne w sklepach internetowych. W większych miastach powstały także stoiska lub sklepy stacjonarne z możliwością ich zakupu. Interesującą opcją jest wykonanie takich kosmetyków samemu w domu z półproduktów, które dostaniemy w zwykłych sklepach lub aptekach.
Makijaż mineralny
Kosmetyki mineralne posiadają w składzie tylko minerały (czyli sproszkowane skały), dlatego jednocześnie dbają o naszą skórę i są zazwyczaj przeznaczone do tej z problemami trądzikowymi. Podczas zakupów trzeba jednak uważać. Niektóre kosmetyki są nazwane mineralnymi, tylko dlatego że mają nikły dodatek minerałów lub odwrotnie – jest ich dużo, ale czytając INCI dowiadujemy się, że jednak zawierają sztuczne substancje.
Zaletą takich kosmetyków jest fakt, że są praktycznie bezterminowe, pomimo daty ważności na opakowaniu oraz liczby miesięcy, w ciągu których trzeba zużyć otwarty produkt.
Niektóre firmy oferują szeroką paletę kolorów: od ciemnej czekolady po odcienie żółci, brzoskwini, różu. Jeżeli dana firma nie posiada zbyt dużego wyboru, ale za to odpowiada nam jakość albo cena ich kosmetyków, można również próbować mieszać dostępne kolory tak, aby powstał idealny dla nas odcień.
Kosmetyki mineralne można nakładać zarówno na sucho jak i na mokro, jednak ta druga opcja jest nieco trudniejsza. Trzeba przy niej uważać na tzw. zacieki lub nierówne rozłożenie (dotyczy to podkładów, różu oraz cieni do powiek). Niektórzy jednak doskonale sobie z tym radzą, mając do tego rękę i oko.
Na mokro na pewno warto nakładać mineralne cienie do powiek. Zmieniają wtedy swój kolor na bardziej intensywny, np. wieczorowy. Jeżeli zaś zależy nam na delikatnym podkreśleniu koloru oczu lub naszego ubioru, lepiej nakładać je na sucho.
Niektóre cienie delikatnie zmieniają odcień, jeżeli wcześniej nałożymy na powiekę bazę, szczególnie polecaną osobom z przetłuszczającą się cerą. Niestety, w takim wypadku cienie bez bazy (i to nie tylko mineralne) po jakimś czasie rolują się i zachodzą tłustą powłoką, co wygląda bardzo nieatrakcyjnie.
Kosmetyki wegańskie i wegetariańskie. Jakich składników w nich nie znajdziesz?
Aplikacja kosmetyków mineralnych
Podkłady i pudry można dobrać pod rodzaj swojej cery w zależności czy jest sucha, normalna, mieszana, przetłuszczająca się, atopowa lub wrażliwa
. Dodatkowo jest możliwość wybrania kosmetyków bardziej kryjących, które najdłużej utrzymują się na skórze. Przeznaczone są dla cery z niedoskonałościami, wypryskami, przebarwieniami oraz widocznymi naczynkami oraz matujących czy tych, które zostały stworzone po to, aby delikatnie zaakcentować swój make-up (podkłady rozświetlające).
Przeważnie posiadają w swoim składzie:
- dwutlenek tytanu, który chroni przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB,
- mikę, która pomaga walczyć z wypryskami, rozprasza światło,
- tlenek cynku, działający antybakteryjne.
Kosmetyki nie zapychają porów, pozwalają skórze swobodnie oddychać. Są bezwonne.
Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że trzeba na początku wyczuć i nauczyć się ich poprawnego aplikowania. Przeznaczone są do tego specjalne pędzle, które oczywiście trzeba regularnie myć, najlepiej po każdym użyciu, aby zabić bakterie. Można je od razu kupić w zestawach z kosmetykami mineralnymi.
Jak powinna wyglądać aplikacja? Wysypujemy niewielką ilość kosmetyku np. na zakrętkę, wcieramy go w pędzel, opukujemy i dopiero zaczynamy delikatnie nakładać na twarz metodą punktową, czyli wklepując zawartość pędzla w skórę, nie wcierając. Po kilku aplikacjach dochodzi się do wprawy. Warto też podpytać producenta o to, czy kosmetyki są hipoalergiczne. Niektóre marki mogą uczulać. Wśród takich kosmetyków nie znajdziemy też tych wodoodpornych. W niektórych przypadkach mogą nasilać łojotok ze względu na silnie matujące minerały albo odwrotnie, zbytnio wysuszać skórę.
Podkłady, pudry, róże, bronzery, rozświetlacze, korektory oraz cienie do powiek – wszystkie produkty mają postać sypką. Są również dostępne w postaci prasowanej, którym trzeba się bliżej przyjrzeć. Mogą bowiem zawierać w składzie niechciane substancje, które albo szkodzą naszemu zdrowiu, albo nie są uniwersalne i nie wpływają dobrze na każdy rodzaj skóry.
Makijaż roślinny
Jeżeli mineralne kosmetyki z jakiegoś powodu nie spełniają naszych oczekiwań i wolimy coś standardowego, możemy skorzystać z produktów, które będą w postaci musu, płynnej bądź sprasowanej. Pomadki, błyszczyki, lakiery do paznokci czy tusze do rzęs muszą mieć swoją stałą, odwieczną konsystencję.
Ekologiczne kosmetyki do makijażu powinny mieć w swoim składzie przede wszystkim wyciągi z roślin lub innych naturalnych składników. Tusze do rzęs oraz eyelinery zazwyczaj posiadają węgiel aktywny w towarzystwie różnego rodzaju olejków, maseł lub wyciągów. Nie dość, że współtworzą oczekiwaną konsystencję, to dodatkowo wzmacniają i pielęgnują nasze rzęsy.
Podkłady i fluidy mogą posiadać w składzie oleje lub masła, które mogą wpływać komedogennie na cerę mieszaną i przetłuszczającą się. Należy więc uważnie czytać skład lub opis produktu, dla jakiego rodzaju cery jest on przeznaczony. Tak samo jak w przypadku produktów mineralnych, mogą nadmiernie przesuszać albo uczulać. Produkty roślinne czasami powodują wysypki lub swędzenie i nie są przeznaczone dla każdego, jednak większość z nich jest testowana dermatologicznie i dopasowana do cery wrażliwej. Jedynym rozwiązaniem jest sprawdzanie, szukanie i przede wszystkim nie poddawanie się!
Jak długo kosmetyki pozostają świeże?
Niestety, takie kosmetyki ze względu na nikłą ilość konserwantów (naturalnych) lub ich brak, mają o wiele krótszy czas użytkowania po ich otwarciu.
Warto pamiętać i zwracać uwagę na symbol, który informuje nas o terminowości otwartego słoiczka z konkretną cyfrą i literką „M” zamieszczony na opakowaniach, ponieważ to oznacza, ile miesięcy po otwarciu możemy użytkować dany produkt. Jeżeli nasz symbol na otwartym pudełeczku ma kod 6M to oznacza, że mamy 6 miesięcy na zużycie danego produktu. Po tym czasie istnieje niebezpieczeństwo, że kosmetyk nas uczuli lub nie będzie działał poprawnie, ponieważ się przeterminował. Może być to bardzo niebezpieczne, szczególnie jeżeli korzystamy z produktów do makijażu oczu, które mogą powodować ich podrażnienie, łzawienie lub opuchnięcie.
Naturalne kosmetyki nie powinny posiadać w składzie sztucznych związków zapachowych.
Najbardziej naturalnym, jednoskładnikowym produktem roślinnym godnym polecenia jest puder bambusowy (matuje i zapobiega świeceniu) oraz puder ryżowy (matuje i zmiękcza). Nie są one drogie, a pomogą nam wykończyć oraz utrwalić makijaż. Są bezbarwne i bezwonne.
Domowe kosmetyki do makijażu
Kosmetyki do makijażu można również zrobić samemu w domu, jednak jest to praco- i czasochłonne zajęcie. Musimy też posiadać odpowiednie pojemniki oraz płyn dezynfekujący (wrzątek w niektórych przypadkach nie wystarczy). Dodatkowo nie jesteśmy w stanie dokładnie określić, ile dany produkt będzie mógł być przez nas używany. Własne dzieła mogą również nieco odbiegać od naszych oczekiwań, ponieważ często zdarza się, że własnoręcznie wykonany tusz do rzęs może się kruszyć albo zostawiać brzydkie ślady w postaci niechcianych cieni pod oczami. Dlatego warto poszukać sprawdzonego przepisu w internecie albo poświęcić czas na eksperymentowanie i ostrożne próbowanie.
Co można zrobić w domu? Cienie do powiek, pudry lub podkłady można wykonać z kuchennych sproszkowanych produktów, takich jak kakao i kurkuma (proporcje w zależności od koloru naszej skóry) z dodatkiem tlenku cynku. Sproszkowany burak nada się do wykonania różu do policzków albo pomadki.