Naturalne środki czystości są ekologiczne, tanie, przyjazne naszemu zdrowiu i środowisku. Nic zatem dziwnego, że mają coraz większą rzeszę zwolenników. Podpowiadamy, jak przygotować w pełni naturalne płyny do sprzątania kuchni, łazienki oraz mebli.
Ocet – skutecznie czyści i dezynfekuje
Podstawą wielu naturalnych środków czystości jest ocet, a więc wodny roztwór kwasu octowego. Jego najpopularniejszy rodzaj – ocet spirytusowy – powstaje w wyniku procesu fermentacji spirytusu. Środek ten poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami i plamami, usunie przykry zapach i kamień. Jest niezawodny i ekologiczny.
Do codziennego sprzątania kuchni i łazienki sprawdzi się preparat przygotowany z octu i wody (1:1). Najlepiej wlać go do dozownika ze spryskiwaczem, dzięki czemu zawsze będziemy mieli go pod ręką. Tak sporządzony płyn można używać na co dzień do wytarcia blatów, zlewu, jak również armatury łazienkowej. Przyda się również, by usunąć zabrudzenia z luster i szyb. Jeśli jednak zdecydujemy się na ekologiczne mycie okien, wówczas lepiej sięgnąć po płyn sporządzony według wybranej receptury:
- 100 ml wody,
- 100 ml spirytusu salicylowego,
- łyżeczka octu,
lub:
- szklanka octu,
- szklanka wody,
- 2 łyżki soku z cytryny.
Wszystkie składniki należy wlać do butelki i dobrze wymieszać. Można do roztworu dodać kilka kropel (!) gliceryny, dzięki niej bowiem powierzchnia szyby stanie się odporniejsza na osiadanie kurzu.
Preparaty z octem warto zrobić na zapas, przechowując je w opisanych butelkach ze spryskiwaczem. Można po nie sięgać w każdej chwili, dorabiając roztworu, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ocet do czyszczenia łazienki
Czyszcząc octem łazienkę, należy pamiętać, by nigdy nie łączyć go z wybielaczem ani żadnym innym produktem, który ma w swoim składzie chlor. Taka mieszanka bowiem może prowadzić do wydzielania się chloru – niezwykle trującego gazu, który nawet w małym stężeniu może wywołać uszkodzenia oczu, skóry lub układu oddechowego.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest substancją niepalną i całkowicie biodegradowalną (jej rozkład następuje w temperaturze 60˚C). Nie stanowi zagrożenia dla organizmu człowieka. By jednak soda spełniała swoje funkcje, musi być świeża. Można to sprawdzić poprzez dodanie do połowy łyżeczki sody kilku kropel octu lub soku z cytryny (silne bulgotanie świadczy o świeżości sody).
Pasta z sody oczyszczonej
Soda oczyszczona doskonale sprawdza się jako składnik past do czyszczenia. Z jej pomocą można np. wyczyścić fugi. Do niewielkiej ilości wody należy dodać sodę, wymieszać, a następnie nałożyć tak przygotowany środek na przestrzeń między kafelkami i pozostawić na 15 minut. Po tym czasie energicznie wyszorować szczoteczką i przemyć wodą. Gdy zabrudzenia są znaczne, do sody i wody warto dodać ocet.
Soda oczyszczona doskonale poradzi sobie również z brudem i osadem zgromadzonym na wannie i zlewie. Sodę należy wymieszać z wodą utlenioną (w proporcjach 2:1). Tak przygotowaną pastę należy położyć na czyszczoną powierzchnię i zostawić na 30 minut. Po tym czasie wystarczy wyszorować zlew i wannę, a następnie opłukać wodą i wytrzeć do sucha. Spływając do rur odpływowych pasta z sody i wody utlenionej, dodatkowo udrożni i odświeży rury kanalizacyjne.
Pasta z sody oczyszczonej poradzi sobie również z brudnym piekarnikiem.
Środek do czyszczenia mebli
Popularne środki do czyszczenia mebli, dostępne najczęściej w postaci aerozolu, pełne są chemicznych substancji. Jeśli nie chcemy ich stosować, możemy meble przecierać wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeśli jednak chcemy osiągnąć również efekt nabłyszczenia, a ponadto rozpylić delikatną woń olejku eterycznego, polecamy przygotować płyn według receptury:
- filiżanka wody,
- ¼ filiżanki octu,
- 2 łyżeczki oliwy,
- 10-15 olejku cytrynowego.
Składniki należy wlać do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie wymieszać. Przed każdym użyciem koniecznie trzeba potrząsnąć butelką!
Naturalny płyn do mycia podłóg
Jeśli mamy w domu panele lub drewnianą podłogę, wówczas do jej mycia można zastosować naturalny preparat:
- 2 l ciepłej wody,
- 1,5 szklanki octu,
- 20 kropli wybranego olejku eterycznego (np. herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne).
Do czyszczenia podłóg nie warto używać chemicznych środków zwłaszcza wówczas, gdy mamy małe dzieci. Maluchy często bawią się, siedząc na podłodze. Warto zadbać, by jej powierzchnia była nie tylko czysta, ale i pozbawiona szkodliwych dla zdrowia substancji.
Do usuwania palm i roztoczy z dywanów również nie potrzebujemy żadnych konwencjonalnych preparatów ze sklepowej półki. Na wytrzepany dywan lub chodnik należy wysypać sodę oczyszczoną i wetrzeć ją okrągłymi ruchami. Po 12 godzinach wystarczy dywan odkurzyć i … gotowe! W podobny sposób czyścić można materac.
Gdzie kupimy składniki naturalnych środków czystości?
Ocet to produkt, który otrzymamy w każdym sklepie spożywczym. Do sprzątania wybierać możemy ten najtańszy, a większe zapasy warto robić na przełomie sierpnia i września, kiedy to ocet często jest w promocji ze względu na sezon przygotowywania przetworów.
Sodę oczyszczoną najlepiej natomiast kupować w dużych opakowaniach (np. kilogramowych). Jest dostępna w sklepach ekologicznych.
Glicerynę czy spirytus salicylowy można z kolei kupić w aptece.
Czy chemia w domu jest potrzebna?
Jest wiele osób, które twierdzą, że do sprzątania domu chemiczne preparaty są zbędne. Faktycznie, gdy spojrzy się na wszystkie przepisy na naturalne środki czyszczące, to można odnieść wrażenie, że poradzą sobie z każdym zabrudzeniem. Każdy jednak musi sam ocenić, czy dany środek domowej roboty mu odpowiada i czy spełnia jego oczekiwania.
Można iść na pewne kompromisy, np. w naturalny sposób czyścić umywalkę i wannę, a do toalety stosować popularny środek do dezynfekcji.
Naturalne środki czystości mają wiele zalet. Są tanie, bezpieczne dla organizmu człowieka, nie stanowią dużego zagrożenia dla dzieci. Ich stosowanie może przynieść wiele pozytywnych wartości. Niektórzy twierdzą nawet, że sprzątanie z użyciem ekologicznych preparatów jest łatwiejsze. Czy tak naprawdę jest, przekonać się musi każdy z osobna.