Teraz czytasz...
Świąteczne porządki z cytrusami w roli głównej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Świąteczne porządki z cytrusami w roli głównej

Wiosna i czas przedświąteczny skłania nas do gruntowniejszych porządków nie tylko w ogrodzie ale i w domu. Światło słoneczne pozwala pozostałości po zimowych, ciemnych i krótkich dniach. Pisaliśmy już o occie i sodzie oczyszczonej. Dziś kolejny pomysł. Jeśli mamy w domu misę owoców cytrusowych, to nic prostszego, niż zrobić z nich cały zestaw środków do sprzątania. Miły zapach i dobry nastrój gwarantowane!

Wariacje na temat porządków

Możemy użyć różnych składników:

  • do skórki pomarańczowej dodajemy laski cynamonu lub całe goździki
  • można użyć skórek cytrynowych z rozmarynem lub wanilią
  • do grejfruta pasuje świeża mięta
  • limonkę można połączyć z tymiankiem

Płyn do czyszczenia powierzchni

Powyższe składniki w różnych kombinacjach, z pewnymi modyfikacjami można wykorzystać do wytworzenia aromatycznych mieszanek. Najprostszym sposobem przygotowania płynu do generalnego sprzątania jest zalanie wybranych składników octem i pozostawienie ich na dwa tygodnie. Można jednak użyć podgrzanego octu i wtedy płyn gotowy będzie po kilku godzinach. Później usuwamy skórki, a otrzymany wyciąg rozcieńczamy wodą.

Tak otrzymany środek nadaje się do czyszczenia ceramiki, kamienia, porcelany, marmuru, granitu i powierzchni pokrytych laminatem. Ostrożne trzeba wykonać próbę na niewidocznym fragmencie drewna, bo ono może się odbarwiać. Można przechowywać w butelce ze spryskiwaczem, lub nasączać ściereczkę.

Cytrusowy środek do czyszczenia z mydłem

2 duże łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

½ dużej łyżki mydła w płynie

½ łyżki sody oczyszczonej

1 łyżka boraksu

2 szklanki gorącej wody

Łatwiejsze pranie

Dzięki dezodorant zostawił plamy na ubraniu, można je wyczyścić sokiem cytrynowym z wodą w równych proporcjach.

Czysty sok z cytryny usuwa świeże plamy a atramentu. Później wystarczy opłukać wyczyszczone miejsce zimną wodą.

Plamy z pleśni czy rdzy usuniemy pastą z soku cytrynowego z solą. Nakładamy i pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej w słońcu. Ponawiamy, aż do zniknięcia brudu.

Ocet lub sok z cytryny wlane do pralki w tzw. „pustym cyklu” o temperaturze minimum 60 stopni usunie osady w urządzeniu.

Inne ciekawostki:

Mosiądz i aluminium można czyścić pastą z soku cytrynowego i proszku do pieczenia.

Do zwykłego płynu do mycia naczyń można dodać łyżkę soku z cytryny, co da mu dodatkową moc odtłuszczania bez szkody dla rąk.

Lśniące podłogi i meble

1/3 szklanki soku z cytryny i łyżka oliwy z oliwek to doskonały środek do czyszczenia i nabłyszczania mebli, a także drewnianych podłóg (także tych olejowanych).

Pachnąca lodówka

Podobnie jak pozostawione w lodówce małe naczynie z sodą oczyszczoną, połówka cytryny czy limonki pozwoli przez pewien czas cieszyć się jej miłym zapachem. Myjąc lodówkę można też użyć gorącej wody z sodą i sokiem cytrynowym, lub octu z wodą.

Mikrofalówkę można przygotować do umycia gotując pół cytryny w miseczce z wodą przez kilka minut. Później wystarczy przetrzeć urządzenie czystą ściereczką.

Kropka nad „i”

Poza tym na koniec porządków możemy ułożyć w domu dekoracje zapachowe w postaci małych pomarańczy, cytryn, czy limonek ponabijanych goździkami.

Warto pamiętać o codziennym wietrzeniu pomieszczeń, trzepaniu koców i dywaników na świeżym powietrzu, zapakowaniu zimowych ubrań w szczelne worki (po czyszczeniu).

Jeśli mamy w domu stare lub chore zwierzęta, to dywany możemy posypać obficie sodą oczyszczoną i później wytrzepać oraz odkurzyć. Powinny być odświeżone. Jeśli to nie działa, to lepiej się ich pozbyć.

Okna możemy myć wodą z octem, a bardzo brudne czystym octem.

Materace na łóżku warto odwrócić dwa razy w roku. Wiosna to dobry czas.

Do nadania ładnego zapachu pomieszczeniom warto użyć olejków eterycznych.

 

Małgorzata Górska na podstawie

http://www.treehugger.com/green-home/16-ways-use-citrus-clean-your-house.html

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.