Wiosna i czas przedświąteczny skłania nas do gruntowniejszych porządków nie tylko w ogrodzie ale i w domu. Światło słoneczne pozwala pozostałości po zimowych, ciemnych i krótkich dniach. Pisaliśmy już o occie i sodzie oczyszczonej. Dziś kolejny pomysł. Jeśli mamy w domu misę owoców cytrusowych, to nic prostszego, niż zrobić z nich cały zestaw środków do sprzątania. Miły zapach i dobry nastrój gwarantowane!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wariacje na temat porządków
Możemy użyć różnych składników:
- do skórki pomarańczowej dodajemy laski cynamonu lub całe goździki
- można użyć skórek cytrynowych z rozmarynem lub wanilią
- do grejfruta pasuje świeża mięta
- limonkę można połączyć z tymiankiem
Płyn do czyszczenia powierzchni
Powyższe składniki w różnych kombinacjach, z pewnymi modyfikacjami można wykorzystać do wytworzenia aromatycznych mieszanek. Najprostszym sposobem przygotowania płynu do generalnego sprzątania jest zalanie wybranych składników octem i pozostawienie ich na dwa tygodnie. Można jednak użyć podgrzanego octu i wtedy płyn gotowy będzie po kilku godzinach. Później usuwamy skórki, a otrzymany wyciąg rozcieńczamy wodą.
Tak otrzymany środek nadaje się do czyszczenia ceramiki, kamienia, porcelany, marmuru, granitu i powierzchni pokrytych laminatem. Ostrożne trzeba wykonać próbę na niewidocznym fragmencie drewna, bo ono może się odbarwiać. Można przechowywać w butelce ze spryskiwaczem, lub nasączać ściereczkę.
Cytrusowy środek do czyszczenia z mydłem
2 duże łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
½ dużej łyżki mydła w płynie
½ łyżki sody oczyszczonej
1 łyżka boraksu
2 szklanki gorącej wody
Łatwiejsze pranie
Dzięki dezodorant zostawił plamy na ubraniu, można je wyczyścić sokiem cytrynowym z wodą w równych proporcjach.
Czysty sok z cytryny usuwa świeże plamy a atramentu. Później wystarczy opłukać wyczyszczone miejsce zimną wodą.
Plamy z pleśni czy rdzy usuniemy pastą z soku cytrynowego z solą. Nakładamy i pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej w słońcu. Ponawiamy, aż do zniknięcia brudu.
Ocet lub sok z cytryny wlane do pralki w tzw. „pustym cyklu” o temperaturze minimum 60 stopni usunie osady w urządzeniu.
Inne ciekawostki:
Mosiądz i aluminium można czyścić pastą z soku cytrynowego i proszku do pieczenia.
Do zwykłego płynu do mycia naczyń można dodać łyżkę soku z cytryny, co da mu dodatkową moc odtłuszczania bez szkody dla rąk.
Lśniące podłogi i meble
1/3 szklanki soku z cytryny i łyżka oliwy z oliwek to doskonały środek do czyszczenia i nabłyszczania mebli, a także drewnianych podłóg (także tych olejowanych).
Pachnąca lodówka
Podobnie jak pozostawione w lodówce małe naczynie z sodą oczyszczoną, połówka cytryny czy limonki pozwoli przez pewien czas cieszyć się jej miłym zapachem. Myjąc lodówkę można też użyć gorącej wody z sodą i sokiem cytrynowym, lub octu z wodą.
Mikrofalówkę można przygotować do umycia gotując pół cytryny w miseczce z wodą przez kilka minut. Później wystarczy przetrzeć urządzenie czystą ściereczką.
Kropka nad „i”
Poza tym na koniec porządków możemy ułożyć w domu dekoracje zapachowe w postaci małych pomarańczy, cytryn, czy limonek ponabijanych goździkami.
Warto pamiętać o codziennym wietrzeniu pomieszczeń, trzepaniu koców i dywaników na świeżym powietrzu, zapakowaniu zimowych ubrań w szczelne worki (po czyszczeniu).
Jeśli mamy w domu stare lub chore zwierzęta, to dywany możemy posypać obficie sodą oczyszczoną i później wytrzepać oraz odkurzyć. Powinny być odświeżone. Jeśli to nie działa, to lepiej się ich pozbyć.
Okna możemy myć wodą z octem, a bardzo brudne czystym octem.
Materace na łóżku warto odwrócić dwa razy w roku. Wiosna to dobry czas.
Do nadania ładnego zapachu pomieszczeniom warto użyć olejków eterycznych.
Małgorzata Górska na podstawie
http://www.treehugger.com/green-home/16-ways-use-citrus-clean-your-house.html