Teraz czytasz...
8 nietypowych zastosowań wody utlenionej

8 nietypowych zastosowań wody utlenionej

Agnieszka Gotówka
https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ocet-w-domu-i-sprzatanie-lazienki-5-sposobow/?highlight=%C5%82azienkihttps://biokurier.pl/dom-i-ogrod/czyscimy-piekarnik-naturalnie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/dom-bez-chemii-czyli-jak-krok-po-kroku-rezygnowalam-z-konwencjonalnych-srodkow-czystosci/?highlight=%C5%82azienkihttps://biokurier.pl/dom-i-ogrod/usuwamy-uporczywe-plamy-naturalnie/?highlight=plamyhttps://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ocet-w-domu-i-sprzatanie-lazienki-5-sposobow/?highlight=%C5%82azienkihttps://biokurier.pl/dom-i-ogrod/czyscimy-piekarnik-naturalnie/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/dom-bez-chemii-czyli-jak-krok-po-kroku-rezygnowalam-z-konwencjonalnych-srodkow-czystosci/?highlight=%C5%82azienkihttps://biokurier.pl/dom-i-ogrod/usuwamy-uporczywe-plamy-naturalnie/?highlight=plamy

Woda utleniona znana jest przede wszystkim z właściwości odkażających. Jeszcze do niedawna znajdowała się w niemal każdej domowej apteczce. Można ją również wykorzystać w trakcie sprzątania, zwłaszcza łazienki i kuchni.

Leczenie wodą utlenioną stało się w ostatnim czasie popularne. Zaleca się płukać nią gardło, by zmniejszyć objawy anginy. Najczęściej jednak sięga się po nią, by przemyć ranę. Jest to bowiem skuteczny środek przeciwbakteryjny. Trzeba jednak przyznać, że jego stosowanie nie zawsze jest przyjemne. Pieczenie i szczypanie to główne objawy, jakie temu towarzyszą.

Mało kto wie, że woda utleniona (3% nadtlenek wodoru) to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku związków chemicznych. Jedynymi produktami jego rozkładu są tlen i woda. Jest to więc bardzo efektywny biocyd, który neutralizuje bakterie, wirusy i grzyby. Cecha ta czyni wodę utlenioną jednym z lepszych naturalnych środków czystości. Do czego warto ją wykorzystać?

1. Wyczyścisz blaty i deskę do krojenia

Na desce do krojenia gromadzi się ogromna ilość bakterii (niektóre badania wskazują, że jest ich tam więcej niż w toalecie). Dzieje się tak dlatego, że – po pierwsze – często przygotowujemy na niej wszystkie potrawy, a więc kroimy surowe mięso, warzywa, owoce; po drugie najczęściej nie myjemy jej codziennie. Jest jednak sposób na to, by zawsze była czysta, a bytujące na niej zarazki zostały wyeliminowane. Tu z pomocą przychodzi woda utleniona, której niewielką ilość należy wylać na deskę i zostawić na kilka minut, a następnie umyć ją pod bieżącą wodą.

Wodą utlenioną warto też przemywać blaty. Jest to świetna alternatywa dla wszystkich, którym przeszkadza zapach octu lub spirytusu salicylowego (one również świetnie radzą sobie z zarazkami).

2. Posprzątasz lodówkę

Ogromna ilość bakterii bytuje również w lodówce i jej zakamarkach, zwłaszcza w szufladzie na warzywa i owoce, gdzie panuje wyższa wilgotność. Do czyszczenia lodówki dobrze sprawdzi się woda utleniona. Wystarczy pół butelki, by solidnie ją wyczyścić. Nalewa się ją bezpośrednio na szmatkę lub przelewa do butelki z atomizerem, przeciera półki, następnie wyciera do sucha.

3. Usuniesz pleśń

W kuchni i łazience łatwo o pleśń. Najlepiej jest zrobić wszystko, by nigdy się nie pojawiła, niemniej nie zawsze się to udaje. Gdy zauważymy charakterystyczne wykwity na ścianie, suficie lub w zakamarkach wanny, najlepiej od razu sięgnąć po wodę utlenioną. Wystarczy spryskać nią ich powierzchnię, następnie zostawić na kilka minut i wytrzeć. Kolejnym etapem, o ile to możliwe, powinno być wyeliminowanie przyczyny rozwoju pleśni.

4. Odnowisz garnki

Jeśli na powierzchni garnków pojawił się tłusty, ciemny osad lub gotowana potrawa przypaliła się, do usunięcia zabrudzeń warto przygotować pastę z wody utlenionej i sody oczyszczonej (proporcje należy dobrać w taki sposób, by papka była gęsta). Nakłada się ją na miejsca brudne i pozostawia na kilkanaście minut (w razie potrzeby na całą noc).

Pastą przygotowaną z sody i wody utlenionej można też wyczyścić piekarnik.

5. Pozbędziesz się osadu z mydła

W łazience często na wannie lub umywalce osadza się mało estetyczny osad z mydła. Bardzo trudno się go usuwa. Jest jednak na to sposób. Wystarczy połączyć wodę utlenioną z niewielką ilością wody i tak przygotowanym płynem spryskać zabrudzoną powierzchnię, a po kilku minutach przetrzeć ją szmatką. W ten sam sposób można wyczyścić krany oraz mydelniczkę.

Zobacz także

Naturalnie Candle&Wax

6. Rozjaśnisz i wyczyścić fugi

Fugi w łazience łatwo ulegają zabrudzeniu, często też pojawia się na nich pleśń. Sprzyja temu m.in. wilgoć i wyższa temperatura, jaka panuje w tym pomieszczeniu. Jeśli zauważysz na powierzchni fug ciemne plamy, usuń je roztworem wody utlenionej i wody. Gdy chcesz też od razu rozjaśnić fugi, np. na podłodze, przygotuj pastę z sody i wody utlenionej. Nałóż ją, odczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj fugi starą szczoteczką do zębów.

7. Usuniesz plamy z ubrań

Przy pomocy wody utlenionej można spróbować usunąć plamy z trawy, krwi i czerwonego wina. Co jednak ważne, ta metoda działa wyłącznie na świeże zabrudzenia. Lepiej też stosować ją do tkanin białych, gdyż na kolorowych może pozostawić odbarwienia. Można też wykorzystać ją do dezynfekcji i usuwania zabrudzeń z pieluszek wielorazowych.

8. Wyczyścisz okna i lustra

Dzięki wodzie utlenionej można z łatwością wyczyścić szklane powierzchnie. Szyby i lustra będą lśnić, jeśli przetrzesz je 3% roztworem wody utlenionej połączonej z wodą w stosunku 1:5. Płyn można wlać do atomizera, wówczas będzie wygodniejszy w użyciu. Można dodać do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Woda utleniona jest tania i skuteczna. Jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą sprzątać przy użyciu chemii. Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt nietrwały i po otwarciu buteleczki szybko traci swoje właściwości.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.