Teraz czytasz...
Naturalne sposoby na komary
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Naturalne sposoby na komary

Agnieszka Gotówka

Już są! Małe, delikatne, ale bardzo uprzykrzające życie. Komary! Ich ukąszenie bywa bolesne. Szczególnie intensywnie odczuwają je najmłodsi, gdy na ich skórze pojawia się swędzący i piekący bąbel. Czy można jakoś temu zaradzić?

Naturalne domowe sposoby na komary

W Polsce komary nie stanowią wprawdzie zagrożenia dla zdrowia, bo nie przenoszą poważnych chorób, ale mogą przyczynić się do wystąpienia silnej reakcji alergicznej. Zdarza się to jednak rzadko. Największym problem jest to, że są one uciążliwe, a ich ukąszenie powoduje chwilowy dyskomfort. W ślinie samicy komara znajdują się bowiem antygeny i substancje o działaniu toksycznym. Zostają one wprowadzone do krwi człowieka, a w miejscu ukłucia pojawia się miejscowa reakcja (zaczerwienienie i bąbel). Po kilkunastu minutach od ukąszenia świąd stopniowo się zmniejsza. U osób nadwrażliwych dyskomfort może jednak utrzymywać się nawet do 72 godzin.

Nic zatem dziwnego, że tak wielu z nas interesują naturalne sposoby na komary. Sposobów na walkę z nimi szukamy zwłaszcza w wakacyjne miesiące.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/rosliny-odstraszajace-komary/

Co przyciąga komary?

Komary mają bardzo czuły narząd termoregulacyjny. Wabi je zapach ludzkiego potu, a konkretniej obecny w nim kwas mlekowy i dwutlenek węgla. To w pewnym stopniu tłumaczy, dlaczego na ukąszenia owadów bardziej narażone są dzieci. Uważać powinny również kobiety w okresie owulacji. Wysysająca krew samica wydziela feromon, który informuje inne komary o znalezieniu żywiciela.

Tych owadów najwięcej jest w pobliżu jezior, stawów i rzek. Odczujemy to zwłaszcza wczesnym rankiem i wieczorem, gdy są one najbardziej aktywne.

Larwy komarów rozwijają się w środowisku wodnym. W Polsce występuje ich 47 gatunków.

Jak chronić się przed komarami?

Naturalne sposoby na komary to tylko jeden z elementów walki z nimi. Istnieje też cały szereg działań profilaktycznych, a wśród nich:

 • noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami o poranku i wieczorem,
 • zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych moskitier,
 • zasadzenie w ogrodzie roślin odstraszających komary,
 • sięgnięcie po odpowiednie repelenty.

Ta ostatnia podpowiedź może jednak budzić pewne wątpliwości. Preparaty odstraszające komary i inne owady nie zawsze bowiem mają dobry skład. Obecne w nich substancje mogą negatywnie wpływać na organizm.

Składniki preparatów owadobójczych

Za najskuteczniejsze preparaty odstraszające komary uważa się te, które zawierają DEET (N,Ndietylo-m-toluamid). Po raz pierwszy użyty został przez amerykańskie wojsko tuż po zakończeniu II wojny światowej. Substancja w powszechnym użyciu pojawiła się w latach 50. XX wieku. Skutecznie odstrasza owady, stąd bardzo szybko zyskała na popularności.

Zaczęto jednak badać wpływ DEET na ludzki organizm. Efektem tych prac jest dyrektywa Komisji Europejskiej (2010/51/UE z dnia 11.08.2010 r.), która zakazuje używania tej substancji w przypadku kobiet w ciąży (ze względu na możliwe uszkodzenia płodu) oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Powód? Naukowcy z Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier (Francja) dowiedli, że DEET blokuje działanie enzymu – esterazy acetylocholinowej, którego wydalanie ma związek z przekazywaniem impulsów nerwowych. Jeśli ta funkcja zostanie zahamowana, w organizmie może dojść do poważnych zaburzeń.

Niebezpieczeństwo istnieje również w przypadku, jeśli preparat z DEET będzie nieprawidłowo używany, np. zbyt często. Może wywołać nieprzyjemne objawy, m.in. ból głowy, drgawki i łzawienie. Wchłanianie tej substancji jest szybsze, jeśli niedawno nałożyliśmy na skórę balsam, olejek lub krem do opalania.

Wśród repelentów znajdziemy też takie, w składzie których obecna jest ikarydyna. Uważa się ją za bezpieczniejszą i mniej toksyczną od DEET. Jest też mniej drażniąca, ale u osób szczególnie wrażliwych może wywołać podrażnienie skóry i błon śluzowych. Z kolei IR3535, który również znaleźć można w składzie repelentów, działa drażniąco na oczy.

https://biokurier.pl/jedzenie/zdrowie-jedzenie/jak-sobie-radzic-w-upal/

Skuteczna i naturalna broń przeciwko komarom. Czy istnieje?

Wysoką skutecznością w walce z owadami wyróżniają się olejki zapachowe. Są naturalne i nietoksyczne. Mimo tych zalet trzeba uważać: niektóre z nich mogą uczulać! Jeśli chcemy zapomnieć o ukąszeniach komarów warto sięgnąć po olejek eukaliptusowy, goździkowy, cynamonowy, paczulowy lub z trawy cytrynowej. Zdaniem niektórych pomóc też mogą: waleriana, olejek kamforowy, anyżowy i herbaciany.

Olejki – naturalny sposób na komary

Domowy aerozol z dodatkiem wybranego olejku możemy przygotować sami. Zanim użyjemy go na całej powierzchni ciała, sprawdźmy, czy nas nie uczula oraz czy jego zapach nie jest dla nas zbyt intensywny.

Przepis na domowy spray przeciwko komarom

Ewa Sroka, propagatorka zdrowego i świadomego stylu życia, proponuje wykonanie naturalnego środka odstraszającego owady według receptury:

 • 95 ml wody
 • 15 kropli olejku z trawy cytrynowej
 • 15 kropli olejku lawendowego

Do butelki z atomizerem wlej wodę i wkrop olejki. Wstrząśnij i … gotowe. Rozpylaj na odkryte części ciała, ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany).

Taki preparat jest mniej trwały i trzeba go zużyć w w ciągu kilku dni. By był skuteczny, trzeba go często rozpylać (najlepiej co 30 minut).

Komary nie lubią też zapachu cebuli. Jeśli nam on nie przeszkadza, można jej plasterki zostawić w nocy na parapecie. Takie sam efekt uzyskamy, jeśli w pobliżu okna położymy gąbkę nasączoną octem.

Tego rodzaju naturalne sposoby na komary nie są jednak dla każdego, bo nie wszyscy są w stanie znieść intensywną woń cebuli i octu.

Jak złagodzić swędzenie po ukąszeniu komara?

Olejki eteryczne można wykorzystać również wówczas, gdy komarowi uda się sięgnąć po naszą krew i na skórze pojawi się swędzące zaczerwienienie.

– W celu złagodzenia dolegliwości na łyżkę stołową oleju o neutralnym zapachu dodaj około 5 kropli olejku z lawendy i z drzewa herbacianego. Delikatnie wymieszaj i wcieraj w miejsca po ukąszeniach owadów. Możesz także przygotować większą ilość olejku, zwiększając odpowiednio proporcje

– radzi Magda Przybylak-Zdanowicz, autorka poradnika „ABC kosmetyki naturalnej”.

Na skórę położyć można również rozgnieciony liść bazylii lub plaster cytryny. Pomogą też 2-3 zmielone goździki.

Irytującym bzyczeniem i natrętnym szukaniem kawałka odkrytego ciała komary potrafią zepsuć przyjemny wypoczynek w ogrodzie. To wystarczający powód, by pozbyć się ich z naszego otoczenia.

Bibliografia:

 1. Boczek J.: „Owady i ludzie”, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1990.
 2. Cantillo J.F., Fernández-Caldas E., Puerta L.: Immunological aspects of the immune response induced by mosquito allergens. Int. Arch. Allergy Immunol., 2014; 165 (4): 271–282.
 3. Crisp H.C., Johnson K.S.: Mosquito allergy. Ann. Allergy Asthma Immunol., 2013; 110 (2): 65–69.
 4. Rudzki E.: „Alergeny: komary”. Medycyna Praktyczna. 2005; 4: 161-163.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.