Kalina koralowa (’Viburnum opulus’) to krzew, który należy do rodziny piżmaczkowatych. Znany jest już od XVI wieku. Występuje na terenie Europy, środkowo-zachodniej Azji, a także na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. W Polsce jest obecna na terenie prawie całego kraju z wykluczeniem Tatr.
Kalina koralowa to bardzo popularny krzew ozdobny. Znane są też formy uprawiane na małe drzewa. Ma nieregularny, rozłożysty pokrój. Rośnie powoli, a ostatecznie dorasta do 3-4 m wysokości. Kora ma jasno szary odcień. Liście rośliny są duże, naprzeciwległe, mają około 10 cm długości i 8 cm szerokości. Ich kolor jest intensywnie zielony, jesienią barwią się na czerwono. Kalina kwitnie na przełomie maja i czerwca. Obsypywana jest wtedy białymi kwiatami zebranymi na szczycie pędów w duże baldachogrona. Wszystkie kwiaty są płonne. Właśnie od kwiatów wzięła się inna nazwa kaliny koralowej – 'Roseum’, czyli śnieżna kula. Owoce dojrzewają pod koniec maja, mają szkarłatnoczerwony kolor. Są to błyszczące pestkowce o kulistym kształcie.
Jak usunąć mech na trawniku? 8 ekosposobów
Warunki uprawne kaliny
Aby zapewnić prawidłowy rozwój tego krzewu, należy przede wszystkim zasadzić go w miejscu słonecznym lub półcienistym i wilgotnym. Krzewy nie znoszą przesuszania, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Kalina lubi glebę żyzną i o zasadowym odczynie. Krzew jest mrozoodporny. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza.
Pielęgnacja kaliny
Kalina koralowa 'Roseum’ bardzo dobrze znosi cięcie. Można ją formować w różne ciekawe kształty. Dla lepszego kwitnienia krzewu warto dokarmiać ją nawozami organicznymi lub mineralnymi. Roślina jest niestety często uszkadzana przez owady, takie jak mszyce czy chrząszcze szarynki kalinówki. Stosowanie środków ochrony roślin zmniejszy lub też zupełnie wykluczy uszkodzenia spowodowane przez owady. Kalina rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych, a także przez odkłady poziome lub wysiew nasion.
Zastosowanie kaliny koralowej
Roślina znajdzie zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych ogrodach. Wynika to z możliwości jej cięcia i prowadzenia jako małe drzewo. Spotkamy ją w parkach, ogrodach i skwerach. Dobrze prezentuje się sama, ale dobrze czuje się też w grupie (zwłaszcza w parze z hortensją ogrodową czy pigwowcem). Swoim wyglądem wpisuje się w klimat rustykalny. Krzew jest ozdobą przez większą część roku dzięki liściom, które przebarwiają się i długo pozostają na roślinie.
Kalina koralowa: najważniejsze informacje
- Kategoria: krzewy liściaste
- Wysokość: 3-4 m
- Stanowisko: słońce lub półcień
- Wilgotność gleby: wilgotna, ale nie bagienna
- Podlewanie: dużo
- Barwa liści: zielona
- Barwa kwiatów: białe
- Termin kwitnienia: maj-czerwiec
- Pokrój: krzaczasty, rozłożysty, nieregularny
- Zimozielone: nie
- Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, owoców
Literatura:
- „Rośliny w pojemnikach”, S. Buczacki, Elipsa, 1997.
- „Drzewa i krzewy w ogrodzie przydomowym”, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Karniowice 2012.
- „Świat roślin skał i minerałów”, praca zbiorowa, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1984.
- „Drzewa liściaste. Oznaczanie, rozpoznawanie, ochrona”, G. Aas, A. Riedmiller, Muza, Warszawa 1999.