Jak usunąć mech na trawniku? Nie jest to zadanie proste, jest kilka naturalnych sposobów, by sobie z nim poradzić. Warto spróbować gdyż mech wpływa negatywnie na wygląd i kondycję murawy (utrudnia wzrost)
Mech najlepiej czuje się tam gdzie jest dużo cienia i jest wilgotno. Polecamy tekst o ekologicznej uprawie trawnika oraz poniższe porady.
1. Najpierw zbadaj glebę
Warto pamiętać, że mech lubi rosnąć na wilgotnej i dosyć ciężkiej, zbitej ziemi, a rzadko kiedy pojawia się na piaskach i podłożu przepuszczalnym. Warto zrobić badanie gleby, by ocenić jej stan i mieć jasność, jakich składników brakuje lub których jest za dużo.
2. Wertykulacja lub/i grabienie
Warto często grabić trawnik (szerokimi grabiami) lub wertykulować, by zapewnić mu dostateczną ilość powietrza i rozluźnić ziemię, można nakłuwać go widłami, walcem z kolcami lub innymi ostrymi narzędziem (to tzw. zabieg aeracji, który też rozluźnia i napowietrza). Murawę można też posypać średnioziarnistym piaskiem, by poprawić przepuszczalność i strukturę gleby.
3. Wapnowanie
Mech preferuje kwaśne podłoże (obecność iglaków na pewno sprzyja zakwaszeniu), dlatego warto odkwasić glebę i wykonać wapnowanie (zwłaszcza gdy pH gleby jest poniżej 6,0).
4. Odpowiednie podlewanie
Ograniczyć rozwój mchu może właściwe podlewanie. Warto trawę podlewać dosyć długo i silnie, ale nie za często. Najlepiej czynność tę wykonywać między nowiem a pełnią, najobficiej podlewając tuż po nowiu w kwadrze liścia. Najlepiej w dzień pochmurny, gdy panuje niższe ciśnienie powietrza. Dowiedz się więcej na temat kalendarza księżycowego
5. Koś „na krótko”
Trawa powinna być krótko koszona (ok. 4 cm) i nie częściej niż raz w tygodniu. To zapewni większy dostęp światła, delikatnie osuszy i poprawi wentylację.
6. Nie zostawiaj resztek
Na trawniku nie zaleca się pozostawiania resztek po skoszeniu. Korzystniej ze skoszonej trawy zrobić kompost i wykorzystać go do nawożenia roślin w ogrodzie.
7. Przemyśl dobór odmian
Warto właściwie dobrać mieszankę traw w zależności od miejsca siewu: wybrać gatunki lubiące zacienienie lub te tolerujące słońce.
8. A może łąka?
Warto pamiętać, że w ogrodnictwie ekologicznym nie zaleca się upraw monokulturowych, a takimi jest niestety trawnik. Gdy walka z mchem okaże się zbyt absorbująca i czasochłonna, może warto zmienić rodzaj uprawy i stworzyć łąkę z różnych traw i roślin? Taka półdzika łąka będzie dodatkową ozdobą ogrodu, z której mech na pewno wyniesie się sam.
Łąka kwietnia – dowiedz się więcej!
Porady pochodzą z książki Ogród Ekologiczny. 50 pytań i odpowiedzi. To zbiór porad opracowanych na podstawie zapytań, które spłynęły przez lata do redakcji Wydawnictwa Gaj od czytelników Ekologicznego Poradnika Księżycowego oraz czasopisma Eko Arka. Książka dostępna jest w sklepie internetowym Wydawnictwa Gaj.