Ogród obsadzony sporą ilością drzew i krzewów to marzenie większości domowników, lubiących pracę w tym zakresie. Coroczne plony, z których da się tworzyć różnego rodzaju przetwory na zimę, a także ogrom satysfakcji spowodowanej samym efektem wizualnym danej przestrzeni – to dla osób poświęcających jej czas niemały powód do dumy. Z pewnością, da się połączyć obszerną ilość roślin na ogrodzie z równo skoszoną murawą. Nie należy to jednak do łatwych czynności, gdyż wymaga sporej dawki cierpliwości i użycia odpowiednich sprzętów.
Mowa tutaj głównie o kosach spalinowych, które stały się niejako symbolem ciasnych przestrzeni na każdej posesji. Dlaczego ich obecność jest tak ważna we współczesnym ogrodnictwie? Z czego zbudowane są te sprzęty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zapraszamy!
Jak zbudowana jest kosa spalinowa?
W praktyce kosa spalinowa to bardzo proste narzędzie, które posiada mało skomplikowaną budowę, składającą się na dobrą sprawę z trzech części.
Pierwszą z nich jest silnik. W zależności od zapotrzebowania wybieramy odpowiednią moc jednostki spalinowej, co wpływa też na wagę samej kosy. Zazwyczaj jest on ulokowany w taki sposób, aby równomiernie rozłożyć ciężar całego sprzętu. Oprócz wersji spalinowej może występować również w postaci elektrycznej. Z uwagi na obecność kabla zasilającego kosę elektryczną i możliwość przypadkowego jego przecięcia, inwestorzy znacznie rzadziej decydują się na urządzenia tej technologii.
Drugą częścią jest długi wysięgnik, na którym znajduje się cały panel sterowania, dzięki któremu operator dostosowuje pracę maszyny i reguluje obroty ostrza. Z wysięgnika wystają dwa uchwyty odpowiedzialne za stabilizację ruchu i płynne manewrowanie kosą. Oprócz tego, w odpowiednim miejscu ulokowany jest zaczep, pozwalający na przymocowanie kosy do szelek. Poprawne wyregulowanie paska pozwoli na stabilne rozłożenie wagi sprzętu i uniknięcie nadmiernego obciążenia rąk czy pleców.
Ostatnim i chyba najważniejszym fragmentem całej maszyny ogrodniczej jest część tnąca. Kosa służy zarówno ścinaniu wysokich traw na sporych rozmiarów polach, jak i podcinaniu źdźbeł zlokalizowanych blisko przeszkód. Do pracy na obszernym, trudno dostępnym terenie używa się głównie metalowych tarcz zdolnych obciąć naprawdę solidne trawy. Do warunków nieco bardziej „domowych” zastosujemy natomiast głowicę z żyłką.
Jak działają kosy spalinowe?
Różnego rodzaju kosy spalinowe mogą w zależności od producenta działać nieco inaczej. W większości przypadków są natomiast uruchamiane przy użyciu rozrusznika z linką – mechanizm ten praktycznie się nie psuje i jest bardzo wytrzymały na szarpnięcia różnego stopnia. Napęd generowany siłą ludzkich rąk przekazywany jest na wał napędowy, przechodząc po drodze przez specjalne łożyska. Stamtąd już bezpośrednio napędza ostrze, które w zależności od nadanych mu obrotów, może skosić naprawdę spore źdźbła.
Kosy spalinowe to zawsze bezpieczna i komfortowa obsługa – warto jednak przy ich wyborze skupić się dokładnie na preferencjach wynikających z typu terenu i ilości przeszkód na ogrodzie. Może się okazać, że lepszą opcję będą stanowiły znacznie mniejsze, choć równie użyteczne podkaszarki spalinowe.