Przebarwienia posłoneczne to niechciana pamiątka po lecie. Na szczęście można ich uniknąć.
Jakie są główne przyczyny powstawania przebarwień?
Przebarwienia skóry powstają z różnych przyczyn. Mogą one być wywołane zaburzeniami hormonalnymi, na przykład w czasie ciąży czy podczas używania antykoncepcji hormonalnej. Zdarzają się również w związku z używaniem leków czy ziół które mają działanie fotouczulające. Należą do nich na przykład antybiotyki lub dziurawiec.
Przebarwienia powstają też na skutek zmian trądzikowych, szczególnie tych, które zostały na przykład rozdrapane czy po stanach zapalnych skóry. Plamy na skórze pojawiają się również w związku ze starzeniem się skóry. Jedną z głównych przyczyn przebarwień jest jednak promieniowanie UV. Nadmierna, niewłaściwa ekspozycja na słońce może sprawić, że skóra ulegnie uszkodzeniu. W związku z tym melanina zostaje produkowana w większym stopniu. Niestety, skutkiem są powstające na skórze przebarwienia.
Jak uniknąć przebarwień słonecznych?
Niektóre osoby mają większe skłonności do powstawania przebarwień. Na przykład po opalaniu się dochodzi u nich do uszkodzenia melanocytów, które przestają działać prawidłowo. Na skórze pojawiają się przebarwienia lub odbarwienia. Wiedząc o tym, że ma się skłonności do powstawania przebarwień warto w szczególny sposób chronić swoją skórę. Nawet jeżeli jednak dotąd nie zdarzyło nam się mieć tego problemu, poniższe zasady można śmiało stosować.
Przede wszystkim, żeby nie pojawiały się posłoneczne przebarwienia na twarzy i skórze ciała, niezależnie od pory roku dobrze jest używać kremów z filtrami. W lecie czy podczas plażowania lub dużej ekspozycji na słońce, na przykład na górskim stoku, warto stosować nawet SPF 50. W pochmurne dni oraz w sezonie jesienno-zimowym można używać z kolei kremów o wartości 30 lub 20 SPF.
Wybierając konkretny kosmetyk powinno się zwrócić uwagę nie tylko na samą wartość filtra, ale również na spektrum ochrony – obecnie kremy chronią nie tylko przez promieniowaniem UVA i UVB, ale również przed światłem podczerwonym czy niebieskim, spowalniając procesy starzenia.
Jak wykazują ostatnie badania, nawet siedząc w pomieszczeniu, jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne, które dociera do nas nawet przez szyby. Jeśli planujemy wzmożoną ekspozycję na słońce, warto unikać go w godzinach, kiedy operuje ono w największym stopniu – między 11:00 a 15:00. Przebarwienia powstają często w związku z zażywanymi lekami czy stosowanymi kosmetykami, warto więc dokładnie czytać ulotki i nie opalać się podczas kuracji lub w przypadku kosmetyków – zamienić je na inne na przykład na lato. Przykładem może być bakuchiol, który stanowi alternatywę dla retinolu.
W profilaktyce przebarwień dobrze jest też zrezygnować z solarium i przed wyjściem na słońce nie stosować na odsłonięte miejsca perfum, w składzie których jest alkohol czy na przykład kosmetyków z kwasami.
Na szczęście przebarwień słonecznych można uniknąć. Nawet jeśli jednak powstaną, są specjalne preparaty, dzięki którym można się ich pozbyć, na przykład serum czy krem rozjaśniający. Metodą usuwania bardziej uporczywych przebarwień będzie laser.