Dłonie to nasza wizytówka. Niestety, często skóra na nich jest przesuszona, pęka. To nie tylko problem estetyczny, ale też mocno uciążliwy. Dłonie są szorstkie, a rany szczypią. Jak sobie z tym radzić?
Problem suchej skóry na dłoniach pojawia się nie tylko zimą, gdy narażone są na działanie niskich temperatur. Latem szkodzi im promieniowanie UV.
W dobie pandemii, kiedy tak ważne jest częste mycie rąk, skóra narażona na działanie twardej wody staje się wrażliwa i podatna na podrażnienia. Sprawę pogarszają środki antybakteryjne, produkowane często na bazie alkoholu. Nie zapominajmy też o środkach czyszczących, które używamy na co dzień do sprzątania. One również w negatywny sposób mogą wpływać na stan naszej skóry.
Przeczytaj również: Migdały w kosmetyce naturalnej – 3 kuracje na wysuszone dłonie
Jak dbać o dłonie na co dzień?
O skórę dłoni należy dbać regularnie. Podstawą jest profilaktyka oraz dobrej jakości kremy do rąk.
Po pierwsze, podczas sprzątania i mycia naczyń zakładajmy rękawiczki. Na początku może być nam niewygodnie, ale szybko się przyzwyczaimy i zauważymy, że skóra faktycznie jest w lepszej kondycji.
Po drugie, stosujmy krem do rąk. Bezwzględnie sprawdźmy jednak jego skład. Kosmetyk ten kupić bowiem można w każdym markecie, co nie oznacza, że faktycznie nam pomoże. Dobrej jakości krem do rąk będzie wykazywał łagodne działanie nawilżające. W jego składzie powinny znaleźć się witaminy i przeciwutleniacze. W ten sposób przywrócona zostanie miękkość i elastyczność skóry.
Szczególnej pielęgnacji wymaga skóra bardzo wrażliwa, skłonna do alergii. W tym przypadku konieczne jest sięgnięcie po kosmetyk bez parabenów, barwników i substancji zapachowych, np. Derma Eco. Zawiera aloes i masło Shea, które dostarczają składników odżywczych. Obecny w kremie olejek migdałowy długotrwale nawilża, chroniąc przed nadmierną utratą wody i nadając skórze wyjątkową elastyczność.
Krem do rąk należy stosować kilka razy dziennie, zwłaszcza po długotrwałym kontakcie z wodą, np. po umyciu naczyń czy ręcznym praniu. Warto też nakładać jego grubą warstwę na noc i na kilka godzin ubrać bawełniane rękawiczki.
Po trzecie, stosujmy łagodne środki dezynfekujące. Większość z nich zawiera alkohol, który mocno wysusza skórę dłonie. Wybierajmy więc preparaty np. z gliceryną. Ma działanie pielęgnujące i ochraniające.
Chroń dłonie przed słońcem
Wpływ na stan skóry dłoni mają też warunki atmosferyczne. Szkodzi im zarówno niska temperatura, wiatr i mróz, jak i intensywnie świecące słońce. O dłonie należy zatem dbać cały rok. Latem nakładajmy na nie krem przeciwsłoneczny z filtrem (SPF 30 lub SPF 50). Możemy też wieczorem robić naturalny peeling, np. z fusów po kawie z odrobiną oliwy lub soku z cytryny. Jesienią i zimą zakładajmy rękawiczki.
Stosujmy regularnie kremy do rąk. Sięgajmy po kosmetyk po sprzątaniu oraz wieczorem tuż przed snem.
Zakładajmy rękawiczki przy pracach związanych z utrzymaniem czystości w domu, zwłaszcza do mycia naczyń i ścierania kurzu.
O skórę należy dbać nieustannie. Dłonie jednak są bardziej narażone na przesuszenie. Lepiej temu zapobiegać, bo uszkodzony naskórek źle wygląda i powoduje dyskomfort.