Teraz czytasz...
Jak wybrać kubek i termos wielorazowy? Czyli picie, woda, kawa i… less waste.
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak wybrać kubek i termos wielorazowy? Czyli picie, woda, kawa i… less waste.

W podróży, czy pracy macie ochotę na kawę albo herbatę? Dbacie o to, by codziennie pić odpowiednią ilość wody? I dobrze! Warto jednak wyrobić sobie nawyki, które pozwolą nam przy okazji zmniejszyć jednorazowe zużycie plastiku. Co zrobić, aby nie kupować codziennie wody w plastikowej butelce? Czy jest sens na stacji benzynowej albo w restauracji korzystać z plastikowych kubków, które za chwilę wylądują w śmietniku?

 

Wodę pić warto, ale w czym?

Zacznijmy od kwestii najważniejszej, czyli wody. Nikogo nie trzeba już przekonywać, że trzeba ją pić możliwie często. Wcale jednak nie musimy sięgać po wodę sprzedawaną w sklepach. Mamy to szczęście, że w polskich miastach można pić wodę z kranu bez przegotowania. Jakość wody wodociągowej regulowana jest w legislacji polskiej i unijnej.

„Kranówka” w Londynie, Paryżu i Warszawie spełnia te same wymagania! (więcej na: pijewodezkranu.org). Dlaczego więc nie wlać jej do wielorazowej butelki i po prostu zabrać ze sobą.

Wybór tego typu produktów jest bardzo duży, wiele z nich nie tylko jest ekologiczna, ale także bardzo…stylowa.

Butelki wielorazowe – rodzaje

Popularność zyskują butelki:

  • szklane,
  • tritanowe (tritan to trwałe, podlegające recyklingowi, tworzywo sztuczne – nie pochłania zapachów, nie rozwijają się na nim drobnoustroje, jest stosunkowo lekkie i wytrzymałe)
  • wytwarzane z materiałów powstałych na bazie bambusa i lub trzciny cukrowej.

Bardzo ciekawą opcją są także butelki ze stali nierdzewnej. Ich dodatkowym atutem jest to, że mają właściwości termiczne. Potrafią przez 12 godzin utrzymać temperaturę napoju. Zimą z powodzeniem możesz więc wlać tam np. herbatę a latem wodę z kostkami lodu.

Jest jeszcze jedna zaleta! Niesamowite kolory i świetny design. Co ważne, w zależności od zastosowań butelki, można dobrać też końcówkę ustnika.

Dlaczego wielorazowe produkty ze stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna to materiał sprawdzony przez lata. Co prawda przetwórstwo stali wiąże się z wykorzystaniem dużo większych zasobów i wykonywane jest w dużych zakładach, ale efektem jest produkt niezwykle trwały i łatwy w recyklingu. Stal nierdzewna jest cennym surowcem, więc jej odzysk kształtuje się na poziomie 90%.

Kubek wielorazowy. Rodzajów jest mnóstwo!

Oprócz butelek, ze stali nierdzewnej produkuje się kubki termiczne, które można wykorzystać w pracy lub w domu. Utrzymują temperaturę napoju przez około 3 godziny.

Bez problemu można włożyć w nie słomkę. Oczywiście nie jednorazową. W przypadku wielorazowych słomek sięgnąć możecie po te wytworzone ze stali nierdzewnej, bambusa a nawet…. Słomy pszenicznej (co przecież jest oczywiste!).

Pozostałe elementy ekwipunku także dostępne są w wielorazowych formach. Warto zastanowić się chociażby nad sztućcami oraz lunchboxami.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.