Teraz czytasz...
Woskowijki. Czym są? Jak ich używać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Woskowijki. Czym są? Jak ich używać?

Avatar photo

Woskowijki szturmem podbiły rynek produktów zero waste. Korzysta z nich coraz więcej osób. Czy faktycznie warto się nimi zainteresować? Z jakich materiałów są produkowane? 

Woskowijki świetnie sprawdzają się, gdy:

Są bardzo elastyczne, wytrzymałe i nie emitują smaku i zapachu do produktów spożywczych. Dostępne są w najróżniejszych rozmiarach oraz wzorach. Z powodzeniem zastępują folie plastikową i aluminiową. Ważne! Woskowijek nie używaj do zawijania produktów ciepłych.

Jak działają woskowijki?

Od setek lat wiemy, że wosk ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Produkty trzymane kiedyś w papierze woskowym dłużej utrzymywały świeżość. Ktoś kto o tym wiedział, starał się po prostu zrobić takie naturalne opakowanie, tylko że trwalsze, bo z użyciem bawełny. Do woskowijek dodaje się też oczyszczoną żywicę drzewną i olejek jojoba. Te składniki oprócz naturalnych właściwości regeneracyjnych nadają elastyczność przy pakowaniu produktów oraz zapobiegają wykruszania się wosku w lodówce (przeczytaj także: jak układać żywność w lodówce).

Jak myć?

Woskowijki nie nadają się do mycia w zmywarce. Wykorzystaj zimną wodę z niewielkim dodatkiem ekologicznego płynu do mycia naczyń. Gorąca woda może zaszkodzić woskowijkom.

Jaka jest „średnia” długość życia woskowijki?

Kilka miesięcy, pół roku, w zależności od intensywności użytkowania. Jeśli przykrywamy nią np. miski w lodówce czy owijamy chleb, to będzie dłużej służyć niż gdy np. będziemy w nią codziennie pakować kanapki do szkoły. Myjemy ją ręcznie np. gąbeczką pod chłodną wodą, bez użycia detergentów i pozostawiamy do wyschnięcia. Staramy się nie poddawać jej działaniu wysokich temperatur i tłuszczu, bo po prostu wniknie w tkaninę.

Woskowijka pomoże zapakować kanapki
Woskowijka pomoże zapakować kanapki

W jaki sposób prawidłowo wyrzucić woskowijkę, gdy już się zużyje?

Woskowijka składa się z samych naturalnych składników. Jest w pełni biodegradowalna. Można ją  na przykład pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do pryzmy kompostowej.

Gdzie kupić ?

Dostępne są w drogeriach i marketach w całym kraju. Kupisz je także w drogerii ekologicznej, sprawdź dział: Woskowijki

Produkty pszczele, więcej informacji

Przeczytaj więcej na temat produktów pszczelich:

 

 

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.