Teraz czytasz...
Sucha skóra. Jak zadbać o nią naturalnie?

Sucha skóra. Jak zadbać o nią naturalnie?

kosmetyki z owoców

Sucha skóra to uciążliwy problem: swędzi i nieestetycznie wygląda. Podstawą jest dbanie o prawidłowe nawilżenie, ale to nie wystarczy. Trzeba też zadbać o naskórek. Paradoksalnie kremy pielęgnacyjne mogą nasilić problem, warto więc sprawdzić, co oferuje nam natura.

Lato to bogactwo owoców i warzyw, które nie tylko dobrze smakują, ale też pomogą nam zadbać o urodę. Wiedzieli o tym nasi przodkowie, którzy mieli do dyspozycji wyłącznie produkty z własnego ogrodu, pól i łąk. I doskonale sobie radzili.

Które z letnich skarbów natury pomogą nam zminimalizować problem suchej skóry?

Artykuł ukazał się w wakacyjnym numerze Biokuriera, który możesz przeczytać on-line. Zachęcamy też do prenumeraty naszego czasopisma.

Owoce i liście poziomki na suchą skórę

Proszek z suszonych liści poziomki na oparzenia

Gdy Twoja skóra już się spiekła, a Ty chcesz złagodzić skutki oparzeń słonecznych, warto wykorzystać liście poziomki. Wystarczy jeśli kilka ususzonych poziomkowych liści rozetrzesz w dłoniach na proszek, dodasz nieco wody i oliwy z oliwek. Powstałą papkę nałożysz na spieczoną skórę i pozostawisz na niej na kilka minut. Taka maseczka powinna złagodzić skutki oparzeń, a Twoja skóra poczuje się lepiej.

Ujędrniające mleczko z poziomek i mleka

Oprócz poziomkowych liści z powodzeniem możesz wykorzystać dojrzałe owoce poziomki. Przygotowując mleczko, pomożesz nawilżyć suchą i przesuszoną od słońca skórę.

Wystarczy, jak świeżo wyciśnięty sok lub mus z poziomek (owoce przeciśnij przez gazę lub przetrzyj przez sitko) zmieszasz w równej proporcji z pełnotłustym mlekiem. Oba płyny wymieszaj i użyj do oczyszczania twarzy. Zabieg wykonuj dwa razy dziennie.

Kosmetyk przygotowuj codziennie świeży, a do kolejnego zabiegu przechowuj w lodówce. Uważaj, by mleko nie skwaśniało.

Pokrzywa

Odprężające kąpiele

Na poparzoną i przesuszoną skórę warto zrobić kąpiel z dodatkiem odwaru z całych roślin pokrzywy. Zioła zagotuj i pozostaw na 15 minut do naciągnięcia i przestudzenia. Następnie gotowy płyn wlej do chłodnej kąpieli i pozostań w niej kilkanaście minut.

Kąpiele z dodatkiem pokrzywy mają działanie odprężające, uspokajające i regenerujące na skórę.

Truskawki i ziemniaki

Odżywiająca maseczka truskawkowo-ziemniaczana

Gdy Twoja skóra jest sucha i zwiotczała, koniecznie zaaplikuj jej maseczkę truskawkową z dodatkiem ziemniaka.

Wystarczy, jak kilka świeżych truskawek połączysz z mlekiem kozim lub krowim (3–5 łyżek) i jednym ugotowanym ziemniakiem. Składniki rozgnieć lub zblenduj, by powstała gęsta, gładka maseczka. Nałóż na twarz, szyję i dekolt. Pozostaw na skórze ok. 20 minut. Następnie przemyj skórę ciepłą wodą.

Maseczka dobrze złagodzi oparzenia skóry, dodatkowo ją wygładzi, natłuści i odżywi.

Aloes

Sok z aloesu na suchą skórę

Aloes dzięki właściwościom odżywczym i nawilżającym z powodzeniem możesz wykorzystać w pielęgnacji. Prostą kurację poleca znana austriacka zielarka Maria Treben.

aloes na skórę
Aloes skutecznie łagodzi podrażnienia.

Dorodny liść aloesu musisz rozciąć wzdłuż. Ułożyć go na talerzu tak, by wypłynął śluzowaty sok. Powstały płyn przelej do słoika i włóż do lodówki. Codziennie przed spaniem posmaruj skórę dosyć grubą warstwą aloesowego soku. Pozostaw do wchłonięcia. Po zabiegu nie powinnaś stosować już kremów na noc.

Zobacz także


Ogórek

Ogórkowy płyn na oparzenia słoneczne twarzy

Doskonałym płynem do mycia Twojej „spieczonej” skóry jest sok z ogórka. Pokrój ogórka i wyciśnij z niego sok. Następnie zmieszaj go z gliceryną oraz wodą różaną w równych proporcjach.

Aby płyn był trwalszy, dodaj do niego 8–10 kropli nalewki z żywicy benzoesowej, która powstrzyma proces utleniania i wzmocni działanie lecznicze mieszanki. Jeżeli jej nie posiadasz, przygotowuj mniejszą ilość kosmetyku i zużywaj na bieżąco.

Tak przygotowany płyn możesz przechowywać w lodówce przez tydzień. Stosuj do przemywania minimum dwa razy dziennie.

Swędzący problem suchej skóry

Sucha skóra nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale też źle wygląda. Niestety, to problem wielu z nas, również dzieci. Odpowiada za to nie tylko zbyt mała ilość wypijanej wody, ale też stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Obecne w ich składzie silikony, barwniki i substancje zapachowe powodują, że niszczona jest warstwa lipidowa skóry. To powoduje wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj nasze artykuły:

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.