Teraz czytasz...
Ptaki zimą. Jak i czym je dokarmiać?

Ptaki zimą. Jak i czym je dokarmiać?

Ptaki zimą potrzebują naszego wsparcia. Trzeba tylko dokarmiać je z głową. W przeciwnym razie zamiast pomóc, zaszkodzimy. Podpowiadamy, jak pomóc ptakom przetrwać chłodne dni.

Ptaki zimą potrzebują pomocy. Czy na pewno?

Zima to ciężki okres dla większości zwierząt dziko żyjących. Temperatura powietrza nie rozpieszcza, coraz mniej miejsc do schronienia się. Wokół nie ma też dostatecznej ilości pokarmu.

W mieście ptaków nie brakuje. I choć one same świetnie sobie poradzą, potrzebują też naszego wsparcia. Jesteśmy im to winni: infrastruktura miast wciąż się powiększa, a człowiek zabiera ptakom miejsce do życia, zamieszkania i żerowania. A te są bardzo potrzebne. Żywią się wieloma szkodnikami roślin uprawnych, pomagają w rozsiewaniu nasion. Obserwowanie ich zwyczajów i różnobarwnego umaszczenia relaksuje.

Część ptaków odlatuje na zimę z kraju, ale jest też spora grupa tych, które zostają. Są wśród nich: rudziki, kosy, wróble, zięby, gile, dzięcioły, sikorki, szczygły, trznadle. Jak o nie zadbać?

    

Zima i ptaki: schronienie

Jednym z istotnych czynników, jaki pomaga ptakom przetrwać zimę, jest miejsce w którym mogą się schronić. Budki, karmniki, małe domki pomogą im wypocząć i przeczekać fatalne warunki pogodowe. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto je ustawić w pobliżu domu lub bloku.

Schronienie dla ptaków powinno być umieszczone w miejscu zacisznym i na tyle wysoko, by zwierzęta drapieżne nie miały do nich dostępu. Nie da się ukryć, że nawet domowe koty czają się na kolorowe sikorki.

Jeśli karmnik zamontujemy obok ściany budynku, bez problemu może on pełnić również funkcje budki, gdyż ten zawieszony na drzewie może być miejscem zbyt przewiewnym dla ptaków. Jeśli inwestujemy już w takie schronienie, pamiętajmy o tym, aby je czyścić. Wyjmowanie niezjedzonego pokarmu czy usuwanie odchodów to konieczność.

Woda

W czasie mroźniej zimy zbiorniki wodne zamarzają, a co za tym idzie ptaki nie mogą z nich korzystać. Starajmy się zostawiać w ogrodzie pojemniki z wodą, z której mogą korzystać. Zmieniajmy ją regularnie i sprawdzajmy, czy nie zamarzła i nie wyparowała. Pamiętajmy, że ptaki nie tylko piją wodę, ale również oczyszczają sobie w niej dziób i pióra.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Chcąc pomóc ptakom przetrwać zimę, na pewno każdy z nas pomyśli o tym, aby je dokarmiać. Róbmy to jednak z głową. W przeciwnym razie zamiast pomóc, poważnie im zaszkodzimy. O czym zatem musimy pamiętać?

Nie rozpoczynajmy dokarmiania za wcześnie. W zimowe, bezśnieżne dni ptaki doskonale sobie radzą. Dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zera lub ziemia pokryje się śniegiem, to dobry moment na to, aby im pomóc.

jak dokarmiać ptaki

Najważniejsza zasada to taka, aby dostarczać ptakom pokarm najbardziej zbliżony do tego, jaki spożywały latem. Im bardziej naturalny, tym lepiej. Pokarm powinien też być bogaty w tłuszcze roślinne i zwierzęce, gdyż pomaga to ptakom gromadzić pod skórą tłuszcz, który pozwala im przetrwać mroźne zimy. Najodpowiedniejsze będą zatem:

  • słonina,
  • proso, owies, pszenica,
  • nasiona słonecznika,
  • nasiona lnu (siemię lniane),
  • pokruszone orzechy ziemne,
  • płatki owsiane,
  • suszone owoce np. jabłka, morele.

Jeśli koniecznie chcemy pozbyć się pieczywa, które nam zalega, to dzielmy się nim z ptakami wtedy, gdy np. chleb jest czerstwy (nie spleśniały). Należy wówczas pokroić go w kostkę i polać oliwą lub wymieszać ze słoniną. Co prawda taki pokarm będzie atrakcyjny dla niewielu gatunków ptaków, ale z pewnością skuszą się na niego kawki i gawrony.

Gdy mieszkamy w niedalekim sąsiedztwie stawu czy rzeki, warto zainteresować się ptakami wodnymi. Jest to ciekawy pomysł na spacer z dzieckiem. Wspólne dokarmianie ptaków pozwala uwrażliwić dzieci na przyrodę. A co ze sobą zabrać na taką wyprawę? Kaczki i łabędzie przepadają za ziarnem czy pokrojonymi w kostkę owocami i warzywami, więc warto mieć je przy sobie.

Zobacz także

mszyce zielone na liściu

Gotowe mieszanki dla ptaków. Na co zwracać uwagę?

Obecnie na rynku jest masa gotowego pokarmu dla ptaków. Można go kupić w sklepach zoologicznych lub w większości hipermarketów. Kolorową kulę dla ptaków możemy też zrobić samodzielnie, np. z pomocą dziecka. Jak się do tego zabrać?

Nasiona zbóż z orzechami i smalcem mieszamy, następnie formujemy np. w kulę lub walec. Odstawiamy do chłodnego pomieszczenia na kilka godzin, aby masa stężała, potem nabijamy nasze „twory” na drucik lub przewlekamy przez sznurek. Gotowy pokarm wieszamy w karmniku czy na balkonie. Aby ułatwić korzystanie ptakom z jedzenia, kulki pokarmu można włożyć do plecionki, np. ze sznurka (mogą wówczas siadać na niej i swobodnie wybierać nasiona).

Aby pomóc ptakom przetrwać zimę, warto pomyśleć o tym wcześniej, sadząc w ogrodzie krzewy i drzewa, których nasiona i owoce są dla nich idealnym pokarmem. Przykładem takich roślin są:

Dokarmianie ptaków. O tym musisz pamiętać!

Nie traktujmy ptaków jak śmietnika. Nie dostarczajmy im resztek z obiadu, zgniłego chleba. Wszystkie produkty solone i doprawiane są zabronione. Takie produkty mogą im mocno zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci. Ptakom nie wolno również podawać nasion pęczniejących w przewodzie pokarmowym.

Przeczytaj także o tym, jak dbać o zwierzęta w ogrodzie

Ptaki to naprawdę ciekawe stworzenia. Niektóre co roku zmienią partnerów, inne pokonują tysiące kilometrów, aby przetrwać zimę, a jeszcze inne żywią się szkodnikami roślin uprawnych. Są pełnoprawnymi członkami naszego ekosystemu i należy o nie dbać, zwłaszcza zimą. Jesteśmy im to winni.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.