Teraz czytasz...
Olejki eteryczne do sauny. Jak stosować? które wybrać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Olejki eteryczne do sauny. Jak stosować? które wybrać?

Avatar photo

Wykorzystanie olejków zapachowych (koniecznie naturalnego pochodzenia) w saunie pozwoli nam spędzić ten czas w jeszcze bardziej atrakcyjny i zdrowy sposób. Ten rodzaj arometerapii oddziałuje na cały nasz organizm: przez skórę i drogi oddechowe. Ciepłe powietrze sprzyja efektywniejszemu wchłanianiu substancji zawartych w olejkach eterycznych.

Olejki eteryczne to substancje pozyskiwane bezpośrednio z roślin. Odpowiednio wykorzystane mogą mieć na nas bardzo korzystny wpływ. Dowiedz się więcej na temat właściwości zdrowotnych olejków eterycznych i aromaterapii.

Jak wykorzystać olejki eteryczne w saunie?

Przede wszystkim zgodnie ze wskazaniami producenta – warto zerknąć na ulotkę. Zazwyczaj efekt pięknego zapachu osiągniemy dodając 6-7 kropel olejku aromatycznego na litr wody. Pamiętajcie o tym, aby zawsze mieszać olejki z wodą i nie stosować ich bezpośrednio na kamienie w saunowym piecu. Do skrapiania kamieni używamy zawsze mieszkanki olejków z wodą.

Nie warto też przesadzać z ilością wykorzystanego olejku. Nie tylko dlatego, że są to produkty stosunkowo drogie, ale przede wszystkim dlatego, że zbyt duża ilość olejku eterycznego może wywołać ból oczu lub spowodować inne podrażnienia. A chodzi nam przecież o to, aby atomaterapia w saunie była przyjemnością.

Aromaterapia w różnych rodzajach sauny

Najczęściej korzystamy z sauny fińskiej, ale olejki eteryczne wykorzystacie również w saunie parowej lub infrared.

W saunie fińskiej najlepszy sposób to zmieszanie 5-6 kropel olejku z wodą i polewanie kamieni z wykorzystaniem specjalnej chochelki.

W przypadku sauny parowej najlepszą metodą jest dodanie olejku eterycznego do żelu pod prysznic, który wykorzystamy do kąpieli przed seansem. Możemy również wlać rozcieńczony w wodzie olejek do specjalnego zbiorniczka albo pokropić olejkiem miejsca, w których uchodzi para wodna.

W saunie typu infrared najlepiej sprawdzi się dodanie olejku do żelu pod prysznic i wyłożenie takiej mieszaniny np. w miseczce w saunie. Czasami sauny infrared wyposażone są także w specjalne dyfuzory.
Podczas ceremonii możemy wykorzystywać jeden zapach, różne zapachy podczas kolejnych 10-15 minutowych sesji w saunie. Niektórzy tworzą też własne mieszanki olejków.

dwie buteleczki olejków eterycznych z lawendy
dwie buteleczki olejków eterycznych z lawendy

Przykładowe mieszanki olejków eterycznych do sauny

• eukaliptusowy – pomarańczowy
• sosnowy – z trawy cytrynowej
• miętowy – z bergamotki
• miętowy – pomarańczowy
• z trawy cytrynowej – pomarańczowy
• z bergamotki – cytrynowy – miętowy
• lawendowy – rozmarynowy – eukaliptusowy

Dowiedz się więcej na temat właściwości zdrowotnych eukaliptusa

Aufguss – intensywna aromaterapia

Z sauny korzystamy najczęściej w hotelach, ośrodkach spa i przy okazji wizyty na basenie. Coraz więcej osób ma też saunę w domu. Podczas pobytu w hotelach lub spa, warto sprawdzić, czy w harmonogramie wydarzeń nie ma ceremoniału zwanego Aufguus. Podczas aufgussu sauna-master przygotowuje specjalny seans, w trakcie którego polewa kamienie wodą z olejkiem lub olejkami eterycznymi a następnie poprzez energiczne wachlowanie ręcznikiem pomaga intensywnemu zapachowi rozprzestrzenić się w całej saunie.

Które naturalne olejki wykorzystać do sauny? Krótki przegląd.

W saunie sprawdzi się większość dostępnych na rynku naturalnych olejków eterycznych. Oczywiście przy ich wyborze możemy kierować się tylko i wyłącznie gustem, ale warto także poznać wartości prozdrowotne i skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii bardziej świadomie.Olejki cytrusowe (np. pomarańczowy, cytrynowy, z grapefruita) działają uspokajająco, odstresowująco.

  • Olejek sosnowy poleca się profilaktycznie, aby chronić się przed dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Podobnie jest w przypadku olejku rozmarynowego, cedrowego, czy tymiankowego.
  • Olejek lawendowy zmniejsza napięcie i działa relaksująco. Wykazuje też delikatne działanie przeciwbólowe. Uspokajające działanie ma także olejek z drzewa sandałowego.
  • Olejek miętowy polecany jest zwłaszcza jeżeli z sauny korzystamy rano. Orzeźwia i dodaje energii.
  • Pobudzające działanie ma także olejek eukaliptusowy.

Warto sięgać po sprawdzone marki naturalnych olejków eterycznych. Są to m.in.: Physallis (posiada certyfikat żywnośći ekologicznej), Indus Valley, Essent, Avicenna

Przeczytaj więcej na temat tego, jakie właściwości zdrowotne ma lawenda

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim na skład INCI. Ważne, aby znajdowały się w nim tylko naturalne substancje. Dodatkowym atutem może być certyfikat ekologiczny. Z racji, że wykorzystywany jest on tylko i wyłącznie na produktach spożywczych w przypadku takiego olejku, warto wiedzieć, że mamy do czynienia z produktem spożywczym i np. niewielką ilość olejku pomarańczowego możemy wykorzystać do… polania lodów 😉.

Zanimy wykorzystasz olejek eteryczny w saunie. Savoir vivre

Jeżeli korzystasz z sauny w miejscu publicznym i chcesz skorzystać z olejków eterycznych, zwróć uwagę na to, czy nie jest to zakazane w regulaminie a także zapytaj innych użytkowników o to, czy nie mają nic przeciwko. Niektórzy mogą nie chcieć używać olejków eterycznych w saunie, ze względu na przeciwwskazania zdrowotne.

Przeciwwskazania do używania olejków eterycznych w saunie

Do takich przeciwwskazań należą m.in.:
• Uczulenia i alergie
• Poparzenia
• Choroby astmatyczne
• Ciąża
• padaczka

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.