Teraz czytasz...
Eukaliptus – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Eukaliptus – właściwości i zastosowanie

Avatar photo

Eukaliptus kojarzy się nam przede wszystkim torbaczami koala, dla których liście tego drzewa stanowią podstawowe pożywienie. Niektórzy sądzą nawet, że to one odpowiadają za ich spokojne usposobienie. Eukaliptus ma także inne zastosowania, m.in. w medycynie naturalnej….

Tkwi w tym ziarno prawdy, bo liście eukaliptusa i zawarte w nich olejki eteryczne mają właściwości uspokajające. Koala, który większość swojego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych, jest mało aktywnym zwierzęciem. Żywi się w nocy, zapewniając sobie również zapotrzebowanie na wodę. Jest w stanie zjeść nawet kilogram liści w ciągu 12 godzin.

W Australii, w gajach eukaliptusowych, można spotkać ok. 600 odmian tej rośliny. Koala po zapachu i kształcie liścia jest w stanie odróżnić te jadalne od tych, które mogą stanowić dla niech problem.

Drzewostan Australii w 70 proc. składa się z różnych odmian eukaliptusów

Cukierki czy też pastylki z dodatkiem eukaliptusa nie mają co prawda tak specyficznego smaku jak np. wyroby z lukrecją, ale są warte poznania.

Eukaliptus – drzewo ognia

Eukaliptus to drzewo szybko rosnące i jedno z największych na świecie (może osiągać nawet 80 m). Rozgałęziony system korzeni osusza teren w naturalny sposób, stąd nasadzenia eukaliptusów wykorzystuje się do zmniejszania bagien malarycznych. Niestety, rośliny te wpływają również na wysychanie wód gruntowych. W pewnym stopniu zagrażają też zwierzętom żyjącym bliżej gleby. Wysuszona ziemia wiąże się też ze wzrostem zagrożenia pożarowego, a olejki eteryczne znajdujące się w liściach są dodatkowo łatwopalne.

Twarde drewno eukaliptusa wykorzystywane jest w budownictwie ze względu na odporność na gnicie.

Paradoksalnie pożary, do których pośrednio mogą przyczynić się eukaliptusy, są dla nich samych… pozytywne. Dochodzi wówczas do opróżnienia owoców i samoistnego wysiewu nasion. Wydobywają się one z owoców przy bardzo wysokiej temperaturze. To zapewnia eukaliptusom przetrwanie gatunku, np. podczas klęsk żywiołowych.

Część gatunków eukaliptusa zrzuca korę co roku. Drzewa nie dają dużo cienia, ze względu na to, że liście ustawiają się brzegiem do słońca.

Eukaliptusy nie tylko rosną w Australii, ale również w strefie subtropikalnej w Afryce i Ameryce. W sumie opisano dotychczas 600 gatunków eukaliptusa, który występuje zarówno w formie krzewów, jaki wysoko rosnących drzew. Nie każdy gatunek eukaliptusa i jego liście są bogate w olejki eteryczne. Pozyskiwać je można tylko z ponad 50 gatunków eukaliptusów.

Zastosowanie eukaliptusa

Liście eukaliptusa zawierają olejki eteryczne, które wykorzystuje się do produkcji maści o działaniu wykrztuśnym i udrażniającym drogi oddechowe (inhalacje). Stosuje się je w leczeniu przeziębień.

Eukaliptus ma właściwości antyseptyczne, ale też rozgrzewające, a olejek z niego wytworzony dodany do kąpieli działa odprężająco.

Olejek eukaliptusowy jest też częścią składową płynów do płukania ust, wykorzystuje się go również do produkcji past do zębów. Jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym.

Kiedy warto sięgnąć po olejek eukaliptusowy?

Olejek eukaliptusowy stosuje się zewnętrznie. Przyspiesza gojenie się ran, wrzodów, czyraków, ropni i oparzeń. Stosuje się go również do masażu i nacierania klatki piersiowej w trakcie przeziębienia, zapalenia oskrzeli.

Jak przygotować nalewkę eukaliptusową?

Nalewka eukaliptusowa działa relaksująco. Jej przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy drobno pokroić 3 łyżeczki liści eukaliptusa, następnie zalać je 40 proc. alkoholem (wódką). Po dwóch tygodniu nalewka nadaje się do picia. Można po nią sięgać w celu złagodzenia objawów nieżytu jelit i biegunkach. Działa też wykrztuśnie, rozgrzewająco i kojąco.

Zobacz także

trzy zupy krem w garnkach

Liście eukaliptusa mogą wzmocnić aromat zup, np. rosołu, potraw z dziczyzny lub baraniny.

Najbardziej dostępnym i rozpowszechnionym wyrobem spożywczym zawierającym olejek eukaliptusowy są pastylki wykrztuśne lub cukierki do ssania.

Zastosowań eukaliptusa jest całe mnóstwo. O samym drzewie można mówić godzinami. Warto przypomnieć sobie o jego właściwościach leczniczych właśnie teraz, gdy sezon infekcyjny w pełni.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.