Teraz czytasz...
Aromaterapia – bioenergia płynąca z zapachów
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Aromaterapia – bioenergia płynąca z zapachów

4,5 tysiące lat temu, w starożytnym Egipcie, mawiano że „złe” zapachy powodują choroby, a dobre je oddalają.  Właśnie dlatego mieszkańców dorzecza Nilu uważa się za inicjatorów aromaterapii. To oni wynaleźli kadzidło i perfumy.

 Egipskie wierzenia i zwyczaje przetrwały i wywarły wpływ na inne ludy. Starożytni Rzymianie zasypiali na poduszkach z szafranem, a średniowieczni lekarze odwiedzający chorych na dżumę nosili na głowach pojemniki z aromatycznymi ziołami. Zabieg ten miał chronić przez zakażeniem i złagodzeniem odrażających zapachów. Zarówno współcześni naukowcy jak i laboratoria firm kosmetycznych dowodzą, że przeróżne aromaty korzystnie wpływają na psychikę i stany emocjonalne. Mogą one także pobudzać lub osłabiać reakcje organizmu ludzkiego. Bardzo duże zainteresowanie aromate{jcomments on}rapią dostrzegalne jest w kosmetyce naturalnej, ekologicznej. Wielu producentów bazuje na olejkach eterycznych, jako jednym z głównych składników BIO preparatów.

 Moc płynąca z roślin

Olejki eteryczne to czyste, stężone wyciągi, koncentrujące w sobie całą leczniczą moc kwiatów, ziół, drzew itp. Pozyskuje się je najczęściej poprzez destylację parą wodną. Każda roślina wytwarza naturalne olejki aromatyczne pod wpływem słońca. Każdy z tych olejków składa się z wielu substancji aktywnych, odpowiadających za ich specyficzne właściwości. Prawie wszystkie olejki poprawiają samopoczucie, pomagają w usuwaniu różnych dolegliwości, leczą stres, działają wyciszająco, pobudzająco lub regenerująco. Niewielkie rozmiary cząsteczek (oraz ich podobieństwo do tłuszczy) sprawiają, że olejki eteryczne łatwo wnikają w skórę. Ponadto ułatwiają wchłanianie przez skórę innych naturalnych składników np. wyciągów roślinnych. Olejki mają niezastąpiony wpływ na skórę, gdyż skutecznie ją dezynfekują, oczyszczają, ożywiają, działają przeciwzapalnie oraz polepszają jej ukrwienie.

 Pracochłonny i kosztowny proces

Wytwarzanie BIO olejków eterycznych to bardzo pracochłonne i kosztowne zajęcie, dlatego też cena produktu finalnego może być dosyć wysoka. Mimo to, zakup olejku jest opłacalny. Dzięki bardzo stężonemu wyciągowi, starcza on na bardzo długi czas, gdyż stosuje się go zazwyczaj w niewielkich ilościach. Należy bezwzględnie pamiętać, że tylko czyste, naturalne i potwierdzone certyfikatem wyciągi roślinne zapewnią prawdziwie leczniczy efekt. Ważne jest, aby nie stosować zbyt dużych dawek olejków, bo ich silne stężenia mogą nawet uczulać. W kosmetyce ekologicznej olejki eteryczne stosowane są przede wszystkim jako perfumy środków pielęgnujących. To właśnie piękny zapach wyróżnia BIO kosmetyki z całej gamy innych środków pielęgnacyjnych.

 Jak stosować olejki

By olejki eteryczne poprawiały nasze zdrowie można je stosować na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest stosowanie kominków do aromaterapii. Wystarczy do pojemniczka z wodą wlać kilka kropel, zapalić podgrzewacz i cieszyć się zapachem ogarniającym pomieszczenia mieszkalne. Można również wdychać olejkowe aromaty poprzez kąpiele parowe, które umożliwiają wchłanianie rozcieńczonych olejków bezpośrednio przez skórę. Często wykorzystuje się je jako dodatek do relaksacyjnych kąpieli oraz do leczniczego masażu. By wzmocnić efekt olejków można je ze sobą wymieszać, ale warto pamiętać, aby zapachy nie kłóciły się ze sobą i nie było ich więcej niż cztery. Przeciwwskazań przy stosowaniu olejków eterycznych ogólnie nie ma, jednak jeżeli ktoś jest uczulony, dobrze aby przetestował na skórze odrobinę substancji sprawdzając, czy nie uczula. W stosowaniu olejków powinny być ostrożne także kobiety w ciąży oraz panie stosujące środki antykoncepcyjne.

Zobacz także

suszony tymianek gałązki związane na drewnianym blacie

 Aromatyczna kąpiel

Stosowanie naturalnych olejków eterycznych podczas kąpieli wpływa na skórę zmiękczająco, wygładzająco i przede wszystkim leczniczo. Podczas kąpieli olejki działają podwójnie. Gorąca woda sprawia, że krople olejów eterycznych są łatwiej wchłaniane przez skórę, przedostając się do układu krążenia, a opary z kąpieli wpływają na lepsze przyswajanie aromatu przez układ oddechowy. By przygotować kąpiel wystarczy do wanny napełnionej ciepłą wodą dodać kilka kropel olejku (maksymalnie 12). Następnie olejek należy dobrze wymieszać z wodą, a ciało nasmarować olejem migdałowym lub jojoba, tak by skóra została odżywiona i zmiękczona. Poniżej prezentujemy kilka najczęściej stosowanych BIO olejków aromatycznych w kosmetyce wraz z ich leczniczymi właściwościami:

– olejek melisowy, majerankowy, lawendowy i paczuli mają działanie odprężające, uspokajające oraz przeciwdziałają bólom menstruacyjnym,

– olejek miętowy, cytrynowy, eukaliptusowy, lawendowy i rozmarynowy działają odprężająco i pobudzająco,

– olejek nagietkowy i rumiankowy łagodzi i goi drobne rany oraz skaleczenia,

– olejek sosnowy i tymiankowy przeciwdziała ziomowo-jesiennm przeziębieniom i grypie,

– olejek z geranium działa antydepresyjnie, antyseptycznie, ściągająco oraz ułatwia gojenie ran.

 Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.