Roladki z bakłażana z pastą orzechowo-twarogową mogą stanowić smaczną przekąskę, ale i danie główne. Są smaczne i łatwe w przygotowaniu. Przepisem na to danie podzieliła się nasza Czytelniczka, Aleksandra Sadłowska.
Bakłażan znany jest pod wieloma nazwami. Psianka podłużna, oberżyna, gruszka miłości – to tylko niektóre z nich. Warzywo to ma sprężystą skórkę i delikatny w smaku miąższ.
Bakłażan to z botanicznego punktu widzenia owoc, a dokładniej – jagoda.
Mimo iż bakłażan znany był w Polsce już w XVI w., jego walory smakowe poznano dopiero 300 lat później. W Europie wypromowali go Włosi, popularyzując ich uprawę.
Bakłażan ma niewiele kalorii, w 90 proc. składa się z wody. W swoim składzie zawiera potas, wapń i magnez. Jest równie cennym źródłem błonnika. To czynni go warzywem bardzo cennym dla zdrowia. Poprawia przemianę materii, obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom krążenia. Właśnie z tego powodu bakłażany są często serwowane jako dodatek do tłustych mięs (błonnik hamuje proces biosyntezy cholesterolu w wątrobie).
Skóra bakłażana zawiera związki fenolowe, a wśród nich antocyjany, będące silnym przeciwutleniaczem.
Jak przygotować roladki z bakłażana z pastą orzechowo-twarogową?
Składniki
:
- 1 duży bakłażan,
- bio oliwa z oliwek
- sól himalajska
- 200g twarożku kanapkowo-sernikowego
- 4 łyżki masła orzechowego
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 ząbki czosnku
- garść świeżej kolendry
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- pieprz czarny do smaku
- ziarna granatu i listki kolendry do dekoracji
- wykałaczki
Umyj bakłażana i pokrój w cienkie plastry. Rozłóż je pojedynczo i zasyp solą himalajską. Kiedy na plastrach pojawi się rosa, usuń ją ręcznikiem papierowym, a następnie natrzyj bakłażana oliwą. Tak przygotowane plastry grilluj lub piecz do osiągnięcia miękkości. Po przygotowaniu odłóż do wystudzenia.
Do siekacza wrzucić czosnek i świeżą kolendrę, posiekaj na drobno. Następnie dodaj twarożek, masło orzechowe, sok z cytryny i dokładnie wymieszaj. Pastę dopraw ostrą papryką, a także solą himalajską i pieprzem.
Plastry bakłażana posmaruj przygotowaną pastą, do środka możesz dołożyć ziarenka granatu. Roladki zwiń i zepnij wykałaczkami. Podawaj ze świeżą kolendrą i granatem.
autorka przepisu: Aleksandra Sadłowska