Teraz czytasz...
Naturalne pasty do zębów. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Naturalne pasty do zębów. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Agnieszka Gotówka
ekologiczne mycie zębów

Naturalne pasty do zębów stają się coraz popularniejsze. Na rynku jest sporo produktów, które pozwalają nie tylko dbać o higienę jamy ustnej, ale są też przyjazne dla środowiska. Ale czy są równie skuteczne co tradycyjne kosmetyki? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Po jakie zioła sięgnąć, by nasz uśmiech był piękny i zdrowy? 

Ekologiczne mycie zębów to nie chwilowa moda

Rynek produktów ekologicznych rośnie w siłę. I to nie tylko w segmencie żywności, ale też kosmetyków czy środków higienicznych. O ile jednak nie mamy oporów przed używaniem naturalnych mydeł czy szamponów w kostce, o tyle stosowanie naturalnych past do zębów budzi nasze obawy. Czy ich skład pozwala na skuteczną higienę jamy ustnej? Czy są bezpieczne?

Te pytania stawiamy nie bez przyczyny. We wcześniejszych artkułach pisaliśmy już o tym, że stan uzębienia wśród Polaków nie jest najlepszy. Błędy związane z higieną, popełniane od wczesnego dzieciństwa, doprowadziły do tego, że tylko niewielki odsetek młodych ludzi nie ma żadnych problemów stomatologicznych. Niemal każdy nastolatek ma próchnicę, a co dziesiąty – nie ma co najmniej jednego zęba. Wielu osób zmaga się też ze stanem zapalnym dziąseł.

Tutaj piszemy o tym jak dbać o zęby mleczne dzieci

To nie są optymistyczne dane. Jak się jednak okazuje, winni jesteśmy my sami: zęby myjemy za krótko i niewłaściwie, a stomatologa odwiedzamy zbyt rzadko, najczęściej wtedy, kiedy ból nie daje nam już spokojnie spać.

Ale jest i druga strona medalu. Wielu z nas jest zainteresowanych ekologią. Trend zero waste to już nie tylko pusty slogan, a styl życia. Świadomie wybieramy produkty na sklepowych półkach. Staramy się unikać plastiku i z dużą uwagą czytamy etykiety. Zwracamy się ku naturze. W naturalnej pielęgnacji ciała chętnie sięgamy po zioła i rośliny znane od wieków. Te coraz częściej stosujemy również do higieny jamy ustnej. Ale czy faktycznie działają? I dlaczego warto zastąpić nimi konwencjonalne pasty do zębów i płyny do płukania ust?

Naturalna pasta do zębów? Aby poznać, zwróć uwagę na skład!

Po pastę do zębów sięgamy codziennie. Przy jej wyborze kierujemy się różnymi czynnikami: znajomością danej marki, smakiem pasty i jej konsystencją. Mało kto zwraca uwagę na jej skład. Bo o ile coraz lepiej idzie nam odczytywanie trudno brzmiących nazw na produktach spożywczych, o tyle z kosmetykami mamy nie lada problem. Nie do końca wiemy, których składników w paście do zębów powinniśmy unikać i dlaczego.

Na cenzurowanym od dawna znajdują się SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate). Wiemy jednak o nich coraz więcej, stąd coraz częściej ich unikamy. Wiadomo bowiem, że jako silne detergenty podrażniają błonę śluzową, co może prowadzić do powstawania aft. A uszkodzona śluzówka to prostsza droga dla szkodliwych substancji i toksyn, które z łatwością przenikają do organizmu.

W dobrej paście do zębów nie ma też miejsca na glikole polietylenowe (PEG) oraz glikole polipropylenowe (PPG). Są to syntetyczne emulgatory, do produkcji których używa się toksyczny i rakotwórczy tlenek etylenu.

Niepożądanym składnikiem jest też triclosan. Wykazuje co prawda działanie antybakteryjne, ale nie jest obojętny dla gospodarki hormonalnej (może zaburzać pracę tarczycy). Drażni skórę i błony śluzowe. Dowiedziono, że może niekorzystanie wpływać na rozwój płodu. Jest też szkodliwy dla środowiska. Jego zła sława niewiele jednak zmieniła. Nadal może być stosowany w kosmetykach, m.in. w paście do zębów.

Z kolei w pastach do zębów dla dzieci często obecne są barwniki. Kolory kosmetyku mają zachęcić maluchy do regularnego czyszczenia zębów. Problem jednak w tym, że ich dodatek nie pozostaje obojętny dla młodego organizmu.

Jest jeszcze temat fluoru. Nie tak oczywisty jakby się wydawało. Przeczytajcie więcej na temat: bezpieczeństwo fluoru

Ekologiczna pasta do zębów. Czym się wyróżnia?

Alternatywą dla konwencjonalnych past do zębów są produkty ekologiczne i naturalne. Jeszcze kilka lat temu znalezienie ich na sklepowej półce było bardzo trudne. Dziś produktów tego typu jest na rynku coraz więcej.

W ich składzie próżno szukać kontrowersyjnych dodatków. Znajdziemy w nich natomiast składniki, które uważa się za bezpieczne i które odpowiednio dbają o jamę ustną. Jednym z nich jest sorbitol. Wykazuje on działanie zagęszczające i zapobiega wysychaniu preparatu. W naturalnych pastach do zębów można też znaleźć sól sodową kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i kwasu glutaminowego (Sodium Cocoyl Glutamate), która bardzo dobrze usuwa zanieczyszczenia. Inne, niebudzące kontrowersji, składniki to m.in. węglan wapnia, gliceryna, glinka.

A czy są skuteczne?

Dobra pasta do zębów powinna mieć kilka podstawowych właściwości, jak zawartość fluoru dla ochrony przeciwpróchniczej czy właściwości lekko ścierne, by usunąć osady oraz związki przywracające neutralne pH w jamie ustnej. Jeśli pasta ekologiczna je posiada, to jak najbardziej jest odpowiednia. W pastach ekologicznych i naturalnych możemy spotkać hydroksyapatyt, który korzystnie wpływa na remineralizację szkliwa. Pozostałe dodatki uprzyjemniają smak, ale też mają korzystne właściwości dla zdrowia dziąseł i szkliwa, mogą to być m.in. ksylitol albo ziołowe ekstrakty, chociażby z szałwii, która działa kojąco na tkanki przyzębia

– mówi lek. stom. Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

Naturalne pasty do zębów – najróżniejsze rodzaje, marki, gramatury dostępne są w e-sklepie Drogerii Ekologicznej.

Pasta do zębów zero waste

Jest też kwestia opakowania. Bo choć pasty do zębów nieodłącznie kojarzymy z plastikową tubą, ta jednak powoli zaczyna być zastępowana innymi surowcami. Na rynku dostępne już są pasty do zębów w tabletkach, słoiczkach lub w kostce. Tego typu produkty nie tylko dbają o higienę jamy ustnej, ale też nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Albo nie pozostawiają po sobie nic, co trzeba byłoby wyrzucić, albo rozkładają się w krótkim czasie lub można poddać je recyklingowi.

Przeczytaj: Jak dbać o zęby mleczne dziecka?

Bambusowe szczoteczki do zębów. Hit czy kit?

Bambus bije rekordy popularności wśród produktów ekologicznych. Jest nie tylko naturalny, ale też bardzo praktyczny. Zalety te dostrzegli również producenci akcesoriów do higieny jamy ustnej. Na rynku pojawiły się m.in. bambusowe szczoteczki do zębów, które stanowią alternatywę dla tych plastikowych. A na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Na te same, co przy zwykłej szczoteczce. Włosie powinno być miękkie lub średnie, istotna jest także wielkość główki szczoteczki i rączki. Musi dobrze leżeć w dłoni i umożliwić nam dotarcie do ostatnich zębów trzonowych. Pozostałe zasady również bez zmian: szczoteczkę wymieniamy co 3 miesiące lub wcześniej, gdy ślady zużycia widać na włosiu, zależnie od tego, co nastąpi wcześniej. Szczoteczkę przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu, z daleka od muszli klozetowej

– mówi lek. stom. Ryszard Górkiewicz.

Przeczytaj więcej o produktach bambusowych

Wśród szczoteczek oferowanych jako produkty ekologiczne, są też szczoteczki z rączką z włókna kukurydzianego lub słomy pszenicznej. Do kupienia są też modele wykonane z biopolimerów na bazie minerałów cukrowych. Można podejrzewać, że rozwiązań przyjaznych dla środowiska będzie jeszcze więcej.

Zioła a higiena jamy ustnej

Wyzwaniem dla stomatologów są też choroby przyzębia. Zmaga się z nimi mnóstwo Polaków. I  choć specyfików, które poprawiają stan dziąseł, jest w aptekach całe mnóstwo, warto zwrócić się ku naturze.

zioła na afty
Wiele ziół sprawdza się w codziennej higienie jamy ustnej.

Nasi przodkowie nie mieli dostępu do kosmetyków. W zasięgu ręki mieli jednak zioła i rośliny, które zwalczały stan zapalny jamy ustnej. Wśród nich prym widzie szałwia, która działa kojąco na tkanki przyzębia. Przygotowany z niej napar można stosować do płukania jamy ustnej również profilaktycznie.

Są tez i inne wyciągi ziołowe, które mogą pomóc dbać o kondycję tkanek jamy ustnej i szkliwa.

Do najpowszechniejszych należą: wyciągi z rumianku, kory dębu, rozmarynu, zielonej herbaty i aloes. Rumianek, podobnie jak szałwia, działa przeciwzapalnie i ściągająco na dziąsła, rozmaryn zwalcza szkodliwe bakterie, a zielona herbata zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Z kolei płyny z dodatkiem aloesu polecane są osobom, które zmagają się z suchością jamy ustnej różnego pochodzenia

– wymienia lek. stom. Ryszard Górkiewicz.

Trzeba zaznaczyć, że płyny z wyciągiem ziołowym działają wspomagająco, a nie leczniczo, więc jeśli coś nas niepokoi – krwawienie dziąseł, afty – to koniecznie zgłośmy się na konsultację do stomatologa, który sprawdzi, co może być źródłem problemu i przedstawi odpowiednie zalecenia

– podsumowuje ekspert.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.