Teraz czytasz...
Jak zrobić pellet z trocin?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak zrobić pellet z trocin?

pellet z trocin

Pellet drzewny to coraz popularniejszy opał, który świetnie zastępuje klasyczne drewno oraz inne paliwa, a w dodatku jest bardziej ekologiczny. Niestety jego ceny często nie należą do najniższych, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielną produkcję tego opału. Jak przygotować własny pellet drzewny? Co jest potrzebne do produkcji pelletu? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Czym jest pellet drzewny?

Pellet drzewny to sprasowane pod wysokim ciśnieniem trociny w formie podłużnych granulek. Spala się je w specjalnie w tym celu przystosowanych piecach, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie tego opału. Dzięki trocinom wykorzystywanym do produkcji pellet drzewny to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania domu – żadne odpady powstałe podczas obróbki drewna nie zostają wtedy zmarnowane. W dodatku pellet cechuje się wysoką kalorycznością – ok. 17 MJ/kg. Podczas produkcji, jak i zakupu pelletu bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na jego skład – dobrej jakości opał nie powinien zawierać żadnych substancji chemicznych ani kory.

Co jest potrzebne do produkcji pelletu?

Aby samodzielnie wyprodukować pellet, koniecznie należy zaopatrzyć się w maszynę nazywaną peleciarką. To urządzenie, które pozwala na sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem i utworzenie charakterystycznych granulek pelletu. Nie byłoby to możliwe w żaden inny sposób – tylko peleciarka jest w stanie wytworzyć opał, który zachowa swoją strukturę i nie będzie się rozpadał. Niestety zakup peleciarki wiąże się z dość sporym wydatkiem – jej koszt waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jest to jednak wydatek jednorazowy, który może zwrócić się już po kilku wyprodukowanych tonach tego opału.

Do produkcji pelletu, poza odpowiednim urządzeniem, należy przygotować również odpowiedni surowiec. Trociny na pellet powinny przede wszystkim być suche – można wysuszyć je samodzielnie, pozostawiając je do wyschnięcia na słońcu przez minimum dobę lub zaopatrzyć się w gotowe, wysuszone trociny. Dzięki temu można uzyskać pellet o niskiej wilgotności, co przyczyni się do jego wyższej wydajności. Warto również zwrócić uwagę, aby trociny na pellet nie zawierały kory – w ten sposób ilość popiołu powstającego podczas spalania takiego pelletu będzie zdecydowanie mniejsza.

Jak wygląda samodzielna produkcja pelletu?

Po przygotowaniu peleciarki i trocin można przystąpić do produkcji pelletu. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie odpowiedniej mieszanki, która trafi do urządzenia. Składają się na nią trociny wraz z domieszką oleju roślinnego. Użycie oleju pozwala na zwiększenie wydajności maszyny – dzięki niemu prasowane pod wysokim ciśnieniem suche trociny na pellet nie spowodują zablokowania maszyny. Zastosowanie samych trocin wiązałoby się z ich zbijaniem w grudki i zapychaniem matrycy, przez którą wydostają się gotowe granulki. Przez to konieczne byłoby częste czyszczenie peleciarki i zmniejszenie wydajności produkcji. Do wykonania mieszanki wystarczy niewielka ilość oleju – ok. 1 łyżka na każdy kilogram trocin. Tak przygotowaną mieszankę należy dokładnie wymieszać, po czym można przejść do tłoczenia.

Przygotowane trociny na pellet z olejem należy stopniowo umieszczać w otworze peleciarki znajdującym się w górnej części urządzenia. Maszyny te różnią się przede wszystkim wydajnością – w zależności od wybranego modelu można uzyskać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilogramów gotowego pelletu w ciągu godziny. Na przygotowanie tony opału należy więc poświęcić co najmniej kilka godzin.

Po wyprodukowaniu określonej ilości pelletu koniecznie trzeba odłożyć go na co najmniej dobę, aby się schłodził i stwardniał. Pamiętajmy, że podczas produkcji pelletu wykorzystywane jest bardzo wysokie ciśnienie, a to powoduje szybkie nagrzewanie się trocin. Gdy przygotowany opał nie będzie już gorący, można przystąpić do przesypania go do worków. W ten sposób można magazynować pellet w chłodnym miejscu nawet przez kilka lat.

Czy warto produkować pellet?

Biorąc pod uwagę obecne ceny pelletu drzewnego wynoszące ok. 1-2 tysiące zł za tonę, samodzielna produkcja tego rodzaju opału jak najbardziej może się opłacić. Trzeba wtedy jedynie jednorazowo zaopatrzyć się w dobrej jakości peleciarkę oraz kupować czyste trociny na pellet. Taka produkcja będzie najbardziej opłacalna w przypadku samodzielnego zajmowania się obróbką drewna, gdy pozyskanie trocin nie wiąże się z dodatkowym kosztem.

Warto również dowiedzieć się, czy ktoś z sąsiadów także nie korzysta z pieca na pellet. Można wtedy zacząć produkować pellet w celach zarobkowych. Należy jednak pamiętać, że wytworzenie tego opału wiąże się z co najmniej kilkoma godzinami spędzonymi przy maszynie.

Jeśli nie chcesz marnować czasu na własnoręczne przygotowywanie pelletu lub boisz się, że produkcja opału Cię przerośnie, dobrą opcją będzie zaopatrzenie się w wysokiej jakości certyfikowany pellet drzewny od sprawdzonego producenta. Masz wtedy pewność, że wybrany opał nie będzie się rozpadał, jest wystarczająco wydajny, a także nie zawiera żadnych szkodliwych substancji.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.