Teraz czytasz...
Czy ogrzewanie elektryczne może być ekologiczne?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Czy ogrzewanie elektryczne może być ekologiczne?

Ogrzewanie elektrycznie często kojarzy się z wysokimi cenami, ale w czasach, gdy technologia pędzi do przodu, domy są coraz lepiej izolowane (przybywa także pasywnych) okazuje się, że może być wyborem nie tylko ekonomicznym, ale też ekologicznym. Coraz częściej właściciele domów decydują się na wykorzystanie grzejników konwekcyjnych.

Jak działają grzejniki konwekcyjne?

Ich działanie wykorzystuje zjawisko konwekcji, czyli ruchu cząsteczek powietrza powodowanego przez różnicę temperatur. Grzejniki podgrzewają napływające od dołu chłodne powietrze i pchają je ku górze. Uwalniane powietrze ogrzewa pomieszczenie. Cały proces, w zależności od modelu, wspomagany może być rozwiązaniami technologicznymi. W piecach konwekcyjnych możecie znaleźć termostaty i programatory. Niektórzy producenci udostępniają także mierniki, które pozwalają nam na bieżąco obserwować i analizować ilość zużytej energii. Wspomnianymi dodatkami coraz częściej można sterować za pomocą smartfona.

Grzejniki konwekcyjne. Jak kalkulować koszty?

Plusem wykorzystania grzejników konwekcyjnych jest pominiecie kosztów związanych z budową kotłowni, a nawet przewodów kominowych i zakupem drogich sprzętów takich jak piec czy pompa ciepła. W uniknięciu niepotrzebnych kosztów związanych z awariami pomoże z pewnością wybór sprzętu doświadczonych i renomowanych marek. Econovli jest dystrybutorem kilku z nich: Radialight, Aurora, Genius Carbon, Hemstedt i Thermal Technology.

Same grzejniki konwekcyjne nie są aż tak drogie, ale kluczowym kosztem, który musimy skalkulować jest sama eksploatacja. Aby nie drenowała naszych portfeli bezwzględnie warto zadbać o bardzo dobrą izolację budynku. Z pewnością domowy system grzewczy zadziała nam też optymalniej jeżeli wepniemy w niego prąd z przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowe funkcje takie jak programator także pozwalają nam zoptymalizować rozmiar energii zużytej przez grzejniki konwekcyjne.

Grzejnik to także design

Technologia, efektywność i koszty to jedno. Jeżeli podejmiemy decyzję o zakupie, to grzejniki konwekcyjne raczej zostaną z nami na dłużej więc warto także zwrócić uwagę na ich wygląd. Wybierać możemy spośród najróżniejszych kolorów i subtelnych, estetycznych kształtów. Producenci najbardziej renomowanych marek, dostępnych stanęli na wysokości zadania i zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta. Inspiracje związane z urządzaniem domu oraz jego otoczenia znajdziecie na domkreator.pl

Zobacz także

dobra farba do włosów

Jaka temperatura w domu jest optymalna?

Eksperci podkreślają, że w miesiącach jesienno – zimowych temperatura w naszych domach powinna wynosić 20-21 stopni. Okazuje się, że jest to korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także pozwala dbać o środowisko.

Wyższa temperatura sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych, a także powoduje obrzęk śluzówki co utrudnia oddychanie. Dodatkowym aspektem przemawiającym za obniżeniem temperatury w domach jest aspekt środowiskowy. Jeśli wszyscy obniżymy temperaturę mamy szansę poprawić stan powietrza jakim na co dzień oddychamy – przekonuje Prof. Bolesław Samoliński, Kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, wypowiedź udzielona w ramach kampanii „20 stopni”. 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.