Teraz czytasz...
Nowoczesne i przyjazne środowisku kominki do domu. Co wybrać?

Nowoczesne i przyjazne środowisku kominki do domu. Co wybrać?

ogień w komunku

Ogrzewanie kominkowe to sposób na zapewnienie ciepła w domowych wnętrzach oraz zbudowanie przytulnego nastroju w przestrzeni do rekreacji i wypoczynku. Czy jest to jednak rozwiązanie przyjazne środowisku? W wielu miejscach kraju wprowadza się całkowity zakaz stosowania urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi. Czy kominki faktycznie są zagrożeniem dla przyrody i nas samych? Jakie kominki wybierać, by nie zanieczyszczać powietrza? Czym się kierować podczas poszukiwań? Jak prawidłowo użytkować kominek? Jakie są alternatywy dla klasycznych kominków na drewno? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części artykułu.

Nowoczesne kominki a unijne przepisy

Kominki bywają często demonizowane jako jedna z głównych przyczyn powstawania smogu nie tylko w dużych miastach. Wszystko zależy jednak od posiadanego produktu oraz prawidłowej eksploatacji kominka.

Tego typu urządzenia grzewcze opalane drewnem muszą spełniać najwyższe standardy unijne, zgodne z zapisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwanej Ekoprojektem.

Zgodnie z zawartymi w niej zapisami każde urządzenie energetyczne sprzedawane w krajach Wspólnoty musi spełniać restrykcyjne normy emisji pyłów, tlenku węgla, tlenku azotu. Dotyczy to również wkładów kominkowych i pieców kominkowych dostępnych w sprzedaży w naszym kraju. Jeśli zatem zależy nam na tym, by używany przez nas kominek miał jak najmniejszy negatywny wpływ na naturę, warto wybierać produkty posiadające certyfikaty, potwierdzające ich ekologiczność.

Jak prawidłowo palić w kominkach?

Sam wkład kominkowy to jedno. Kolejną kwestią jest oczywiście prawidłowa eksploatacja kominka. Nie można w nim palić opałem niskiej jakości lub wątpliwego pochodzenia. Należy stosować wyłącznie odpowiednie drewno kominkowe, wyróżniające się jakością i wysoką energetycznością. Do tej grupy zalicza się zwłaszcza drewno drzew liściastych, w tym: dębu, jesionu, grabu.

Lepiej też unikać drewna drzew iglastych z dużą zawartością żywicy. Drewno do kominka powinno mieć odpowiednią wilgotność, nie przekraczającą 20 proc., co oznacza, że musi być ono sezonowane przynajmniej przez 2 lata. Pamiętajmy, że zbyt krótko sezonowane drewno ma mniejszą kaloryczność, a przy tym emituje do atmosfery znacznie więcej szkodliwych substancji.

Przed rozpaleniem w kominku drewno należy pociąć na małe kawałki, nie grubsze niż 8-10 cm. Zawsze stosujmy dedykowane rozpałki zamiast gazet, w których znajduje się wiele nieprzyjaznych środowisku substancji (związki chloru potrzebne do bielenia papieru, metale ciężkie w farbie drukarskiej).

Zobacz także
bezpieczeństwo z drabiną w domu

Ważne jest też prawidłowe ułożenie stosu – wysokokaloryczne drewno w dużych kawałkach na spodzie, a na wierzchu miękkie drewno w małych kawałkach. Taki stos podpala się od góry. Pamiętajmy też o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dostosowanej do konkretnej instalacji. Nieco inaczej funkcjonują bowiem kominki ogrzewające wyłącznie jedno pomieszczenie niż urządzenia połączone z systemem DGP lub płaszczem wodnym, dostępne choćby na stronie TrendKominki.

Alternatywne pomysły na kominek – co wybrać?

Jeśli chcemy mieć w domu kominek, ale nie jesteśmy z różnych względów przekonani do modeli opalanych drewnem, ciekawą alternatywą pozostają biokominki, czyli urządzenia grzewcze na biopaliwo (bioetanol). W tym przypadku w procesie spalania powstaje wyłącznie woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla.

Nie ma spalin, popiołu ani dymu, a kominek nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. W efekcie uzyskuje się komfort i przytulność w pomieszczeniu kominkowym, bez uciążliwych mankamentów paleniska z drewnem.

Piękny i nastrojowy salon z kominkiem – wygoda i dbanie o środowisko

Wysokiej jakości nowoczesne kominki, użytkowane w odpowiedni sposób, potrafią być przyjazne środowisku naturalnemu. Szeroki wybór opcji sprawia, że da się dopasować rozwiązanie do różnych indywidualnych potrzeb, by zapewnić nastrojowy klimat w domowych wnętrzach, a przy tym skutecznie zadbać o kondycję środowiska w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.