Teraz czytasz...
Program Czyste Powietrze, czyli pompy ciepła na każdy portfel
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Program Czyste Powietrze, czyli pompy ciepła na każdy portfel

Dofinansowanie Czyste Powietrze pozwala żyć ekologicznie
Każdy, kto chciałby żyć ekologicznie, wie, że musi wejść na drogę zmian, która może być długa, pełna zakrętów i niekiedy wyboista. Termomodernizacja, budownictwo pasywne, odnawialne źródła energii – możliwości jest co prawda wiele, jednak każdą podróż warto rozpocząć od pierwszego kroku. Obrać kierunek i konsekwentnie podążać za raz obranym planem.

Ekologiczne zmiany bez wątpienia są koniecznie. Wiedzą o tym specjaliści, naukowcy, a coraz częściej także prywatni inwestorzy. Dzięki zwrotowi w stronę zielonych rozwiązań możemy nie tylko oszczędzić w przyszłości, ale też powstrzymać degradację środowiska.

Właśnie dlatego pojawiają się inicjatywy takie jak program Czyste Powietrze. Pompa ciepła czy inne technologie, które pomagają działać ekologicznie, bywają kosztowne, ale dzięki takiemu finansowaniu, możliwości stają się otwarte, a innowacyjne rozwiązania dostępne dla każdego na wyciągnięcie ręki. Dzięki temu większa liczba inwestorów może dokładać swoją cegiełkę do życia w stylu eko. Przekłada się to na dbanie o wspólne dobro, a także zasobność portfela

Czym jest program Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze to pierwszy ogólnopolski program dofinansowań, który ma wspierać właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w kompleksowej termomodernizacji budynków.

Pieniądze, które uzyskają beneficjenci, mogą być wydatkowane na wymianę starych, drogich w utrzymaniu i często szkodliwych źródeł ciepła, które wykorzystują paliwa stałe – w ich miejsce można zakupić efektywne, nowoczesne urządzenia, które spełniają najważniejsze europejskie normy dotyczące instalacji grzewczych, zwłaszcza pompy ciepła.

Program Czyste Powietrze trwa od 2018 roku, a wstępna data jego zakończenia to 2030. Przez ten czas do kieszeni Polaków trafią nawet 103 miliardy złotych – tyle wynosi bowiem budżet całego przedsięwzięcia, finansowanego z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dopłaty Czyste Powietrze to sposób na zaoszczędzenie
Dopłaty Czyste Powietrze to sposób na zaoszczędzenie

Inwestycja z programem Czyste Powietrze – pompa ciepła pomoże oszczędzać!

Ekologiczne podejście do kwestii wykorzystania energii jest nie tylko dobre dla środowiska, ale też dla portfela. Ważną zaletą jest brak konieczności kupowania drogiego węgla czy gazu, które służą spalaniu w starych piecach, a dzięki temu koszty związane z ogrzewaniem maleją niemal do zera. Dlaczego?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce propagować nowoczesne rozwiązania technologiczne dzięki programowi Czyste Powietrze. Pompy ciepła i inne urządzenia, które mogą zastąpić dotychczasowe, nieefektywne piece, są dużo bardziej opłacalne, ponieważ przechwytują energię z jej odnawialnych źródeł: z ziemi, wód gruntowych czy powietrza.

Są do tego niezwykle efektywne, będą w stanie ogrzać dom bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń czy rozwiązań. Większość z nich funkcjonuje bezobsługowo, jak np. pompy ciepła KAISAI Split (KHA+KMK), a do działania potrzebuje tylko energii elektrycznej – i to jedynie w 25%, resztę pozyskuje bowiem z powietrza zewnętrznego.

Jakie są możliwości wzięcia dofinansowania w Czystym Powietrzu?

Beneficjenci dofinansowania podzieleni są na trzy grupy:

  • pierwsza z nich uprawniona jest do podstawowego poziomu dofinansowania, które obejmuje dotację lub częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
  • druga grupa może otrzymać dofinansowanie na wyższym poziomie: obejmuje ono dotację, dotację z prefinansowaniem lub spłatę kapitału kredytu bankowego – dodatkiem jest pożyczka dla gminy.
  • trzecia grupa liczyć może na najwyższy poziom dofinansowania: ma możliwość otrzymania dotacji bez ścieżki bankowej lub dotację z prefinansowaniem – dodatkiem jest pożyczka dla gminy.
Pompa ciepła zminimalizuje wydatki
Pompa ciepła zminimalizuje wydatki

Co zrobić, by otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła?

Pieniądze z programu Czyste Powietrze otrzymuje się po wysłaniu wniosku i jego zaaprobowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Wniosek składa się przez Internet na stronie gov.pl lub na stronach wojewódzkich oddziałów Funduszu – warunkiem jest możliwość podpisania go podpisem elektronicznym.

Tym, którzy nie mogą złożyć takiej sygnatury, umożliwiono wysłanie wniosku w formie papierowej. Wcześniej należy jednak wypełnić formularz elektroniczny, a następnie wydrukować go i podpisać ręcznie. Pomocne są też banki – te, które dołączyły do programu Czyste Powietrze, mogą złożyć wniosek o dotację w imieniu beneficjenta.

Pompa ciepła KAISAI
Pompa ciepła KAISAI

Ile pieniędzy można otrzymać z programu Czyste Powietrze?

Zależnie od poziomu dofinansowania, można otrzymać określone kwoty maksymalne:

  • dla podstawowego poziomu to 66 000 zł,
  • dla poziomu podwyższonego to 99 000 zł,
  • dla poziomu najwyższego to aż 135 000 zł.

Dodatkowo każdy beneficjent może otrzymać 1200 zł na audyt energetyczny.

Przygotowując się do termomodernizacji swojego domu warto sięgnąć po dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Pompa ciepła czy inne nowoczesne technologie, które można sfinansować dzięki tym środkom, pozwolą nie tylko zadbać o środowisko, ale tez zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.