Teraz czytasz...
Piwo ekologiczne. AleBrowar zapowiada nowość
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Piwo ekologiczne. AleBrowar zapowiada nowość

Avatar photo

Piwo ekologiczne na bazie pradawnych odmian zbóż, chmielu i drożdżyto zapowiedź rzemieślniczego browaru z Lęborka.

Ekopiwo z AleBrowaru w maju

– Mój kolejny krok na drodze piwnego rozwoju naszej marki to piwa ekologiczne. Chcę warzyć je na bazie pradawnych odmian zbóż, chmielu i drożdży, dbając o to, by składniki podlegały ścisłej kontroli i były wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń pestycydami czy herbicydami. Moim celem jest produkcja piwa o wyjątkowych wartościach odżywczych i sensorycznych. Poza unikalnym smakiem, wyróżnikiem piwa ekologicznego będą witaminy, białka, sole mineralne, fitosterole i polifenole pobrane ze słodu czy ksantohumol – antyoksydant pozyskiwany z chmielu, o potencjale antyoksydacyjnym czterokrotnie silniejszym od witaminy C. Planuję szerszą dystrybucję piwa organicznego w maju tego roku.”– zapowiada Arkadiusz Wenta, współwłaściciel AleBrowaru.

 Piwo ekologiczne, czyli…

Aby móc nazywać piwo ekologicznym, produkcja trunku (od ziarenka na polu po zalanie w butelki) musi odbywać się w zgodzie z zasadami rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego. Poświadcza to certyfikat ekologiczny (przeczytaj: jak działa certyfikacja ekologiczna), którym legitymować musi się każda przetwórnia, gospodarstwo czy dystrybutor biorący udział w produkcji piwa. Piwo ekologiczne na etykiecie posiada unijne logo żywności ekologicznej (tzw. Ekoliść). Przeczytaj więcej o tym jak rozpoznać żywność ekologiczną.

O AleBrowarze

Pierwsze piwo pod sztandarem AleBrowaru pojawiło się na rynku w 2021 roku. Na początku browarnicy korzystali z usług Browaru Gościszewo (na zasadzie kontraktu).W 2016 do użytku został oddany browar w Lęborku. – Od początku działalności zbudowaliśmy portfolio składające się z ok. 200 piw różnych stylów oraz ich hybryd. Co ciekawe, jako jedyny browar, oczywiście tej skali w naszej rzemieślniczej kategorii, warzymy piwa niepasteryzowane – mówi Arkadiusz Wenta.

Piwo z czarnego jęczmienia

Ciekawostką w ofercie browaru będzie także piwo z czarnego jęczmienia. To prastare zboże odtworzył zespół prof. Małgorzaty Szczepanek z Politechniki Bydgoskiej, zaś uprawą zajęła się Spółdzielnia Produktów Rolnictwa Ekologicznego „Dolina Mogilnicy”. Dlaczego akurat wybrano ten czarny jęczmień, wyjaśniła pani profesor Staramy się wzbogacić naszą dietę tymi składnikami, które gdzieś już w obecnie uprawianych odmianach zanikają, bądź są w małych stężeniach. W starych gatunkach, w starych odmianach, które odtwarzamy, tych składników jest całe bogactwo.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.