Teraz czytasz...
Czy warto montować rekuperację?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Czy warto montować rekuperację?

Rekuperator

Rekuperacja ma wiele zalet: pozwala na odzyskanie ciepła z wentylacji i oczyszcza powietrze w mieszkaniu. Innymi słowy: pomaga zadbać o komfort mieszkańców i domowy budżet. A to nie jedyne powody, dla których warto zainwestować w rekuperator.

Rekuperacja (wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła) z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Wielu z nas szuka bowiem oszczędności. Spore koszty generuje ogrzewanie domu, nic zatem dziwnego, że chcemy znaleźć rozwiązanie pozwalające zachować ciepło, ale też pieniądze w naszych portfelach.

Ochrona cieplna budynków jest też wymagana przez prawo, o czym szczególnie muszą pamiętać osoby obecnie stawiające dom. W 2021 r. weszły bowiem nowe przepisy (Standard WT 2021), które nakładają na inwestorów obowiązek zadbania o ekologiczne i odnawialne źródła ciepła. Chodzi nie tylko o wyeliminowanie pieców opalanych węglem, co pozwoli na ograniczenie szkodliwej emisji, ale też zastosowanie takich rozwiązań, które niskim kosztem pozwolą na zachowanie świeżego powietrza w domu.

Kolejna zaleta tego modelu to obniżenie rachunków do minimum, co w obecnych czasach jest szczególnie ważne. Wysokie koszty ogrzewania często są wynikiem strat ciepła, jakie powoduje wentylacja pomieszczeń. Usuwane jest ciepłe powietrze, a na jego miejsce napływa nowe, które jednak jest zimne i wymaga ogrzania. Proces ten jest jednak niezbędny, by powietrze w domu było odpowiedniej jakości, a na ścianach nie pojawiała się szkodliwa wilgoć.

Jest jednak rozwiązanie, które pomoże ogrzać powietrze napływające do naszych wnętrz. To rekuperator, pozwalający na odzysk ciepła z wentylacji. Jak działa?

W rekuperatorze są dwa wentylatory – wywiewny i nawiewny. Jeden zaciąga zimne i czyste powietrze z zewnątrz, drugi wyciąga z mieszkania powietrze ciepłe, ale brudne i wilgotne. Mamy zatem dwa strumienie, które, choć przechodzą przez jedno urządzenie, nie mieszają się ze sobą. Zanim jednak rekuperator wpuści do domu świeże powietrze z zewnątrz, najpierw je ogrzewa, by następnie rozprowadzić je po całym mieszkaniu.

To jednak nie wszystko! Rekuperator nie tylko zmniejsza rachunki za ogrzewanie, ale również – co ważniejsze – pozwala domownikom oddychać czystym powietrzem.

Urządzenie wyposażone jest w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Niektóre modele posiadają również filtr antysmogowy umożliwiający wyłapywanie groźnych dla zdrowia pyłów PM 10. To szczególnie ważne dla osób mieszkających w dużych miastach i w pobliżu większych arterii komunikacyjnych.

Rekuperator rozwiązuje też problem nadmiaru wilgoci w domu. Montując go w domu, możemy zapomnieć o grzybie na ścianach i skraplającej się wodzie na oknach.

Jaki rekuperator wybrać?

O montażu rekuperatora najczęściej myślą osoby, które dopiero budują dom. Po pierwsze dlatego, że od razu chcą zainwestować w dobrej jakości urządzenia pozwalające na generowanie oszczędności. A po drugie – instalacja rekuperatora wymaga doprowadzenia przewodów do pomieszczeń, stąd łatwiej o ich ukrycie pod zabudową.

Zobacz także


Są jednak rozwiązania również dla osób, które chcą poprawić wentylację w domu. Z pomocą przychodzi tu rekuperator ścienny (nie wymaga układania przewodów powietrznych). Urządzenie wbudowuje się ścianę zewnętrzną domu i przyłącza bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Montaż można wykonać samodzielnie.

Rekuperator: sposób na oszczędności

Urządzenie pozwala na zachowanie w portfelu sporej kwoty pieniędzy, którą musielibyśmy wydać na ogrzewanie. Jego zakup to więc inwestycja, która szybko się zwraca. By jednak faktycznie rekuperator odpowiednio działał, wybrać trzeba dobrej jakości sprzęt.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na sprawność odzysku ciepła. Niektóre urządzenia, które można kupić w sklepie internetowym hydrotermo.pl, pozwalają na odzyskanie do 90% ciepła zawartego w wywiewanym powietrzu. Tam też znajdziemy kompletne systemy rekuperacyjne do samodzielnego montażu. Pamiętajmy też, że rekuperator potrzebuje do pracy prądu, więc warto wybrać urządzenie energooszczędne.

Inne, niemniej ważne parametry dobrego rekuperatora, to: cicha praca, nieskomplikowana i szybka wymiana filtrów, a także łatwa i komfortowa obsługa (np. za pomocą aplikacji lub pilota zdalnego sterowania).

Nasze domy i mieszkania muszą być wyposażone w wentylację. Jest to niezbędne, jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jednak nie zawsze działa odpowiednio i generuje straty ciepła. A wraz z potrzebą ogrzania zimnego powietrza, z naszego portfela znikają kolejne złotówki. Nic zatem dziwnego, że inwestycja w system rekuperacji cieszy się ostatnio taką dużą popularnością.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.